Dobre złego początki – co powinno Cię zaniepokoić po zabiegu medycyny estetycznej?

28 lipca 2016, dodał: media
Artykuł zewnętrzny

Sztuczne rysy twarzy, opadające powieki… żadna z nas nie chciałaby takich rezultatów „upiększania”. Możesz jednak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań po zabiegach medycyny estetycznej, wystarczy że zastosujesz się do kilku prostych zasad. Zapamiętaj je, a przestaniesz się bać nieoczekiwanych efektów wizyty w gabinecie.

Powikłania to rzadkość

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że powikłania po zabiegach są naprawdę rzadkie. Medycyna estetyczna i przeciwstarzeniowa to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny. Obowiązują w niej niezwykle wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa. Dlatego niechciane rezultaty są zazwyczaj efektem braku doświadczenia i umiejętności lekarza lub lekkomyślności pacjenta, który zignorował ważne wskazówki. Jednak zabiegi estetyczne, jak każda procedura medyczna, są obarczone możliwymi powikłaniami. Na co należy więc szczególnie uważać? Odpowiada dr Andrzej Ignaciuk, lekarz medycyny estetycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

WYPEŁNIACZE

Do wypełniania zmarszczek najczęściej stosuje się kwas hialuronowy. Sęk w tym, że kwas jest kwasowi nierówny. Dlatego upewnij się, że lekarz używa preparatów, których skuteczność i bezpieczeństwo są poparte wieloletnimi badaniami naukowymi oraz odpowiednimi certyfikatami. Ta sama zasada dotyczy innych wypełniaczy np. preparatów kolagenowych czy z hydroksyapatytem wapnia.

Jest jeszcze jeden problem – nieumiejętne wstrzyknięcie preparatu lub podanie go w nieodpowiednim miejscu i zbyt dużej dawce może powodować pojawianie się niekorzystnych objawów, które mogą deformować twarz. Dlatego umiejętności i doświadczenie lekarza są tak istotne.

Na to zwróć uwagę:

Tuż po zabiegu możesz być lekko opuchnięta w miejscu wstrzyknięcia preparatu. Skóra ma prawo być zaczerwieniona. Może pojawić się też niewielki krwiak lub siniak. Jeśli ten stan utrzymuje się od kilku godzin do maksymalnie kilku dni i z czasem przemija, nie masz się czym martwić. To naturalna reakcja, ale pamiętaj, że ilość krwiaków świadczy o umiejętnościach lekarza. Twój niepokój powinny wzbudzić: ból, obrzęk, uczucie „rozgrzania” skóry lub pojawienie się stwardnienia danej okolicy, intensywne swędzenie, nadwrażliwość na dotyk, które nie znikają w ciągu 2-3 dni po zabiegu. Do niezwłocznej wizyty u lekarza powinny cię natomiast skłonić gorączka i pogarszające się ogólne samopoczucie.

BOTOKS

Toksyna botulinowa, o ile jest podawana prawidłowo, przez przeszkolonego lekarza, jest lekiem substancją bezpieczną. Reakcja alergiczna, która występuje niezwykle rzadko, pojawia się zwykle natychmiast po zastosowaniu toksyny botulinowej. Inne możliwe objawy uboczne pojawiają w okresie od 4 do 15 dni po zabiegu. Zwykle są to asymetria lub inna zmiana, która nie była celem zabiegu, np. zbytnie uniesienie lub obniżenie brwi. Jednak bez paniki – większość z nich da się naprawić poprzez wstrzyknięcie botoksu w odpowiednie miejsce i wyrównanie powstałej różnicy.

Na to zwróć uwagę:

Po zastosowaniu toksyny botulinowej mogą pojawić się niewielkie krwiaki czy siniaki. Mają one jednak charakter przejściowy. Jeśli są rozległe – świadczy to o błędzie lekarza. Jeśli mamy do czynienia z objawami gorszymi – takimi jak opadanie powieki, podwójne widzenie, obrzęk wokół oczu – musimy koniecznie zgłosić się lekarza, u którego wykonywaliśmy zabieg. Na szczęście są to zwykle objawy o charakterze przejściowym, choć mogą wymagać dodatkowej konsultacji z okulistą lub neurologiem. Innym objawem ubocznym po toksynie botulinowej, występującym niezwykle rzadko i świadczącym negatywnie o wykonującym zabieg lekarzu, jest infekcja. Czasami, po niewłaściwie wykonanym zabiegu może utrzymywać się też stwardnienie okolicy wstrzyknięcia, które jest wynikiem podrażnienia okostnej.

MEZOTERAPIA

Mezoterapia, podobnie jak zabiegi z użyciem wypełniaczy, powinna być przeprowadzana z wykorzystaniem preparatów zarejestrowanych jako substancje medyczne do wstrzyknięć lub leki. Nie daj się skusić ładnie brzmiącym nazwom koktajli do mezoterapii, jeśli nie kryją się za nimi skuteczne i zarejestrowane do tego celu składniki. Pamiętaj też, że mezoterapia, która wiąże się z dużą ilością wstrzyknięć, wymaga zachowania maksymalnie higienicznych warunków.

Na to zwróć uwagę:

Problemy z mezoterapią mogą się pojawiać tuż po zabiegu. Utrzymujące się zaczerwienienie, swędząca, boląca skóra mogą świadczyć o nadchodzących powikłaniach. Czasami jest to jedynie rezultat nadwrażliwości lub uczulenia na produkt, ale może być związane z ryzykiem infekcji. Dlatego wszelkie zmiany na skórze, które utrzymują się przez kilka dni, powinny skłonić cię do konsultacji z lekarzem.

Znacznie poważniejsze są zgrubienia, od razu widoczne i utrzymujące się miesiącami. To najczęściej  skutek błędu lekarza i wymaga jego przeciwdziałania.

PEELINGI

Peeling niesie ze sobą ryzyko złego dobrania substancji wykorzystywanej do jego przeprowadzenia lub wykonania go pomimo istniejących przeciwskazań. Jedno jest pewne, jeśli po peelingu się coś dzieje, zaobserwujemy to natychmiast. Pamiętajmy też, że im głębszy peeling, tym ryzyko powikłań (przebarwień, blizn) jest większe.

Na to zwróć uwagę:

Skontaktuj się z lekarzem jeśli widzisz, że twoja skóra się nie goi zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez lekarza, nieustannie łuszczy, jest zaczerwieniona, swędzi, sączy się, boli lub wdała się infekcja. Nie bagatelizuj takich objawów, bo w skrajnych przypadkach może dojść do powstawania blizn. Pamiętaj też, że w przypadku peelingu ogromne znaczenie ma otrzymanie od lekarza dokładnej informacji o pielęgnacji pozabiegowej.

LASERY

Urządzeń do laseroterapii jest na rynku wiele, dlatego decydując się na zabieg najpierw dowiedz się, jaki sprzęt zostanie wykorzystany do jego przeprowadzenia. Czy jest sprawdzony i cieszy się dobrą opinią?

Kluczową sprawą są też umiejętności lekarza, ponieważ niewłaściwe potraktowanie skóry laserem może skończyć się powstaniem małych przebarwień, a nawet blizn. Osoba wykonująca zabieg powinna przeprowadzić z tobą dokładny wywiad, sprawdzić stan skóry i wypytać o wszystkie przebyte choroby.

Na to zwróć uwagę:

Zaniepokoić powinien cię utrzymujący się po zabiegu z użyciem lasera rumień, zaczerwienienie, czy ból. Nie zwlekaj z konsultacją także, gdy zaobserwujesz długo utrzymujący się strup, notoryczne swędzenie lub zbyt powolne gojenie.

NICI

Efekty uboczne zabiegów z wykorzystaniem nici są widoczne bardzo szybko. Nić może być wyczuwalna pod skórą, jej końce mogą być widoczne, a nawet wystawać. Możemy mieć też do czynienia z drobnym krwawieniem. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak natychmiast udać się do gabinetu, gdzie wykonywany był zabieg.

Na to zwróć uwagę:

Jeśli po 2-3 dniach od zabiegu utrzymuje się obrzęk, rumień lub inne objawy wynikające z obecności ciała obcego, udaj się do lekarza. Zaniepokoić powinny cię też objawy infekcji lub widoczna asymetria.

6 złotych zasad do zapamiętania:

  • KWALIFIKACJE – rozważnie wybierz lekarza medycyny estetycznej z renomowanego gabinetu i sprawdź jego kwalifikacje. Pod żadnym pozorem nie wykonuj zabiegów u osoby nie posiadającej odpowiednich uprawnień.
  • ZROZUMIENIE – lekarz przez zabiegiem powinien dokładnie cię zbadać, przeprowadzić wywiad lekarski, spytać o przebyte choroby, stosowane leki, a nawet stan uzębienia.
  • BEZPIECZEŃSTWO – osoba przeprowadzająca zabieg powinna dać ci czas na zastanowienie oraz dokładnie poinformować o oczekiwanych rezultatach i możliwych efektach ubocznych.
  • KOMFORT – zabieg powinien odbywać się w odpowiednich warunkach, w dostosowanym do tego gabinecie, który nie budzi podejrzeń co do czystości pomieszczenia czy sterylności używanych w nim sprzętów.
  • RZETELNOŚĆ – po zabiegu lekarz powinien poinformować cię, jak masz się zachowywać i dbać o siebie przez najbliższe tygodnie.
  • DOSTĘPNOŚĆ – po zabiegu lekarz lub wskazana przez niego osoba powinna być dostępna, aby w razie wystąpienia powikłań być gotową do skonsultowania twojego przypadku i udzielenia pomocy.

 

Konsultacja merytoryczna: dr Andrzej Ignaciuk, lekarz medycyny estetycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, www.drignaciuk.pl

 



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...