Dna moczanowa – co to za choroba?

18 lutego 2014, dodał: Redakcja

Prawdopodobnie każdy słyszał kiedyś o takiej chorobie jak dna moczanowa. Nie każdy jednak wie czym ona dokładnie jest, jakie są jej przyczyny, objawy i jak ją leczyć.

 

Dna moczanowa występuje także pod innymi nazwami takimi jak skaza moczanowa czy artretyzm (ta ostatnia nazwa jest chyba najbardziej popularna). Jest ona chorobą przewlekłą, która ma ścisły związek z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego, który powstaje z puryn.

ddd

Dnę moczanową można podzielić na dwie grupy takie jak dna pierwotna oraz wtórna. Jeśli chodzi o dnę pierwotną, w przeważającej większości przypadków jej przyczyną jest upośledzone wydalanie kwasu moczowego do światła cewek nerkowych. Ponadto przyczyną może być także nadprodukcja kwasu moczowego (wywołana niedoborem fosforybozylotransferazy hipoksantynowoguaninowej). Dna wtórna, także związana z nadmiernym wydzielaniem kwasu moczowego, może być następstwem przykładowo przebytej białaczki, niedokrwistości hemolitycznej, a także może być wywołana przeprowadzoną chemioterapią czy radioterapią. Dodatkowo wystąpieniu dny moczanowej wtórnej mogą sprzyjać choroby nerek, a nawet zażywanie określonych leków.

dna_moczanowa

Jak diagnozuje się dnę moczanową i jakie są jej objawy? Do pierwszych objawów zalicza się przede wszystkim ostry ból danego stawu i ogólne objawy zapalne jemu towarzyszące. Najczęstszą formą dny jest podagra czyli zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Niemniej, może dojść także do zapalenia stawu kolanowego, barkowego czy też stawów ręki. Jeśli bóle stawów są dość częste, warto zaobserwować czy nie pojawiają się one najczęściej rano, albo po posiłku i spożyciu alkoholu. Jeśli tak właśnie jest, należy udać się bezzwłocznie do lekarza, ponieważ jeśli nie poddamy się leczeniu, możemy sami skazać się na dnę przewlekłą i związane z nią powstawanie guzków dnawych (złogów kwasu moczowego,który będzie powodował pękanie skóry, aby wydostać się na zewnątrz!), a także kamicę czy nefropatię. Aby rozpoznać ostatecznie dnę moczanową, należy wykonać badania laboratoryjne, które zleci lekarz. Jeśli w płynie stawowym czy innym pobranym materiale, wykryte zostaną kryształki kwasu moczowego, diagnoza nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, iż jest to dna moczanowa.

Jeśli nie mamy do czynienia z dną pierwotną i nie przebyliśmy wyżej wymienionych chorób mogących wywołać dnę, możemy zapobiegać chorobie poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie odpowiedniej diety. Jeśli jednak zapadliśmy na tę chorobę, sposobów leczenia jest kilka (oczywiście to lekarz prowadzący ostatecznie zadecyduje o rodzaju leczenia). Dnę moczanową można leczyć poprzez podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, glikokortykosterydów.

Ponadto można także zastosować wspomnianą już dietę, której zadaniem jest obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Dieta taka wyklucza produkty zawierające aminokwasy i puryny (m.in. mięso, niektóre ryby, rośliny strączkowe, kakao).

images
W trakcie diety należy także zrezygnować z alkoholu. Ważne jest picie dużej ilości płynów. Dzięki temu kwas moczowy będzie łatwiej eliminowany. Jeśli lekarz uzna, iż sama dieta może nie wystarczyć, zaleci przykładowo przyjmowanie allopurynolu hamującego wytwarzanie kwasu moczowego i tym podobnych leków. Jeśli dna moczanowa jest w zaawansowanym stadium, guzki dnawe usuwa się operacyjnie. Niewykluczone będzie także podjęcie rehabilitacji danego narządu ruchu.

 

Artykuł przygotowany przed redakcję portalu leczeniednymoczanowej.pl

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Dna moczanowa – co to za choroba?

  1. avatar Anna pisze:

    W przypadku dny moczanowej dieta eliminacyjna puryny powinna być na pierwszym miejscu jednak jak wskazują najnowsze badania zawyżony poziom kwasu moczowego jest spowodowane zbyt dużą ilością metali ciężkich zalegających w nerkach przez co nerki nie są w stanie go wydalić i tym samym powstaje choroba. Polecam poczytać więcej w książce pt. „Zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie”

  2. avatar Bogna pisze:

    Mojemu mężowi na dnę moczanową pomaga bardzo Urarthone Lehning. Ból ustaje i choroba przestaje być taka straszna. Poza tym pomogłam mu zmienić dietę, chociaż nadal nie może się przekonać do rezygnacji ze smażonego i z dużej ilości mięsa. Staramy się to leczyć jak najbardziej naturalnie, naturalnymi lekami, dietą, zdrowym stylem życia. Na szczęście ważne, że ten lek obniżył mu za wyskoki poziom kwasu moczanowego, który jest zmorą dny moczanowej.

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Wygodne i lekkie zakupy!
Cena:
349 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Medycyna estetyczna Wrocław
> kajabernacka napisał/a:> bylam na liftingu biomimetycznym. rewelacja... twarz ekspresowo nabiera zdrowego estetycznego...
Prezent dla chłopaka?
a może jakieś perfumy czy perfumetki? na perfumik jest bardzo duży wybór takich inspirowanych...
Psycholog Warszawa.
Takie niestety są realia. Całe szczęście, że w przypadku uzależnień z łatwością można znaleźć...
Naturalne kosmetyki
Większość z was pisze o naturalnych kosmetykach...do twarzy. A używacie takich również do włosów?...