Dlaczego wciąż nie możesz pozbyć się trądziku?

12 stycznia 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Mimo niezliczonej ilości kosmetyków i wizyt u dziesiątek specjalistów trądzik wciąż szpeci twoją twarz? Może po prostu nie znalazłaś jeszcze prawdziwego źródła problemu? Nie porzucaj marzeń o idealnie gładkiej skórze! Zamiast tego na spokojnie przeanalizuj swoją sytuację i pod żadnym pozorem nie składaj broni!

Leczenie trądziku wymaga kompleksowego podejścia

Trądzik – czy to u nastolatków, czy u dorosłych – jest niezwykle trudny do wyleczenia na własną rękę. Gdyby tak nie było, setki osób nie szukałoby pomocy w tego typu artykułach, a Kali Kuchner nie zgromadziłaby na swoim instragramowym profilu blisko 40 tysięcy obserwatorów. Znasz już jej historię? Kali Kuchner to 22-letnia amerykanka, która od kilku lat uparcie walczy z trądzikiem i dokumentuje swoje podstępy na Instagramie. Nie stosuje przy tym żadnych filtrów i programów do obróbki zdjęć.

Trądzik zaatakował Kali w wieku 19 lat. Zrozpaczona rozpoczęła kurację Izotretynoiną, ale choć terapia przynosiła efekty, postanowiła zrezygnować z leku ze względu na niezwykle uciążliwe skutki uboczne (wysuszona skóra, bóle pleców – pewnie też coś o tym wiesz?). Wtedy, zamiast polegać wyłącznie na tabletkach, zaczęła ćwiczyć, rozsądniej się odżywiać i starannie pielęgnować skórę. Dopiero wtedy jej twarz przeszła naprawdę spektakularną metamorfozę.  

Jaki jest morał tej historii? Żaden lek ani krem nie sprawi, że trądzik zniknie z twojej twarzy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Sięgając po coraz to nowe specyfiki, reagujesz tylko na objawy choroby. Tymczasem, aby raz na zawsze pozbyć się trądziku, musisz dowiedzieć się, co jest jego prawdziwą przyczyną. Zastanów się od kiedy borykasz się z tym problemem (może trądzik nasilił się w momencie, gdy rozpoczęłaś pracę w klimatyzowanym pomieszczeniu?), jaki tryb życia prowadzisz oraz czy na pewno odpowiednio pielęgnujesz cerę. Miej na uwadze, to że walka z trądzikiem może wymagać od Ciebie zmian na wielu płaszczyznach. Będzie o nich mowa w kolejnych akapitach. 

Trądzik a dieta

Nieodpowiednia dieta nasila trądzik zwłaszcza u osób dorosłych.  Niestety nie da się wyróżnić jednego składnika, którego wyeliminowanie z diety sprawi, że cera wróci do normalności. Podczas gdy jednym pomaga odstawienie nabiału, inni pozbywają się krost po odstawieniu soi. Najlepiej będzie zatem jeśli stopniowo zaczniesz wprowadzać drobne zmiany w diecie i będziesz jednocześnie dokładnie obserwować swoją skórę. Czasem wystarczy na krótko odstawić jakiś produkt, by przekonać się, co ewidentnie szkodzi Twojej cerze. To tzw. dieta eliminacyjna. Czego nie powinny zatem jeść osoby, cierpiące na trądzik? Objawy choroby najczęściej nasilają:

  • Mleko
  • Niezdrowe oleje roślinne (np. margaryny)
  • Pszenica
  • Nikotyna
  • Ostre przyprawy (chili, oregano)
  • Nadmierna ilość soli i cukru
  • Wysoko przetworzone produkty (fast food, słodycze)
  • Kofeina
  • Orzechy
  • Soja

O tym, jakich składników pokarmowych powinnaś unikać, dowiesz się również z testów na nietolerancję pokarmową. Decydując się na ten krok, musisz się jednak liczyć z poważnym wydatkiem. Badania to koszt ok. 1000 zł. (cena zależy od ilości badanych alergenów).

Codzienna pielęgnacja

Jeśli chcesz się cieszyć promienną, zdrową skórą, w nawyk powinno wejść Ci kilka czynności. Pierwsza z nich to staranne oczyszczenie skóry: rano z potu i drobnoustrojów, wieczorem – z makijażu i zanieczyszczeń, jakie nagromadziły się na skórze w ciągu dnia. Następny krok to tonizacja – aby uniemożliwić działanie chorobotwórczym bakteriom, musisz przywrócić skórze kwaśne PH. Na koniec wystarczy dokładnie nawilżyć skórę, raz na jakiś czas nie zaszkodzi również złuszczyć naskórka delikatnym peelingiem enzymatycznym.

Jakich kosmetyków używać? To najtrudniejsze zadanie na tym etapie. Kosmetyki powinny być bowiem dobrane indywidualnie do rodzaju cery. Pewne jest jednak jedno – drogeryjne toniki i maseczki powinny pójść w odstawkę. Wrażliwcy tacy jak Ty potrzebują specjalnej pielęgnacji. Najlepiej, aby kosmetyki zaproponował Ci np. kosmetolog, który widzi, jak skóra reaguje na preparaty stosowane w salonie i na tej podstawie może indywidualnie doradzić kosmetyki do pielęgnacji domowej. Często są to preparaty, będące przedłużeniem kuracji stosowanej w gabinecie. Tak jest m.in. w przypadku zabiegów z serii Nanili Professional dedykowanych cerom problematycznym. Firma produkuje zarówno kosmetyki do pielęgnacji profesjonalnej, jak i domowej. Preparaty bazują na wysoko stężonych składnikach aktywnych, ale są przy tym bardzo mało inwazyjne. Może to właśnie ich formuły są odpowiedzią na Twój problem z trądzikiem?

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Osoby z bardzo wrażliwą skórą muszą uważać praktycznie na każdym kroku. Do wysypu pryszczy może doprowadzić kontakt z ekranem telefonu komórkowego (Wiesz, że jest tam więcej bakterii niż … w toalecie?), dawno niepraną poduszką (Poszewkę warto zmieniać co dwa tygodnie), lub oprawkami okularów (przecieraj je raz dziennie żelem antybakteryjnym). W walce z trądzikiem bardzo pomocny jest również sport. Intensywny wysiłek fizyczny to najlepszy sposób na wydzielenie toksyn z organizmu. Jeśli nie ćwiczysz, koniecznie zastanów się więc nad zwiększeniem aktywności.  Niech będzie to dyscyplina dostosowana do twoich indywidualnych preferencji. Basen, tenis, sporty zespołowe – możliwości jest naprawdę mnóstwo!

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz