Len to materiał znany od starożytności. Prawdopodobnie jest to najstarsze włókno tekstylne na świecie. W Europie pojawiło się za sprawą Fenicjan i szybko zyskało ogromną popularność. Jako pierwsi do produkcji tekstyliów domowych zaczęli wykorzystywać go Rzymianie. Z czasem len pojawił się także w Rosji czy Polsce.
Len – jak wygląda jego uprawa?
Len rośnie doskonale w regionach o klimacie umiarkowanym i wilgotnym. Uprawia się go w Polsce, Francji, Belgii czy Rumunii. Największymi producentami siemienia lnianego na świecie są z kolei Kanada czy Argentyna.
Len z Europy Zachodniej uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. To efekt wypadkowej kilku czynników – doskonałych gleb, korzystnych warunków klimatycznych i staranności rolników. W tym przypadku zdecydowanie nie ma miejsca na przypadek.
Czym cechuje się polski len?
W Polsce len uprawiany jest od setek lat. Polski len zwany lnem zwyczajnym to bardzo ważny surowiec włókienniczy. Przez wieki uprawiano go w wielu regionach kraju. Produkowano dzięki temu wysokiej jakości tkaniny oraz olej lniany.
Przed laty produkcja lnu była bardzo ważna dla krajowej gospodarki. Dzisiaj oczywiście jej znaczenie spadło, ale nadal jest to ważne ze względów historycznych i kulturowych. Polski len to ważny element dziedzictwa Polski. Kupić go można w sprawdzonych sklepach internetowych np. https://biotextilsklep.pl/.
Jakie są najważniejsze zalety polskiego lnu?
Len to materiał, który ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim to najmocniejsze naturalne włókno tekstylne, które jest niezwykle odporne na rozciąganie. Ma jednocześnie wysoką zdolność absorpcji wilgoci. Nie ma lepszego włókna, gdy mowa o bezpośrednim kontakcie ze skórą.
Polski len ma doskonałe właściwości izolacyjne i termoregulacyjne. Tym samym świetnie sprawdza się o każdej porze roku. Zimą zapewnia ciepło, a latem pozwala skórze oddychać. Zaskakujące jest to, że len wykazuje dobre właściwości dźwiękoszczelne, co doceniane jest w sektorze wyposażenia wnętrz.
Len to tkanina antybakteryjna i hipoalergiczna, która nie wywołuje reakcji alergicznych oraz nie podrażnia skóry. Jest odporna na promieniowanie ultrafioletowe. Dodatkowo len jest włóknem, które ulega całkowitej biodegradacji. Jego uprawa nie wymaga stosowania chemicznych pestycydów, bo nie atakują go pasożyty. Len nie potrzebuje do wzrostu dużej ilości wody.
Trudno więc dziwić się temu, że od setek lat popularność lnu nie maleje. Jest zresztą odwrotnie – z roku na rok jest coraz bardziej doceniany.