Dlaczego warto odbyć kurs pierwszej pomocy

22 sierpnia 2017, dodał: AnnaK00994

Umiejętnie udzielona pierwsza pomoc pozwala na uratowanie życia rannym w wypadkach, osobom przechodzącym zawał serca, w przypadku zakrztuszenia czy utonięcia. Konieczność wykonania czynności ratunkowych może spotkać każdego z nas, w każdej chwili. Dlaczego warto wiedzieć jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej?

pokaz pierwszej pomocy

Wiedza ratująca życie

Pierwsza pomoc oznacza umiejętność oceny stanu zdrowia osoby poszkodowanej oraz wykonanie stosownych do jej obrażeń czynności ratunkowych. To pierwszy z argumentów przemawiających za tym, iż każdy dorosły człowiek powinien przejść szkolenie pierwszej pomocy. Kraków to miasto, w którym codziennie dochodzi do kilkunastu wypadków komunikacyjnych, co oznacza, że każdy z nas może stanąć przed koniecznością udzielenia pierwszej pomocy. Wyposażeni w wiedzę i umiejętności – będziemy potrafili szybko i skutecznie działać.

Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Wykłady oraz ćwiczenia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów – ratowników medycznych, i w oparciu o nowoczesną, aktualną wiedzę oraz wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji. Oznacza to iż każdy z kursantów opanuje wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu na skuteczne udzielenie pomocy.

Badania jasno wskazują, że wcześnie przeprowadzona pierwsza pomoc znacznie podnosi szanse na przeżycie u osoby poszkodowanej. Pozwala na przywrócenie jej czynności życiowych i utrzymanie jej przy życiu do czasu przyjazdu zespołu ratunkowego. Dlatego, między innymi, tak ważne jest, by każdy z nas potrafił udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

pomoc przedmedyczna

Jak pokonać strach?

Warto też pamiętać o tym, iż wiedza odnośnie udzielania pierwszej pomocy daje nam pewność siebie, która pozwala na podjęcie zdecydowanych działań ratunkowych. Jakże często można usłyszeć “nie pomogłem bo bałem się zaszkodzić”. A tymczasem udzielenie pierwszej pomocy jest najlepszym, co możemy zrobić dla osoby rannej lub w inny sposób poszkodowanej. Wiedza niweluje strach, zastępując go szybkim i skutecznym działaniem. Pozwala na sprawne zorganizowanie akcji i zaangażowanie w pomoc innych osób. Aby jednak posiąść tę wiedzę, opanować strach i zyskać pewność siebie w wykonywaniu czynności ratunkowych – należy ukończyć kurs pomocy przedmedycznej.

udzielanie pierwszej pomocy

Kurs podnosi nasze kwalifikacje zawodowe

Oczywiście, żaden pracodawca nie wymaga kursu pierwszej pomocy od pracownika banku czy kasjerki. Jednak są takie zawody, w których umiejętność wykonania czynności ratunkowych okazuje się koniecznością. Opiekunka do dziecka czy osoby starszej lub niepełnosprawnej zdecydowanie powinna kurs pierwsza pomoc ukończyć. Ale nie tylko – warto, by pomocy przedmedycznej potrafili udzielić także rodzice: niemowlęta i małe dzieci są w szczególności narażone na zakrztuszenia, upadki i inne sytuacje potencjalnie zagrażające ich życiu i zdrowiu.

Wreszcie, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż do udzielenia pierwszej pomocy jesteśmy zobligowani prawnie. Niespełnienie tego obowiązku może mieć dla nas przykre konsekwencje.

kurs z pierwszej pomocy

Jak i gdzie szukać kursów?

Kursu najwygodniej szukać przez Internet. Warto zwracać uwagę na kwalifikacje i doświadczenie zawodowe instruktorów prowadzących szkolenie. Pierwsza pomoc to obszerna wiedza, którą przekazywać powinny wyłącznie osoby doskonale wyszkolone. Takie osoby znajdziemy w Krakowskiej Grupie Ratowniczej, gdzie możecie odbyć profesjonalne szkolenie z pierwszej pomocy. Szczegóły tutaj. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda nam się wiedza i umiejętności udzielenia pomocy przedmedycznej.

torba z wyposażeniem

Każdy z nas może i powinien potrafić udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Czynności te pozwalają na uratowanie życia, które jest przecież bezcenne. Dlatego też każdy z nas powinien ukończyć kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

psychodietetyk odchudza
Podobno to jest właśnie pułapka. Wygląda na to, że mamy do czynienia z błędnym...
Dieta sałatkowa?
Tak! To chyba to. To na pewno to :) Myślałam o tym dzisiaj robiąc...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Chciałabym, żeby tak było, ale spoglądam właśnie na puszkę z ciastkami i......
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Grześki uwodzą ;)Mitaminka, potrafisz zjeść tylko 1-2 kostki? Mnie by taka ilość jedynie...