Dlaczego warto ćwiczyć pod okiem trenera personalnego?
Czy warto korzystać z usług trenera personalnego? W tym wpisie dowiesz się jakie są podstawowe zalety treningów pod okiem profesjonalisty. Ponadto podpowiemy jak w prosty sposób wygospodarować pieniądze na usługi trenera osobistego. Jeśli zastanawiasz się czy warto postawić na profesjonalną pomoc podczas treningu, to po przeczytaniu tego tekstu będziesz znał już odpowiedź.
Koniec wakacji i zbliżająca się jesień to niewątpliwie czas kiedy kluby fitness i siłownie zaczynają się zapełniać. Większość osób wraca po przerwie związanej z okresem wakacyjnym, inni po powrocie z nadmorskich kurortów stwierdzają, że warto się wziąć za swoją formę. Oczywiście powodów, dla których ludzie zaczynają swoją przygodę ze sportem jest wiele, bez względu na motywacje, warto ćwiczyć. Co do tego nie ma wątpliwości. Tak naprawdę każda aktywność fizyczna jest dobrym krokiem w kierunku zdrowia oraz polepszenia samopoczucia. Pozostaje jednak pytanie jak ma się odnaleźć na siłowni zupełnie zielona w tym temacie osoba?
Kupiłem karnet – co dalej?
Wiele osób po prostu nie odnajduje się na siłowni. Jeśli ktoś przez ostatnie 20 lat nie miał do czynienia ze sportem, to wchodząc do klubu i widząc ogrom sprzętu, który nic mu nie mówi wybierze najbezpieczniejszą opcje, czyli bieżnie. Trener personalny z Gdańska, Laura Kamińska wskazuje na podstawowy błąd osób początkujących – przez pierwszy miesiąc taka osoba ma ogromną motywację, często chodzi kilka razy w tygodniu na siłownie. Oczywiście nie mając wiedzy odnośnie przyrządów korzysta wyłącznie z bieżni albo rowerku. Jego organizm po 15 do 30 minut odmawia posłuszeństwa, więc nie pozostaje nic innego jak pokręcić się po siłowni, może zrobić kilka brzuszków i wrócić do szatni. Po miesiącu, a Ci wytrwalsi po dwóch, stwierdzą, że to nie dla nich, bo przecież ćwiczą, a efektów brak. I tu dochodzimy powoli do odpowiedzi na pytanie – czy warto korzystać z usług trenera…
Jakie korzyści przynosi współpraca z trenerem osobistym?
- Bezpieczeństwo – wykonując ćwiczenia w sposób nieprawidłowy można wyrządzić sobie poważną krzywdę. Począwszy od drobnych kontuzji, po te poważniejsze jak chociażby zerwanie mięśnia, bądź odnowienie dawnych problemów ze zdrowiem. Dlatego tak ważny jest rzetelnie przeprowadzony wywiad przed rozpoczęciem treningu.
- Motywacja – wiele osób oprócz braku dostatecznej wiedzy cierpi na chroniczny brak motywacji. W takiej sytuacji wsparcie trenera jest bezcenne, dzięki odpowiednim technikom oraz dobremu podejściu do podopiecznego można z największego lenia zrobić entuzjastę treningów.
- Sukces – oczywiście nic nie przychodzi łatwo. Jeśli ktoś przez lata zaniedbywał swoje ciało to nie może liczyć na poprawę wyglądu w kilka dni, jednakże z pomocą trenera będzie to zdecydowanie łatwiejsze. Odpowiednio dobrany plan treningowy oraz wskazówki dotyczące diety to klucz do sukcesu, czyli smukłej sylwetki.
Te trzy podstawowe korzyści jakie wymieniła pani Laura powinny być celem nadrzędnym dla każdego trenera, który prowadzi swojego podopiecznego. Mimo dość oczywistych korzyści jakie niesie za sobą korzystanie z usług profesjonalisty, wiele osób uważa, że nie stać go na to. Jednak czy słusznie? Przeciętna osoba, zamiast uszczuplić swój obwód w pasie, częściej uszczupla swój portfel poprzez kupowanie zachcianek. Kawa na wynos (przeważnie słodka), ciasteczka, batoniki, napoje słodzone, słone przekąski, można by tak wymieniać jeszcze długo. Po podliczeniu ile tygodniowo wydaje się na tego typu zakupy, można spokojnie uzbierać kwotę wystarczającą na godzinny trening pod okiem profesjonalisty. Może warto zrezygnować z nowych spodni (przecież i tak chcesz schudnąć) i postawić na zmianę stylu życia oraz poprawę wyglądu?
Nadwaga to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowie. Osoby z nadwagą oraz otyłe są narażone na wiele chorób, jak chociażby cukrzyca. Wiele osób borykających się z nadprogramowymi kilogramami wprost przyznaje, że mają problem z samoakceptacją, są bardziej nieśmiałe, a nawet cierpią na depresje.
Dobry trener personalny musi być wielozadaniowy. Nie tylko znać się na anatomii, fizjologii czy biomechanice człowieka, ale również dawać poczucie komfortu i kreować swobodną atmosferę podczas treningu. To jak, nadal zastanawiasz się czy treningi z trenerem to fanaberia dla bogaczy, czy może jednak dobra inwestycja we własne zdrowie?