Dlaczego turysta powinien mieć wygodne buty trekkingowe?

18 marca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Buty trekkingowe to niezbędnik każdego miłośnika wędrówek. Dlaczego są tak ważne i nie można ich zastąpić zwykłym obuwiem?

Buty trekkingowe – ważna rola na szlaku

Niedoświadczone osoby i początkujący turyści nie wiedzą tak naprawdę, dlaczego specjalne obuwie trekkingowe jest tak ważne. Spełnia ono kilka istotnych funkcji, dzięki którym komfort i bezpieczeństwo w trakcie wędrówek po nierównym terenie stoi na najwyższym poziomie. Obuwie to izoluje stopy od twardej i często kamienistej powierzchni, dzięki solidnej podeszwie. Co więcej, zapewnia wysoką przyczepność na śliskim podłożu, na którym nietrudno o potknięcia. Bardzo ważna jest odpowiednia stabilizacja stawu skokowego. Zwykłe buty, które nosimy każdego dnia, nie poradzą sobie z chwiejnym terenem, na którym często dochodzi do zwichnięć i wielu kontuzji. Buty turystyczne dobrze radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci, a także przedostawaniem się jej do wnętrza. Dodatkowo zapewniają nie tylko wygodę i łatwość w pokonywaniu kolejnych kilometrów, lecz także komfort termiczny.

Jakie buty trekkingowe wybrać?

Pierwszą kwestią jest dobór wysokości butów. Wysokie sprawdzą się podczas wymagających wędrówek oraz w przypadku niedoświadczonych turystów. Długa cholewka zapewnia doskonałą ochronę przed śniegiem, błotem i wilgocią. Ponadto znakomicie zabezpiecza staw skokowy przed urazami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą, jakie wyzwania czekają ich na szlakach. Z kolei niskie są uniwersalne, lekkie i dobre podczas rekreacyjnych wycieczek lub nordic walkingu. Pozwalają na szybki marsz i nie ograniczają ruchów, a do tego zmniejszają zmęczenie, jednak lepiej pozostawić je dla wprawionych wędrowców, jeśli chodzi o górskie trasy.

Po drugie, wybór materiału, z jakiego wykonane są buty, nie ma większego znaczenia. Dobrze sprawdzą się zarówno skórzane, jak i syntetyczne. To kwestia raczej estetyczna niż praktyczna. Zadaniem obuwia z membraną jest izolowanie wilgoci od wnętrza. Jednak zanim zdecydujesz się na jej obecność, zastanów się, w jakich miesiącach masz zamiar wędrować. Jeżeli w wiosenno-letnich, takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Odporność na wilgoć wypiera dobrą oddychalność, co powoduje „zgrzanie” stopy i jej dyskomfort. Lepiej w takim przypadku zastosować specyfiki w sprayu, które zapewniają wodoodporną powłokę. Jaką podeszwę wybrać? Należy pamiętać, że jej podstawowym zadaniem jest amortyzacja pracy stawów, ścięgien i mięśni. Początkującym osobom odradza się sięgania po bardzo twarde podłoże, które przyczyni się do szybkiego zmęczenia. Najlepiej wybrać średnią twardość.

Jak wybrać najlepsze buty trekkingowe?

W trakcie zakupu obuwia należy dokładnie je przymierzyć i zastosować kilka wskazówek, które pomogą wybrać najlepszą opcję. Buty trekkingowe powinno się mierzyć z założonymi skarpetami górskimi lub dwiema parami skarpet. Jest to bardzo ważne, ponieważ może się okazać, że trzeba będzie zdecydować się na większy rozmiar, niż nosimy na co dzień. Podczas intensywnego marszu normalne jest puchnięcie stóp, dlatego najlepiej jest dobierać obuwie wieczorem, a nie rankiem, kiedy jesteśmy wypoczęci.

Pośpiech nie jest dobrym doradcą, dlatego cały proces wyboru obuwia powinien być przeprowadzony dokładnie. Należy pamiętać o całkowitym zasznurowaniu buta, bez pomijania żadnych przelotek. Tylko w taki sposób można sprawdzić, czy obuwie na pewno dobrze pasuje do stopy. Nasze ciała nie są symetryczne, dlatego ważne jest staranne przetestowanie dwóch butów. Jeżeli żadna z par nie spełniła naszych oczekiwań, nie kupujmy butów na siłę. Najważniejszy jest komfort i bezpieczeństwo.