Dlaczego tak trudno jest schudnąć? Wywiad z dietetykiem

27 maja 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wywiad z Panią Joanną Brzezińską  – dietetyk, ekspert Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą, która obala mity na temat odchudzania

 

1.      Czy można zmienić rozmiar z XL na S? Czym jest to uwarunkowane?

Oczywiście, że można. Pytanie tylko czy zawsze mamy tylko na celu zmianę rozmiaru ulubionych spodni? Każdy z nas ma swoje założenia wobec organizmu. Myśląc o rozmiarach powinniśmy również spojrzeć na nasze zdrowie, ocenić, w jakim jest stanie, czy potrzebuje naszej pomocy. W przypadku osób z otyłością, walczymy nie tylko o lepszą estetykę, wygląd, ale przede wszystkim o ich kondycję zdrowotną. Dążenie do atrakcyjnego wyglądu może być jednak doskonałym motywatorem do podjęcia walki ze zbędnymi kilogramami.

2.      Jakie cechy powinna posiadać skuteczna dieta odchudzająca?

Przede wszystkim nie należy traktować diety, jako krótkotrwałej, wakacyjnej przygody. Skuteczna dieta to taka, którą polubimy i odnajdziemy w niej złoty środek w naszym codziennym odżywianiu. To proces zakładający długotrwałą zmianę nawyków żywieniowych.

3.      Jakie są główne grzeszki dietetyczne kobiet w Polsce? Słabość do słodyczy? Dieta bogata w tłuszcze? A może podjadanie?

Podjadanie i słodycze, to nasze główne problemy, z którymi się borykamy. Potwierdzają to wyniki raportu Spersonalizowanego Programu Zarządzania Wagą. Słabość do słodyczy deklaruje 35% Polek, a podjadanie między posiłkami (26%). To problemy, które uniemożliwiają skuteczną walkę ze zbędnymi kilogramami. Nawet, jeżeli jesteśmy aktywne
i uprawiamy sport amatorsko, to często to nie wystarcza, aby zachować dobrą formę. My, kobiety, jesteśmy bardziej narażone na wpadanie w skrajności. Albo nic nie jemy albo jemy za dużo. Bardzo ciężko jest nam odnaleźć ten zloty środek i zrozumieć, że najprostsze zasady są najskuteczniejsze.

4. Na co należy zwrócić uwagę w swojej diecie, aby wrócić do małej czarnej na wiosnę? Jakie nawyki żywieniowe powinnyśmy zmienić w pierwszej kolejności?

Przede wszystkim na częstotliwość i  jakość naszego jedzenia. Nie wiem, dlaczego, ale w naszym przekonaniu na jedzeniu, jak na niczym innym, najłatwiej przychodzi nam oszczędzać. Nie myślimy często o konsekwencjach, jakie za sobą pociąga złe odżywianie. Warto pamiętać, że dobry wygląd warunkowany jest chęcią zadbania o siebie i swoją sylwetkę. Dlatego należy zaprogramować w swojej głowie jeszcze jedno, choć o naszym wyglądzie często decyduje genetyka, to w bardzo małym procencie ta genetyka odpowiada za otyłość i nadwagę, na które cierpią kobiety. Nie warto więc zasłaniać swoich słabości w odżywianiu, kwestią genetyki.

 

4.      Wiosna to czas nowalijek, świeżych warzyw i owoców. Jaka powinna być ich prawidłowa proporcja w codziennej diecie odchudzającej?

To bardzo proste: jak najwięcej.

5.      Zarządzanie Wagą oznacza też Zarządzanie swoim Zdrowiem, czy zgodziłaby się Pani z takim stwierdzeniem?

Zarządzanie wagą to jeden z najważniejszych elementów zarządzania swoim zdrowiem.

6.      Czy potrafiłaby Pani podać najważniejsze Wskazówki Zarządzania Wagą, na co dzień?

  • Jedz co 3 godziny
  • Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, są to przede wszystkim takie produkty, które zawierają dużą ilość błonnika, czyli warzywa oraz produkty pełnoziarniste oraz razowe;
  • Używaj dobrych tłuszczy: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, olej. Takich tłuszczy nie ograniczaj w diecie.
  • Zadbaj o to by jeść coraz więcej ryb.
  • Ograniczaj tłuste mięso.
  • Owoce traktuj jak deser ( nie zapominaj, że jest w nich dużo cukru, co oznacza, że podnoszą nie tylko kaloryczność posiłków, ale również powodują skoki cukru)
  • Ucz się siebie – obserwuj swój organizm, wsłuchaj się w niego i daj mu szanse na zdrowe życie
  • Bądź ciekawa wiedzy o produktach, które zjadasz. Im będziesz miała większą świadomość o odżywianiu tym łatwiej będzie zarządzać swoją kuchnią.
  • Ucz się gotować. Zwróć uwagę na to że kuchnia może być miejscem kreatywnym i pomimo chronicznego braku czasu, może być smaczna i zdrowa.
  • To, co moim zdaniem warto dobrze zrozumieć i czego trzeba się nauczyć, to reguła: „nie jesz – tyjesz”; „jesteś tym co jesz”; „niech zdrowe odżywianie stanie się regułą od której od czasu do czasu można odejść”.

 

7.      Czy osoba lubiąca makarony, ziemniaki, produkty mączne musi definitywnie z nich zrezygnować stosując dietę odchudzającą?

Nie musi, powinna po prostu poszukiwać ich zamienników. Jeżeli taka osoba lubi makarony – to powinna wprowadzić do swojej diety makarony pełnoziarniste, gotowane al’dente, które zawierają więcej błonnika i dają na dłużej uczucie sytości. Jeśli ktoś lubi naleśniki to powinien je przygotowywać z mąki razowej. Jeśli chodzi o ziemniaki, to po pierwsze można znaleźć jeden dzień w tygodniu, w który będzie się je jeść, po drugie: można sięgnąć po ich smaczny i zdrowy zamiennik – bataty.

 

8.      Czy jeśli chcemy schudnąć musimy całkowicie wykluczyć tłuszcze z naszej diety?

Nie. Tłuszcze są bardzo ważne, beż nich wiele witamin nie byłby wchłanianie do naszego organizmu.

 

9.      Co wzmaga w nas chęć sięgania po przekąski? Czy istnieją tzw. zdrowe przekąski, z których nie musimy rezygnować? A które nam szkodzą?

To zależy, co nazywamy przekąską. Jeżeli notorycznie podjadamy tłuste sery pleśniowe i popijamy je winem lub słodycze, to oczywiście jest to bardzo brzydkie przyzwyczajenie, które chcąc zrzucić zbędne kilogramy musimy ograniczyć. Ale jeżeli to są. Np. suche kabanosy (bardzo suche, te najsuchsze), surowe warzywa z dipem pomidorowym, to można po nie sięgać, nawet będąc na diecie.

 

Po przekąski sięgamy z powodu braku systematycznych posiłków i wówczas nasz organizm się buntuje i wymusza od nas jak najszybszego źródła energii. Wtedy najczęściej sięgamy po słodycze. Z drugiej strony podjadanie może mieć podłoże emocjonalne, związane  ze stresem. W tym przypadku częstotliwość posiłków głównych bardzo pomaga w pozbyciu się tego przyzwyczajenia.

10.  Dużo pracuję, często jem obiady poza domem, w firmowej stołówce lub restauracji, na co mam zwracać uwagę, jeśli chcę, aby moja dieta odchudzające była skuteczna? Jakich produktów unikać?

Niestety w restauracji, zazwyczaj nie ma produktów pełnoziarnistych, więc unikajmy węglowodanów, czyli pieczywa, makaronów, ziemniaków, frytek, ryżu. Wybierajmy chude mięso grillowane z podwójna porcją surówki.

11.  Wiadomo, że ogólne założenie, jedz mniej, ruszaj się więcej powinno być stosowane do wszystkich diet. A co Pani sądzi o poszukiwaniu sojuszników w walce z nadwagą tj. wyroby medyczne? Czy są one skuteczne?

Stosowanie wyrobów medycznych wspomagających odchudzanie może wzmóc motywację osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Sama tabletka, nie rozwiąże jednak problemu z wagą. Wybór sojusznika w walce z odchudzaniem nie może być przypadkowy. Musi być odpowiedzią na nasz rzeczywisty problem w walce z nadwagą. Warto wybierać preparaty dostępne w aptece, zwracając uwagę na skład produktu, aby uniknąć skutków ubocznych dla naszego organizmu.

12.  Kto może lub powinien je stosować? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Warto zwrócić uwagę czy wyrób medyczny, który ma wspierać naszą walkę ze zbędnymi kilogramami.

13.  Jaki wpływ na proces odchudzania i skuteczność diety ma samopoczucie i polubienie nowych zmian?

Aby skutecznie stosować daną dietę należy ją polubić. Jeżeli robimy coś w brew sobie, to nigdy nie będzie to skuteczne i prawdopodobnie spowoduje u nas efekt jojo, czyli powrót do swoich dawnych, złych przyzwyczajeń żywieniowych.

14.  Czego powinniśmy unikać w codziennej diecie, aby była zdrowsza? A jakie składniki są szczególnie cenne?

Unikajmy białych węglowodanów: makaronów, ryżu, ziemniaków Odnajdźmy przyjemności z przyrządzania sobie warzyw, chudego mięsa, chudych twarogów, oliw.

15.  Czy istnieje w Polsce „moda na odchudzanie?

Moda na odchudzanie ogarnęła cały świat. Moim zdaniem to jeden z lepszych sposobów na spędzanie czasu, bo łączy się z aktywnością fizyczną oraz zdrowiem. Problem polega na tym, że chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów wyszukujemy diet cud na miesiąc lub dwa, nie dbając o to co po tym czasie stanie się z naszym organizmem. Tymczasem należy powtórzyć z całą stanowczością: Dieta cud nie istnieje.

16.  Czy podejście Polek do odchudzania zmieniło się w ostatnich latach? Można zauważyć jakieś ciekawe tendencje?

Myślę, że my, jako społeczeństwo dopiero się uczymy dbać o siebie i swoje zdrowie. Coraz częściej sięgamy po sprawdzone opracowania oraz radzimy się ekspertów. To dobrze. Ale przed nami jeszcze długa droga.

Zobacz również:

  1. Wszystkie skuteczne diety
  2. Czy istnieje dieta cud?
  3. Jak szybko schudnąć do lata?
  4. Najczęstsze pułapki jedzeniowe

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Na Jesienne smutki jakie zapachy?
Cytrusowy uwielbiam i dlatego używam olejku perfumującego do ciała.
Ponadczasowe zapachy
A ja polecam wypróbowac pięknie pachnacy olejek perfumujący do ciała. Cudnie pachnie egzotycznie cytrusami,...
Czy ładny i trwały zapach musi być …
Moim zdaniem nie musi byc drogi. Lubię jak pachnie cytrusami.
Delikatna skóra
Polecam Balsam kokosowy z mango, doskonały do delikatnej skóry. Świetnie nawilża...