Dlaczego prezenty wielkanocne przynosi zajączek? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Dlaczego prezenty wielkanocne przynosi zajączek?

9 kwietnia 2017, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Czy zastanawiasz się czasami, skąd wzięła się symbolika zająca wielkanocnego? Dzisiaj w większości regionów Polski wydaje się ona oczywista, ale nie zawsze tak było.

Zajączek przybył z zachodu

O ile zwyczaj pozostawiania prezentów pod bożonarodzeniową choinką jest u nas doskonale znany, o tyle wielkanocne upominki pojawiły się na naszych ziemiach stosunkowo niedawno. Kiedy dokładnie? W drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Tradycja ta przywędrował do nas z Niemiec, w pierwszej kolejności zawitawszy na Pomorze, Śląsk, a niedługo potem także do Wielkopolski. Z czasem rozprzestrzeniła się i dziś jest popularna w niemal całym kraju.

 

Wielkie poszukiwania

Choć obecnie coraz więcej osób po prostu pozostawia upominki w widocznym miejscu, w wielu rodzinach tradycja ta nadal funkcjonuje w swej pierwotnej, bardziej angażującej emocjonalnie formie. Tej, w trakcie której prezenty zostają w nocy schowane w miejscach określanych jako „gniazdko zajączka”, zaś rano następują ich poszukiwania.

Dawniej, zwłaszcza na terenach wiejskich, „gniazdka” ukrywane były na zewnątrz – w ogrodach lub sadach. W przypadku miast z konieczności trzeba było zmodyfikować ów obyczaj i często prezenty chowano w mieszkaniu. Z czasem pojawił się również inny wariant tej zabawy, w ramach którego dzieci w przeddzień Wielkanocy samodzielnie przygotowywały „gniazdka” z siana i rano właśnie tam odnajdywały niespodzianki.

Co ciekawe, we Francji do dzisiaj funkcjonuje zwyczaj, by i w miastach chować część upominków (głównie różnego typu słodyczy) na otwartej przestrzeni, najczęściej w parkach i skwerach.

 

Dlaczego zając?

Sama symbolika zająca wielkanocnego może mieć różne korzenie. Niektórzy uważają, że wywodzi się ona z jednego z psalmów, w którym zając miał być odzwierciedleniem grzesznika szukającego schronienia w Bogu. Wiele jednak wskazuje na to, iż  odpowiedzi należy szukać raczej w folklorze europejskim.

Zając pojawia się w dawnej kulturze germańskiej oraz celtyckiej, gdzie był kojarzony z płodnością, życiem oraz odrodzeniem. Dwie ostatnie cechy siłą rzeczy kojarzą się z Wielkanocą. Na tym jednak nie koniec, gdyż zając w kulturze europejskiej był kiedyś symbolem dostatku, stad zaś już tylko krok do skojarzenia z podarunkami.

 

Prezenty wielkanocne dziś

Obecnie prezenty na Wielkanoc są doskonałym pretekstem, by w okresie świątecznym spotkać się z rodziną, a przy okazji sprawić też nieco radości jej młodszym członkom. Wiele ciekawych pomysłów na podarki tego typu można znaleźć w sklepach internetowych, takich jak prezenty.pl. Co charakterystyczne, są to głównie przedmioty drobne, ale bardzo sympatyczne, częstokroć nawiązuje wzornictwem do wizerunków zwierząt lub roślin – a więc wszystkiego, co żywe i… co budzi pozytywne konotacje.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...