Dlaczego osoby ze skórą wrażliwą powinny unikać kosmetyków z SLS i SLES?
Na co dzień używamy wielu produktów zawierających detergenty. Ich głównym zadaniem jest szybkie i skuteczne oczyszczanie i odtłuszczanie, zarówno w twardej, jak i w miękkiej wodzie oraz wytwarzanie piany, co jest skutkiem „ ubocznym” ,a dla niektórych osób niezbędnym elementem mycia. Popularne stwierdzenie „ słabo się pieni, więc słabo myje” nie ma uzasadnienia .
Ilość powstającej piany podczas stosowania środków myjących nie ma żadnego wpływu na ich zdolności oczyszczające.
SLS (Sodium Lauryl Sulfate) – laurylosiarczan sodu – jest silnie myjącym i jednocześnie pianotwórczym detergentem. Wykazuje właściwości uczulające i drażniące. Może powodować wysuszenie skóry głowy, świąd, rumień, a w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do atopowego zapalenia skóry. Może być również przyczyną łupieżu oraz wzmagać łamliwość i wypadanie włosów. U większości ludzi, kontakt SLS ze skórą nie wywołuje reakcji niepożądanych, gdyż jest zbyt krótki i nie wnika on w skórę, lecz pozostaje na jej powierzchni i zostaje usunięty podczas spłukiwania. Negatywne skutki stosowania kosmetyków z SLS dotyczą przede wszystkim osób o wyjątkowo wrażliwej skórze ciała, czy głowy oraz osób uczulonych na ten składnik.
SLES (Sodium Laureth Sulfate) – etoksylowany laurylosiarczan sodu – jest substancją pokrewną do SLS, będąca pochodną ropy naftowej o właściwościach silnie spieniających. Wykazuje mniejsze działanie drażniące na skórę niż SLS, ale jej przeznaczenie oraz ogólne działanie jest bardzo podobne.
W nowoczesnych dermokosmetykach, szczególnie dla dzieci i niemowląt, dla osób ze skórą wrażliwą, alergiczną, coraz częściej wyklucza się SLS i SLES z receptur, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo i wysoką tolerancję preparatów.
Te cechy posiadają najnowsze szampony Pharmaceris H-SEBOPURIN Szampon normalizujący do skóry łojotokowej, skłonnej do podrażnień, 28,90 zł/250 ml i H-SENSITONIN Micelarny szampon kojąco-nawilżający dla skóry wrażliwej, 28,90 zł/250 ml.
Stworzone przez naukowców z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris UZYSKAŁY POZYTYWNĄ OCENĘ DERMATOLOGÓW. Są HIPOALERGICZNE i nie zawierają PARABENÓW.
Konsultacja naukowa: dr n.biol. Monika Pasikowska, ekspert naukowy Pharmaceris.