Dlaczego należy pić wodę?

23 sierpnia 2017, dodał: Ania Lewicka

Woda, ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne, jest jednym z najważniejszych związków występujących w organizmie. Jej obecność warunkuje aktywność życiową komórek. Dzięki specjalnej budowie cząsteczki (nazywanej fachowo dipolową) jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Tworzy środowisko wewnętrzne organizmu, w którym zachodzą wszystkie niezbędne do życia reakcje chemiczne oraz są transportowane cząsteczki biorące w nich udział. Umożliwia także usuwanie wielu szkodliwych związków powstających w procesach przemiany materii.

 

Źródłem wody dla organizmu są napoje oraz pokarm. Choć niemal we wszystkich produktach spożywczych występuje woda, największą jej zawartością charakteryzują się owoce i warzywa.

 • sałata – 95% zawartości wody
 • pomidory – 94%
 • melon – 92%
 • kefir – 91%
 • truskawki – 90%
 • sok z pomarańczy, mleko 1,5% – 89%
 • jabłka – 84%
 • ryby słodkowodne – 80%

Jakie są zatem główne powody, aby pamiętać o regularnym piciu wody w odpowiednich dla siebie ilościach?

 • Woda zapewnia dobre samopoczucie – w momencie, gdy odczuwamy pragnienie, nasz mózg pracuje o wiele wolniej i jest skupiony tylko na tym, że chce nam się pić. Do tego dochodzi ból głowy czy kłopoty z pamięcią i zasypianiem spowodowane stresem. Ale pamiętaj, szklanka wody przed pracą albo egzaminem może bardzo szybko pomóc.

 

 • Przyspiesza przemianę materii – bardzo ważne jest, aby codziennie dostarczać odpowiednie ilości wody. Dzięki temu nasze nerki bez problemów radzą sobie z usuwaniem toksyn z organizmu i oczyszczają go. Brak wody bardzo niekorzystnie wpływa na pracę jelit, w efekcie czego dochodzi do zaparć.
 • Wpływa na sprawność fizyczną – już przy nieznacznym spadku nawodnienia organizmu (jedyne 3%) siła naszych mięśni obniży się aż o 15%. Szybko pojawi się ospałość, uczucie zmęczenia i brak chęci do ćwiczeń. Ponadto zwiększa się szansa na złapanie kontuzji, jeśli nasze stawy będą źle nawilżone.

 

 • Dba o sylwetkę – szklanka wody wystarczy, aby nasz organizm do półtorej godziny po wypiciu spalił szybciej zbędne kalorie. Pamiętaj, że najlepiej pić wodę zimną, bo aby ją ogrzać zużywamy dodatkowe kalorie. I najważniejsze – woda ma 0 kcal, dlatego jeśli zastąpisz nią napoje energetyczne czy kawę, na pewno schudniesz.
 • Dzięki niej cera wygląda młodziej – regularne picie wody przez około dwa miesiące może zdecydowanie poprawić nawilżenie cery (nawet do 15%). Jeśli do tego dobierzesz odpowiednie kremy nawilżające, nie będziesz musiała się aż tak martwić o pojawiające się za szybko zmarszczki.

 

Ciało każdego dorosłego człowieka składa się w 60-70% właśnie z wody, u małego dziecka jest to 75%, zaś u noworodka – ponad 80%! W związku z tym powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi codziennie odpowiednie ilości wody, najlepiej około dwóch litrów, czyli około 8 szklanek po 250 mililitrów. Wystarczy, że wyrobisz sobie nawyk picia wody, nawet jeśli wydaje Ci się, że wcale nie odczuwasz pragnienia.

 

Zacznij dzień szklanką wody z cytryną przed śniadaniem, a kończ szklanką wody przed zaśnięciem. Dzięki temu przyspieszysz swój metabolizm i poprawisz samopoczucie. Nie ma nic prostszego.

 

zobacz również:

Woda z cytryną – korzyści i działanie na organizm

Najczęstsze pułapki jedzeniowe

Czy wiesz ile powinnaś ważyć?

Jajka w dietach odchudzających

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Bestsellerowa bateria wannowa + zestaw prysznicowy!
Sprawdź najlepszą jakość w najlepszej cenie z 2-letnią gwarancją!
Cena:
68,99 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!

FORUM - bieżące dyskusje

Rozwód krótko po ślubie
Czasami tak się dzieje, że po ślubie na przykład żona dowiaduje się,...
Co w swoim wyglądzie lubicie najbar…
U mnie chyba najlepsze są oczy i nogi, często koleżanki mówią mi, że...
Bóle mięśni po treningu
Też w życiu nie chodzi o to, aby że wszystkiego rezygnować. Trzeba też stawiać...
Co myślicie o medycynie estetycznej…
Też jestem tego samego zdania, medycyna estetyczna to nie tylko duże usta...