Dlaczego należy pić wodę?

23 sierpnia 2017, dodał: Ania Lewicka

Woda, ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne, jest jednym z najważniejszych związków występujących w organizmie. Jej obecność warunkuje aktywność życiową komórek. Dzięki specjalnej budowie cząsteczki (nazywanej fachowo dipolową) jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Tworzy środowisko wewnętrzne organizmu, w którym zachodzą wszystkie niezbędne do życia reakcje chemiczne oraz są transportowane cząsteczki biorące w nich udział. Umożliwia także usuwanie wielu szkodliwych związków powstających w procesach przemiany materii.

 

Źródłem wody dla organizmu są napoje oraz pokarm. Choć niemal we wszystkich produktach spożywczych występuje woda, największą jej zawartością charakteryzują się owoce i warzywa.

 • sałata – 95% zawartości wody
 • pomidory – 94%
 • melon – 92%
 • kefir – 91%
 • truskawki – 90%
 • sok z pomarańczy, mleko 1,5% – 89%
 • jabłka – 84%
 • ryby słodkowodne – 80%

Jakie są zatem główne powody, aby pamiętać o regularnym piciu wody w odpowiednich dla siebie ilościach?

 • Woda zapewnia dobre samopoczucie – w momencie, gdy odczuwamy pragnienie, nasz mózg pracuje o wiele wolniej i jest skupiony tylko na tym, że chce nam się pić. Do tego dochodzi ból głowy czy kłopoty z pamięcią i zasypianiem spowodowane stresem. Ale pamiętaj, szklanka wody przed pracą albo egzaminem może bardzo szybko pomóc.

 

 • Przyspiesza przemianę materii – bardzo ważne jest, aby codziennie dostarczać odpowiednie ilości wody. Dzięki temu nasze nerki bez problemów radzą sobie z usuwaniem toksyn z organizmu i oczyszczają go. Brak wody bardzo niekorzystnie wpływa na pracę jelit, w efekcie czego dochodzi do zaparć.
 • Wpływa na sprawność fizyczną – już przy nieznacznym spadku nawodnienia organizmu (jedyne 3%) siła naszych mięśni obniży się aż o 15%. Szybko pojawi się ospałość, uczucie zmęczenia i brak chęci do ćwiczeń. Ponadto zwiększa się szansa na złapanie kontuzji, jeśli nasze stawy będą źle nawilżone.

 

 • Dba o sylwetkę – szklanka wody wystarczy, aby nasz organizm do półtorej godziny po wypiciu spalił szybciej zbędne kalorie. Pamiętaj, że najlepiej pić wodę zimną, bo aby ją ogrzać zużywamy dodatkowe kalorie. I najważniejsze – woda ma 0 kcal, dlatego jeśli zastąpisz nią napoje energetyczne czy kawę, na pewno schudniesz.
 • Dzięki niej cera wygląda młodziej – regularne picie wody przez około dwa miesiące może zdecydowanie poprawić nawilżenie cery (nawet do 15%). Jeśli do tego dobierzesz odpowiednie kremy nawilżające, nie będziesz musiała się aż tak martwić o pojawiające się za szybko zmarszczki.

 

Ciało każdego dorosłego człowieka składa się w 60-70% właśnie z wody, u małego dziecka jest to 75%, zaś u noworodka – ponad 80%! W związku z tym powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi codziennie odpowiednie ilości wody, najlepiej około dwóch litrów, czyli około 8 szklanek po 250 mililitrów. Wystarczy, że wyrobisz sobie nawyk picia wody, nawet jeśli wydaje Ci się, że wcale nie odczuwasz pragnienia.

 

Zacznij dzień szklanką wody z cytryną przed śniadaniem, a kończ szklanką wody przed zaśnięciem. Dzięki temu przyspieszysz swój metabolizm i poprawisz samopoczucie. Nie ma nic prostszego.

 

zobacz również:

Woda z cytryną – korzyści i działanie na organizm

Najczęstsze pułapki jedzeniowe

Czy wiesz ile powinnaś ważyć?

Jajka w dietach odchudzających

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
Wygodne i lekkie zakupy!
Cena:
349 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Najskuteczniejszy zabieg na celluli…
Zastanawiam się nad zabiegiem liposukcji ultradźwiękowej, robiłyście ją kiedyś? Jakie macie doświadczenia? Jeśli możecie...
Mieszkanie - kupno czy zamiana, ryn…
Mnie także zależało na tym, aby zamieszkać blisko miasta, ale wybrałam trochę inną lokalizację....
Co na migrenę?
Ja polecam tylko gardan, jedyne co mnie ratuje przy miesiączkach czy migrenach....
Probiotyki
Ja od siebie mogę polecić kropelki, nawet profilkatycznie. U mnie jelitówek w domu...