URODA I ZDROWIE

Dieta na zdrowe serce – wskazane produkty i porady

30 czerwca 2020, dodał: berni22

Utrzymywanie serca w dobrej kondycji jest kluczowym czynnikiem, warunkującym zdrowie całego organizmu, a jeśli prawdą jest ze „kocha się sercem” to również na nasze życie uczuciowe. Dlatego też, powinniśmy szczególnie zadbać o ten najważniejszy mięsień. Najprostsze i najmniej inwazyjne jest stosowanie odpowiedniej diety, czyli jedzenie tego co korzystnie wpłynie na jego wydolność. Dobrze skomponowany jadłospis ocali nasze serce przed chorobą, a nawet może zadziałać uzdrawiająco.

 

Być może nie bez przyczyny mówi się, że Włosi mają gorące serca i są najbardziej kochliwym narodem? To właśnie oni są jednym z najzdrowszych narodów świata. Dlaczego? Odpowiedzią jest nie tylko ich styl życia ale i przyzwyczajenia żywnościowe, czyli dieta śródziemnomorska, która jest nie tylko bardzo zdrowa ale i pyszna. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie jest to typowa dieta, ale raczej system odżywiania się.

Produkty wskazane:

 • bogate w zdrowe tłuszcze roślinne jak oliwa z oliwek,
 • świeże ryby i owoce morza,
 • makarony,
 • orzechy,
 • lokalne warzywa i owoce

Produkty niewskazane:

 • czerwone mięso powodując wzrost poziomu złego cholesterolu LDL,
 • słodycze,
 • jasne pieczywo,
 • twarde margaryny,
 • frytki i chipsy,
 • napoje słodzone.

Niemniej ważny w diecie śródziemnomorskiej jest sposób przygotowywania posiłków, należy unikać smażenia w głębokim tłuszczu na rzecz duszenia, parowania, pieczenia w folii, rękawie czy na grillu, co pozwoli zredukować ilość tłuszczu, a posiłki staną się bardziej lekkostrawne. Równie istotna w diecie śródziemnomorskiej jest jakość używanych produktów, powinny być przede wszystkim świeże, najlepiej lokalne, z daleka omijajmy produkty mocno przetworzone.

Dieta krajów południowoeuropejskich ma same zalety, jest prosta, smaczna i łatwa do przestrzegania, gdyż nie zawiera wielu restrykcji w porównaniu np. do diet bardzo niskokalorycznych czy wykluczających, gdzie musimy całkowicie zrezygnować z jakiejś grupy produktów. W związku z tym śmiało możemy ją nazwać zbilansowaną, czyli dostarczającą do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Chcąc mieć zdrowe serce nie zapominajmy o ograniczeniu spożycia tego, co nie służy całemu naszemu organizmowi. Wśród dwóch czołowych składników nie sposób pominąć soli i cukru. Im mniej ich w naszych posiłkach tym lepiej, dlatego unikajmy fast foodów, słonych przekąsek, zup w proszku, sosów i dań gotowych, słodzonych napojów oraz ciast i ciasteczek, szczególnie tych z cukierni, gdyż oprócz dużej zawartości cukru mają w swoim składzie niezdrowe tłuszcze trans, mnóstwo ulepszaczy i konserwantów. Przed kupnem produktów przetworzonych przeczytajmy skład i pamiętajmy, że im dłuższa lista składników, których nie jesteśmy w stanie zidentyfikować tym gorzej. Alkohol pijmy z bezwzględnym umiarem, a z papierosów zrezygnujmy całkowicie. Nie musimy za to rezygnować z kawy, która spożywana w umiarkowanych ilościach, czyli do 3 filiżanek dziennie, korzystnie wpływa na pracę serca, niejako je ćwicząc.  A propos ćwiczeń, nasze serce uwielbia ruch, dlatego regularnie uprawiajmy sport.

Pamiętajmy, że to co jemy, jak jemy i ile jemy ma decydujący wpływ na to jak się czujemy, a odpowiedni dobór składników w diecie może zdziałać cuda i zapobiec bądź zminimalizować konieczność leczenia farmakologicznego. W dbaniu o serce kierujmy się rozumem, a niezawodnie będzie nam służyć wiele lat.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Budowa domu za 150 tys - możliwa?
Politycy twierdzą, że można za tę sumę wybudować dom, tylko ciekawe czy...
Opalona skóra
Dobry samoopalacz można wzmocnić krótkim opalaniem na słońcu, ja tak robię.
Rudy chłopak
Moja najlepsza kumpla ma rude włosy i jest b. miła, nie zawiodła mnie...
Nietrafione imię dla dziecka
Niektóre starodawne imiona są fajne, np. Malwina, Róża...