Krzem, cynk, witamina A, witaminy z grupy B – czyli dieta na piękne i mocne włosy oraz zdrową cerę. Aby zachować piękne i zdrowe włosy każdego dnia powinnaś dostarczać do organizmu wielu niezbędnych składników.
Bogatym źródłem krzemu jest też skrzyp polny! Warto zrobić z niego wywar, którym można płukać sobie włosy – działa! Sprawdzałam nie raz!
Cynk jest odpowiedzialny za wszystkie podstawowe procesy życiowe, a jego niedobór objawia się, między innymi zmianami skórnymi czy łysieniem. Występuje w dużych ilościach w produktach zbożowych oraz zwierzęcych. Jeśli masz niedobór cynku, powinnaś jeść: czerwone mięso, podroby, ryby, żółtko jaja, orzechy, zarodki pszenne, przetwory z pełnego ziarna i otręby. Wybór produktów jest ogromny.
Objawy niedoboru witaminy A mogą pojawiać się nawet po kilku latach, dlatego rozpoznanie awitaminozy jest trudne. Warto jednak obserwować siebie, co powinno zwrócić naszą uwagę, to: suchość i rogowacenie się skóry czysuchość oczu. Niebezpieczne dla zdrowia jest także nadmierne spożywanie witaminy A (głównie niekontrolowane przyjmowanie ). Objawy hiperwitaminozy, to: łysienie, owrzodzenia skóry, obrzmienie powiek, zaburzenia pracy serca, nerek oraz układu nerwowego. Jednak zwyczajowo spożywana żywność nie zawiera witaminy A w ilościach powodujących toksyczność.
Witaminy z grupy B, to witaminy rozpuszczalne w wodzie, z tego też powodu ciężko doprowadzić do nadmiaru ich w organizmie. W dużych ilościach występują w drożdżach, mleku oraz produktach mlecznych, rybach, jajach, mięsie, warzywach strączkowych, produktach zbożowych.
Objawy niedoboru witamin z grupyB są mało charakterystyczne i polegają na występowaniu niedokrwistości, pękaniu warg, zmianach zapalnych skóry i języka oraz zaburzeniach w obrębie układu nerwowego.
Co więcej? Witamina C, E, beta-karoten oraz woda mineralna
Beta-karoten jest odpowiedzialny za piękny brzoskwiniowy kolor cery. W dużych ilościach znajduje się w pomarańczowych i zielonych warzywach, a także w owocach. Jedz zatem : marchew, paprykę czerwoną, warzywa liściaste – szpinak, sałatę, brzoskwinie, morele (także suszone!), melony, mango, dynię, oraz jarmuż. W mniejszych ilościach znajdziesz go też w produktach mlecznych (masło, jaja, twaróg tłusty), rybach (śledzie, sardynki, tuńczyk) i olejach (tran!).
Witamina E nie bez powodu zwana jest witaminą młodości, to właśnie ona odpowiada za sprężystość skóry. Występowanie: kiełki pszenicy, jaja (żółtko), masło, chleb żytni, soja, słonecznik, płatki owsiane, mięso (wołowina, wieprzowina) oraz oleje słonecznikowy, sojowy i rzepakowy.
Niedobór witaminy C powoduje bladość, nadmierne rogowacenie się naskórka oraz utratę elastyczności. Występowanie: natka pietruszki, papryka, brokuły, kalarepa, sok z owoców dzikiej róży, porzeczki, truskawki, jagody, kiwi.
Pamiętaj również o składniku, jakim jest koenzym Q10, który odgrywa ważną rolę w spowalnianiu procesów starzenia się. Występuje w wołowinie, oleju sojowym, podrobach oraz wielu kremach.
Woda mineralna jest głównym składnikiem organizmu i stanowi około 45 – 60 % jego masy. Przebiegają w niej wszystkie procesy życiowe. Osłabienie, rozdrażnienie, zaczerwienienie skóry, bóle głowy to dalsze, odczuwalne skutki niedoboru wody w organizmie. Do niezauważalnych zmian należy także: niedostateczne wydzielanie produktów przemiany materii, co może prowadzić nawet do zatrucia organizmu.
Minimalna ilość wody jakiej potrzebujesz to ok. 2 litry na dobę. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta w trakcie uprawiania sportu, upałów lub podczas przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu!
Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk medyczny
www.e-prolinea.pl
zobacz również:
- Jak zadbać o suche włosy? Najlepsze domowe maseczki!
- Maseczki do włosów – domowe sposoby na suche włosy
- Drożdżowe maseczki na twarz i włosy
- Strefa Urody