Joga choć często kojarzona jedynie z aktywnością fizyczną, jest spójnym filarem filozofii wschodnioazjatyckiej, gdzie stanowi ona metodę budowania wewnętrznej harmonii na poziomie mentalnym i na poziomie ciała fizycznego. Oczywiście w kręgu zachodnioeuropejskim znaczenie jogi zostało znacznie spłaszczone do ćwiczeń fizycznym, jednak zaawansowani jogini po latach praktyki wracają do źródeł i czerpią z jogi znacznie więcej niż tylko czas spędzony na macie.
Ważnym elementem życia każdego praktykującego jogina jest właściwa dieta. W spisiezasad określanych jako YAMY I NIYAMY jest punkt w którym określa się kierunek diety, z której powinny zostać wyłączone zwierzęta, stworzenia żyjące. Tak więc dieta jogina to przede wszystkim dieta wegetariańska. W tradycyjnym ujęciu precyzuje się ją jako dieta sattwiczna, inaczej czysta. Chodzi o to, że jedzenie, które spożywamy nie może wynikać z cudzego cierpienia. Niejedzenie zwierząt jest w tym kontekście naturalne. Wgłębiając się bardziej w znaczenie sattwy nie powinno się także przyjmować pokarmów skradzionych, przeznaczonych dla kogoś innego.
Jak odżywiają się jogini?
Dieta jogina, jako, że sama joga jest częścią filozofii indyjskiej, jest zaczerpnięta z tradycyjnych potraw kuchni hinduskiej, tej bazującej na warzywach i ryżu. Spożywane potrawy mają dostarczać wielu cennych minerałów, być dobrze zbilansowane i wystarczająco energetyczne, tak by mata do jogi była efektywnie wykorzystana podczas praktyki.
Inspiracje kulinarne
Poniżej kilka łatwych, szybkich propozycji obiadów wegetariańskich idealnych dla praktykujących joginów, którzy chcieliby wyłączyć ze swojej diety mięso i zastąpić je innymi pełnowartościowymi składnikami.
Chana Masala z Ryżem
1 puszka ciecierzycy
1 puszka mleczka kokosowego
3/4 szklanki ryżu Basmati
masło klarowane
1 puszka pomidorów
1 mała cebula
1 mała łyżeczka kuminu, kurkumy, kolendry, kozieradki, garam masali
sól
Ryż zalewamy 1:1 wodą i gotujemy przez około 10 minut. Na rozgrzaną patelnią dajemy masło cebulę i wszystkie przyprawy. Następnie dodajemy puszkę pomidorów i mleko kokosowe. Smażymy do czasu uzyskania aksamitnego sosu. Na koniec dodajemy ciecierzycę. Gotowe.
Pyszne, szybkie i zdrowe danie w sam raz przed praktyką jogi. Podajemy razem z ryżem.
Dal z soczewicy
1 szklanka soczewicy czerwonej
3/4 szklanki ryżu
masło klarowane
1 mała łyżeczka kuminu, kurkumy, kolenrdy, kozieradki, garam masali
sól
Ryż gotujemy według schematu jak w poprzednim daniu. Soczewicę płuczemy i gotujemy . Kiedy będzie dostatecznie miękka dodajemy przygotowaną wcześniej pastę przypraw smażonych z masłem klarowanym. Gotowe. Naprawdę proste i pyszne danie w 15 minut.
Soczewica, ciecierzyca są bardzo popularne w kuchni indyjskiej z uwagi na wysoką zawartość białka. Rośliny strączkowe mają szczególne miejsce w diecie pozbawionej mięsa. Jako cenne źródło budującego białka powinny być włączone do diety na stałe, choć kilka razy w tygodniu.
Właściwa dieta jogina opiera się także na ograniczeniu spożywania alkoholu i wszelkich substancji odurzających. Poprzez praktykę dąży się do balansu na poziomu ciała i umysłu, a wszelkie substancje pobudzające mogą ten proces zaburzyć i źle wpłynąć na poczucie harmonii. Radykalne podejście całkowicie wyklucza picie alkoholu jednak w zachodniej kulturze akurat ten zakaz często się pomija.