Dieta bezglutenowa – 6 rzeczy, o których musisz wiedzieć!
Dieta bezglutenowa stała się kilka lat temu niezwykle popularna. Obecnie jest nie tylko dietą dla osób cierpiących na celiakię, nie tolerancję glutenu stała się także pewnego rodzaju sposobem na zdrowe życie. Jako nowa moda obrosła mitami i legendami, powtarzanymi przez jej przeciwników, nie brakuje jednak osób dla których jedzenie bezglutenowe jest nie tylko koniecznością ale i przyjemnością. Poniżej przedstawiamy 6 istotnych faktów dotyczących tego rodzaju diety.
1. Jest zdrowa
Rezygnacja z glutenu pociąga za sobą szereg pozytywnych konsekwencji dla naszego zdrowia:
– przestajemy odczuwać dolegliwości trawienne: wzdęcia, biegunki, uczucie wypełnienia,
– chudniemy, gdyż poprawia się nasza gospodarka węglowodanowa i wodna – woda nie jest zatrzymywana w organizmie właśnie dzięki ograniczeniu podaży węglowodanów,
– poprawa funkcjonowania nerek,
– zmniejszenie częstotliwości występowania migrenowych bóli głowy.
2. Lepiej się czujemy
Nasze ciało jest idealnie skonstruowaną całością, tak więc każda zmiana pociąga za sobą lawinę kolejnych. Rezygnacja z glutenu oznacza znaczną poprawę funkcjonowania kosmków jelitowych, które zaczynają lepiej wchłaniać poszczególne składniki odżywcze. Skutkiem tego jest lepsze funkcjonowanie układu nerwowego, wraca więc do normy równowaga hormonalna, a dalej – funkcjonowanie innych układów (np. rozrodczy), narządów (wątroba, trzustka) i gruczołów (przysadka, nadnercza).
Poprawa samopoczucia jest silnie odczuwalna także w obrębie układu pokarmowego, znikają dręczące nas uczucie pełności i dyskomfortu.
3. Jemy zdrowiej
Dieta bez glutenu oznacza także konieczność kupowania produktów wyższej jakości. Są one trudniej dostępne, ale znacznie zdrowsze. Produkty bezglutenowe są w znacznej mierze dostępne w sklepikach ekologicznych i na półkach ze zdrową żywnością. Opatrzone stosownymi oznaczeniami, zapewniają nam nie tylko brak obecności glutenu, ale także wysoce szkodliwych metali ciężkich czy pozostałości po środkach ochrony roślin, których nie używa się w gospodarstwach ekologicznych.
Na diecie bezglutenowej częściej sięgamy po świeże owoce i warzywa, poprawiamy więc swoje nawyki żywieniowe. Częściej także wybieramy domową kuchnię, niż posiłek w fast – foodzie.
Aby zachować bezstronność tego artykułu, opowiemy także o trudnościach, na jakie napotkać mogą osoby wybierające produkty bezglutenowe.
Jak się okazuje osoby cierpiące na celiakię wcale nie muszą rezygnować z deserów i przekąsek. Nowoczesne rozwiązania i dostępne produkty bezglutenowe pozwalają na przyrządzanie pysznych ciasteczek. Jeden ze sprawdzonych przepisów znajdziecie na: http://muffinkowyfetysh.pl/pomysl-na-pyszne-ciasteczka-bezglutenowe/.
4. Jest droga
Cóż, ten aspekt ciężko byłoby przemilczeć. Dieta bez glutenu opiera się na produktach z upraw ekologicznych. To produkty wysokiej jakości, ale drogie. Możemy jednak zadać sobie pytanie, czy w szerszej perspektywie bardziej opłaca się nam zainwestować w dużo lepszą jakościowo żywność bezglutenową, czy leczyć choroby i dolegliwości wywołane marną jakością jedzenia. Jeżeli znajdziemy dobry i sprawdzony sklep z tego typu żywnością jak np Taste Of Life z produktami bezglutenowymi, który jak ustaliłam poleca wiele osób cierpiących na celiakię, poniesiony koszt zakupów automatycznie przełoży się na nasze samopoczucie dlatego warto też sprawdzać co kupujemy i gdzie kupujemy wówczas nie myślimy o wydatkach ale o efektach.
5. Są trudno dostępne
Niestety w mniejszych miejscowościach nadal dostęp do żywności bez glutenu jest niemal niemożliwy, a i mieszkańcy wielkich metropolii miewają z tym problem. Można jednak skorzystać ze sklepów internetowych i zamówić żywność bezglutenowa. Z czasem być może i w małych miejscowościach pojawi się więcej punktów gdzie można będzie je kupić.
6. Dieta jest restrykcyjna
Zdecydowanie tak, ale tylko dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu. W ich przypadku nie może być nawet mowy o małym odstępstwie. Dla osób które z własnej woli wybierają jedzenie bezglutenowe, epizodyczne odejście od zasad nie jest aż tak szkodliwe. Choć i oni powinni ich unikać, jeśli chcą odczuć w pełni dobrodziejstwa diety.
Faktem jest, że na diecie bez glutenu powinniśmy raczej zapomnieć o kuchni innej niż własna.
Żywność bez glutenu to szereg pozytywnych zmian dla naszego organizmu, choć zmiany te okupione są poważnymi wyrzeczeniami. Sporządzenie bilansu zysków i strat należy już tylko do nas samych.