URODA I ZDROWIE

Detoksykacja organizmu

9 października 2009, dodał: Redakcja

Porozmawiaj o tym na Forum TUTAJ

Coraz częściej słyszymy o potrzebie oczyszczania organizmu. A przecież został on tak zaprojektowany przez naturę, by sam pozbywał się niepotrzebnych, złych elementów. Czyżbyśmy więc zatracili podstawowe naturalne funkcje ? Na to i inne pytania odpowiedzą dr Bożena Ryczkowska, Joanna Kołtun oraz Anna Kwaśna

Dr Bożena Ryczkowska, gabinet Przyjazna Medycyna: Każdego dnia nasz organizm jest narażony na kontakt z wieloma toksynami. Pochodzą one przede wszystkim z tego, co zjadamy i czym oddychamy. Część z nich powstaje w wyniku rozpadu komórek. Szczególnie istotne znaczenie ma rozpad komórek tłuszczowy ch i uwalnianie z nich zdeponowanych tam wcześniej substancji odpadowych. Przypominam, że nadmiernie rozwinięta tkanka tłuszczowa jest rodzajem wewnątrzustrojowego śmietnika. Stąd nagłe opróżnienie takiego śmietnika, na przykład podczas gwałtownego odchudzania, stwarzać może zagrożenie dla równowagi naszego organizmu. Ta równowaga, czyli homeostaza jest niezbędnym elementem prawidłowej odnowy tkanek, a więc zdrowia i długowieczności. Zostaje ona zaburzona, nie tylko, kiedy spożywamy substancje toksyczne, ale również, jeśli spożywamy więcej, niż możemy wykorzystać, a więc, jeżeli zjadamy za dużo. Niestety, większość oferowanej w sklepach żywności jest wysoko przetworzona, pełna substancji konserwujących, sztucznych aromatów i barwników, tzw. wzmacniaczy smaku i zapachu. Są to związki potencjalnie szkodliwe, a w dużych ilościach wręcz toksyczne. Coraz większego znaczenia nabiera także powszechne nadużywanie leków, które wpływa bardzo niekorzystnie na równowagę biologiczną flory jelit i prowadzi do dysbiozy. Wszystko to upośledza prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wtórnie zmniejsza jego zdolność do samooczyszczania. Być może z tego powodu bardzo popularne w ostatnim czasie jest szukanie różnych metod odtruwania, czyli detoksykacji i wydalania zanieczyszczeń z organizmu.

Czym w istocie jest detoksykacja ?

B.R. Detoksykacja to zespół reakcji biochemicznych, przekształcających toksyczne związki chemiczne w mniej groźne cząsteczki, które mogą być łatwo wydalone z komórki. Kluczowym narządem w procesach wewnątrzustrojowej detoksykacji jest wątroba. Kłopoty z tym narządem powstają głównie na skutek błędów żywieniowych.
Stłuszczenie, przekrwienie i upośledzenie funkcji wątroby mają swoją przyczynę przede wszystkim w nadmiernym spożyciu oczyszczonych produktów skrobiowych (zwłaszcza białej mąki), cukru rafinowanego, tłuszczów nasyconych i tłustego mięsa oraz alkoholu. Groźne dla wątroby są także występujące w żywności zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie, pestycydy, azotany i azotyny (w wędlinach), leki, antybiotyki, pozostałości po lekach weterynaryjnych oraz mykotoksyny. Każdego dnia wątroba musi dawać sobie z nimi radę. Kumulacja toksyn w organizmie obciąża wątrobę, która w końcu nie jest w stanie skutecznie sprostać potrzebom codziennej detoksykacji. Dodatkowym zagrożeniem dla wątroby są powszechnie występujące zakażenia wirusowe. Mogą one znacznie ograniczyć wydolność tego narządu, co w sposób bezpośredni przekłada się na sprawny przebieg procesów detoksykacji organizmu.
Również wiek ma istotne znaczenie. U ludzi starszych procesy te przebiegają mniej sprawnie niż u młodych. Między innymi, dlatego niepożądane objawy zażywanych leków w tej grupie wiekowej zdarzają się najczęściej. Biochemiczne unieczynnienie toksyn, czyli detoksykacja, jest jedynie pierwszym etapem procesu odtruwania. Niezmiernie ważne jest także sprawne wydalenie z organizmu niepotrzebnych substancji.

Jak więc działa nasza naturalna, wewnętrzna „oczyszczalnia”

B.R.: W naszym ciele funkcjonuje klika kanałów, którymi organizm wydala szkodliwe substancje i w każdym z tych kanałów może dojść do zaburzeń, które zakłócają ten proces. Najistotniejsze znaczenie mają trzy z tych dróg: jelita, drogi moczowe, skóra.
Zdrowe jelita skolonizowane są przez bakterie, które, między innymi, wspomagają trawienie i przyswajanie pokarmów oraz produkcję prawidłowego stolca. Z kałem, pozbywamy się nie tylko niestrawionych resztek pokarmowych, ale wielu niepotrzebnych substancji – toksyn i ich nieczynnych biologicznie metabolitów. Jest to jedyny kanał wydalania związków nierozpuszczalnych w wodzie, a rozpuszczalnych w tłuszczach i dlatego zaparcia, niezależnie od wieku chorego, są zjawiskiem niepożądanym. Prawidłowa perystaltyka jelit zależy od obecności w nich naturalnej mikroflory i jeżeli zostanie ona zniszczona, bądź zmieniona, to pojawiają się trudności w oddawaniu stolca. Dochodzi do tzw. intoksykacji organizmu. Wywołuje to wtórnie zmiany zarówno czynnościowe, jak i morfologiczne w rozmaitych tkankach, zwłaszcza w tkance tłuszczowej i może prowadzić do rozwoju rozmaitych schorzeń, między innymi otyłości i zespołu metabolicznego. O przyczynach i skutkach dysbiozy można przeczytać w moim artykule „Dysbioza, matka chorób”, który znajdziecie Państwo w dziale Porad Lekarskich witryny internetowej naturalnamedycyna.pl.

Wielkie porządki, czyli detoksykacja organizmu

Kolejny ważny kanał to drogi moczowe. Mocz jest ważnym elementem wydalania substancji odpadowych, szczególnie tych o drobnej cząsteczce, powstałych w wyniku przemian detoksykacyjnych biochemicznych, które krążą w organizmie razem z krwią. Rola układu moczowego polega na zbieraniu ubocznych i ostatecznych produktów pochodzących z przemian biochemicznych i metabolicznych. Jego głównymi narządami są nerki, które wytwarzają mocz jako produkt filtracji krwi. Zaburzenia przesączania w kłębkach nerkowych oraz wydalania i wchłaniania w cewkach nerkowych odbijają się w sposób istotny na sprawności i wydolności czynnościowej całego organizmu człowieka. Do najczęstszych schorzeń powodujących upośledzenie funkcjonowania tego układu należą zakażenia spowodowane przede wszystkim przez bakterie (głównie – Eischerichia Coli). Odrębnym czynnikiem ryzyka jest także niewłaściwy sposób odżywiania, który polega na spożywaniu dużych ilości białka zwierzęcego i nabiału oraz ograniczaniu dobowej ilości płynów. Wydalany wówczas mocz jest bardzo stężony i kwaśny, co sprzyja krystalizacji kamieni w drogach moczowych, które nie tylko utrudniają odpływ moczu, ale mogą stać się miejscem namnażania bakterii. Oba czynniki znacznie upośledzają funkcje oczyszczające układu.
Skórę, kolejny kanał detoksykacyjny, możemy określić umownie, jako trzecia nerkę, ponieważ przez liczne gruczoły potowe odbywa się eliminacja wielu toksyn. Od dawna wiadomo, że obfite poty pojawiające się podczas choroby zwiastują zdrowienie. Z tego samego powodu również w okresie rekonwalescencji obserwujemy wzmożona potliwość i jest to zjawisko ze wszech miar korzystne. Pot zdrowego człowieka ma naturalny, przyjemny zapach. Pot ludzi chorych bywa niejednokrotnie wręcz cuchnący. Skład potu zależy, bowiem od aktualnej kondycji fizycznej człowieka. W żadnym wypadku nie należy ograniczać potliwości. Stosowanie wszelkich kosmetyków przeciwpotnych jest szkodliwe.

W jaki sposób i kiedy powinniśmy zadbać o detoksykację?

Joanna Kołtun, terapeuta, gabinet Medical studio: W swoim gabinecie polecam pacjentom regularne oczyszczanie przez cały rok. Mamy na to rożne sposoby. Można np. zacząć od serii zabiegów body detox w połączeniu z monodietą lub ziołami oczyszczającymi ze złogów.

Body-detox ? Ostatnio ta metoda jest chyba bardzo popularna. Jak działa urządzenie body-detox? Pacjent wkłada nogi do wanienki wypełnionej wodą z dodatkiem odrobiny soli, a terapeuta włącza urządzenie do prądu. Co dzieje się dalej?

J.K: W trakcie zabiegu, który trwa pół godziny pacjent relaksuje się, a odpowiednio zmodulowany prąd przywraca naturalne napięcie na błonie komórkowej. Badania naukowe potwierdziły, iż komórki zdrowego człowieka powinny mieć ujemny potencjał w przedziale od 70 do 90 miliwoltów. Na tym poziomie przyswajanie składników pokarmowych oraz wydalanie toksyn jest optymalne. Ujemny potencjał obciążonej lub uszkodzonej komórki może odbiegać znacznie od normy i wówczas zarówno przyswajanie składników pokarmowych jak i wydalanie toksyn jest zaburzone. Najprościej rzecz ujmując, działanie owej wanienki polega na wytwarzaniu takich impulsów elektrycznych, które powodują jonizację wody, a to z kolei przyczynia się do przywrócenia właściwego potencjału błon komórkowych. Chodzi o to, by pomóc komórkom wydalić to, co złe i niepotrzebne oraz przyswoić z pożywienia optimum niezbędnych składników odżywczych.

Zabieg jest bardzo widowiskowy. Początkowo w wanience jest zwykła woda, która stopniowo ciemnieje, pojawiają się osad i piana, woda przybiera różne kolory. Czy po wyglądzie wody potrafi Pani ocenić stan zdrowia pacjenta?

JK: Dobry terapeuta jest w stanie ocenić na tej podstawie stan zdrowia pacjenta. Jednak należy pamiętać, że urządzenie nie jest dedykowane do diagnozowania chorób, a do przywracania optymalnej równowagi energetycznej na poziomie komórkowym organizmu. To, co widzimy w wodzie to efekt wejścia naskórka i potu w bezpośrednią reakcję ze zjonizowaną wodą. Istotą zabiegu jest uaktywnienie naturalnych procesów metabolicznych organizmu, a następnie wyrzucenie toksyn na zewnątrz poprzez mocz, kał i pot, czyli naturalne kanały o których wspominała dr Ryczkowska.

Po serii body detox pacjenci czują się znacznie lepiej. Czyżby to siła sugestii, czy naprawdę to działa?

J.K.: Hmm… Badania przeprowadzone na zlecenie dystrybutora urządzenia przez dr n med. Andrzeja Dyszkiewicza jednoznacznie wskazują na terapeutyczne działanie zabiegów. Choć oczyszczanie organizmu stało się wymogiem ostatnich lat nie dziwi mnie nieufność, z jaką podchodzimy do tego typu metod. Zostaliśmy wychowani w kulcie tabletki trudno jest więc stosować profilaktykę. Nadal wolimy leczyć, a nie zapobiegać. Podpierając się moim wieloletnim doświadczeniem terapeutycznym z całą pewnością mogę potwierdzić, że lepsze samopoczucie jest wynikiem działania urządzenia. Choć odpowiednie podejście do terapii na pewno pomaga!

Czy urządzenie jest całkowicie bezpieczne, są jakieś przeciwwskazania?

J.K.: Urządzenie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta! Parametry tak zostały ustawione by pomagać, a nie szkodzić! Przeciwwskazaniem są: ciąża, epilepsja, rozrusznik w serca, przeszczep organów (początkowa faza). Zwracam uwagę na to, że na rynku występuje kilka urządzeń do oczyszczania organizmu. Warto zadbać o to, aby korzystać ze sprzętu profesjonalnego o działaniu udokumentowanym badaniami. Dystrybutorzy oryginalnych urządzeń szkolą personel gabinetów i wystawiają stosowne certyfikaty, mają więc Państwo pewność, że terapeuta wykonujący zabieg ma odpowiednie kwalifikacje.

Co należałoby robić żeby nie było w nas toksyn?

J.K.: To trudne pytanie. Ciągle przecież podlegamy procesom życiowym, których udziałem jest stres i przetworzona żywność. Istotą zdrowia jest równowaga. Dbajmy o regularne zabiegi oczyszczające tj. 2 razy w roku po 10 zabiegów body detox. Na wiosnę kilkudniowe głodówki lub monodieta, techniki relaksacyjne dla umysłu, odpowiednia higiena umysłu, suplementy diety. Samochód poddajemy regularnym przeglądom wydając na to chętnie pieniądze, czyż nasz organizm jest aż tak dużo mniej wart?! A przede wszystkim zalecam życie z radością i w miłości!

Kto jest głównym odbiorcą sprowadzanych przez Państwa urządzeń Detox System Professional?

Anna Kwaśna, przedstawiciel firmy Body-detox: Nasz sprzęt trafia do gabinetów kosmetycznych, gabinetów odnowy biologicznej i medycyny naturalnej, a także do renomowanych ośrodków SPA. Od pięciu lat sprzedajemy urządzenie nie tylko w Polsce, ale także do Grecji, Australii, na Cypr, Litwę i do USA. Co ciekawe, coraz większą grupę odbiorców stanowią mniejsze gabinety, które kupują urządzenie, aby wkomponować je w swoją dotychczasową ofertę zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

W jakich problemach zdrowotnych i kosmetycznych mogą nam pomóc zabiegi wykonywane przy użyciu takich urządzeń ?

A.K.: Z opinii współpracujących z nami lekarzy oraz pacjentów kontaktujących się z nami wynika, że najbardziej spektakularne efekty widoczne są w przypadku otyłości, alergii, problemów dermatologicznych.
Badania mikrobiologiczne wykazały też, że urządzenie wykazuje właściwości bakteriobójcze. Dotychczasowe, kilkuletnie i skuteczne stosowanie zabiegów body-detox w profilaktyce zdrowotnej i kosmetyce zostało niedawno potwierdzone monografią naukową opracowaną przez dr n. med. i techn. Andrzeja Dyszkiewicza. Testy będące wynikiem wielomiesięcznych prób na reprezentatywnej grupie osób, potwierdziły właściwości lecznicze zabiegów oczyszczających organizm. Zapraszam zainteresowanych Czytelników na naszą stronę internetową body-detox.pl, gdzie opublikowane są fragmenty monografii oraz jej podsumowanie.

dziękuję za rozmowę!

Dr Bożena Ryczkowska – gabinet Przyjazna Medycyna, www.naturalnamedycyna.pl
Joanna Kołtun, terapeuta – gabinet Medical Studio, www.medicalstudio.pl
Anna Kwaśna – przedstawiciel firmy Body-detox, www.body-detox.pl

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

pozycjonowanie
Co do marketingu internetowego to warto rozpocząć współpracę z naprawdę godną uznania agencją reklamową...
Umiecie udzielić pierwszej pomocy w…
Kiedyś umiałam, ale pozapominało mi się szczegółów, muszę tą wiedzę odświeżyć...
Auto na minuty
Ja częściej wypożyczam na kilka godzin, więc na minuty byłoby chyba drożej?
Kosmetyki do makijażu twarzy
Stonowany, jednak w pracy trzeba wyglądać profesjonalnie, a nie krzykliwie:) Żadnego smoky eyes ani...