URODA I ZDROWIE

Detergenty do zmywarek. Który produkt wybrać?

8 października 2020, dodał: Redakcja

REWOLUCJA W ZMYWANIU NACZYŃ Zmywarka to urządzenie oparte na sztucznej inteligencji, które w sposób automatyczny, po odpowiednim ustawieniu i przy użyciu specjalnych detergentów, skutecznie myje naczynia. Rynek detergentów do zmywarek rozwija się bardzo dynamicznie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na te produkty oraz na rosnącą ilość zmywarek kupowanych przez konsumentów. Posiadanie zmywarki wymaga jednak stosowania specjalistycznych produktów chemicznych. Takie narzędzie to nie tylko mycie, ale również odpowiednie i regularnie czyszczenie niezbędne do zachowania niezmiennej, skutecznej jakości mycia i utrzymania zmywarki w dobrej kondycji technicznej przez długi czas.

 

zmywarka do naczyn

Najpopularniejszymi produktami do zmywarek są tabletki, kapsułki i płyny. W ostatnich latach segment tabletek i kapsułek do zmywarek notował rocznie nawet 30 % wzrostu. Wpływ na ten trend miało niewątpliwie obniżenie popytu na standardowe płyny do ręcznego zmywania naczyń. Od lat obserwujemy ogromną zmianę w preferencjach konsumentów w obszarze decyzji zakupowych dotyczących środków czystości w tym również detergentów do zmywarek. Jest ona napędzana przez rozwój gospodarczy i technologiczny oraz bogacenie się społeczeństwa prowadzące do optymalizacji wygody i podnoszenia standardu życia użytkowników.

KTÓRYCH PRODUKTÓW UŻYWAĆ ABY UTRZYMAĆ ZADOWALAJĄCY EFEKT PO UMYCIU NACZYŃ?

Funkcjonuje kilka kryteriów podziału detergentów do zmywarek. Najważniejsze z nich to:

 • struktura fizyczna : żele, płyny, proszki, tabletki i kapsułki;
 • rodzaj zastosowania przez użytkownika: detergenty do zmywarek domowych, profesjonalne detergenty do zmywarek przemysłowych;
 • rodzaj substancji aktywnych użytych do produkcji: środki powierzchniowo czynne spieniające, środki niskopienne;

Środki do zmywarek to rozpuszczalne w wodzie środki czyszczące. Obecnie na rynku w obszarze tej grupy produktów są dostępne następujące rodzaje detergentów do zmywarek :

 PROSZKI

To detergenty w formie sypkiej, które wsypuje się do odpowiedniego dozownika w zmywarce do naczyń. Tradycyjne proszki są nadal opłacalną opcją usuwania trudnych zabrudzeń i łatwego spłukiwania. Forma ta ma jednak jedną zasadniczą wadę –  łatwo przesadzić z ilością produktu, co często skutkuje tworzeniem się nieprzyjemnego osadu na powierzchni naczyń . W konsekwencji użycia zbyt dużej ilości detergentu proszkowego można doprowadzić do ścierania delikatnej warstwy szklanych naczyń, np. szklanek czy kieliszków. Detergenty do zmywarek w formie proszku idealnie sprawdzą się natomiast w usuwaniu zabrudzeń podczas mycia garnków i patelni. Doskonale radzą sobie z usuwaniem tłuszczu, przypaleń i osadów.

Zalety proszku do zmywarek:

 • najtańsza forma spośród detergentów do zmywarek;
 • ekonomiczne i wydajne w użyciu;
 • możliwość dozowania według potrzeb – dostosowanie do określonego załadunku zmywarki.

ŻELE I KAPSUŁKI Z ŻELEM MYJĄCYM

Żele do mycia naczyń w zmywarce to produkty płynne, występujące w zagęszczonej formie, podobne do standardowych płynów do ręcznego mycia naczyń. Podobnie jak proszki, wlewa się je do specjalnego dozownika. Żele do zmywarek to obecnie jedna z najpopularniejszych i dominujących na rynku grup detergentów dedykowanych do mycia naczyń w zmywarkach. Żele do zmywarek występują zarówno w formie płynu jak i w formie coraz bardziej popularnych, wygodnych w użyciu kapsułek.

Zalety żelu do zmywarek:

 • płynna i gęsta konsystencja umożliwiająca kontrolę w odmierzaniu odpowiedniej ilość detergentu do cyklu zmywania;
 • w przypadku żelu w kapsułkach, wygodna i ekonomiczna forma stosowania – odmierzona dawka detergentu zawarta w kapsułce optymalnie dostosowana do jednego cyklu zmywania;
 • zawartość dodatków w kapsułce z żelem w postaci soli i substancji nabłyszczających;
 • działanie w niskich temperaturach i podczas szybkich programów zmywania;
 • bezpieczeństwo w procesie mycia delikatnych naczyń (szkło, porcelit, porcelana) – żele są zdecydowanie mniej ścierne dlatego nie uszkadzają delikatnych powierzchni naczyń i nie pozostawiają nieprzyjemnego osadu na ich powierzchni

TABLETKI

Tabletki do zmywarek występują w postaci małych cegiełek skoncentrowanego proszku jednak niektóre mogą być w połowie lub nawet całkowicie złożone z żelu. Umieszcza się je  w dozowniku lub wrzuca bezpośrednio do głównego obszaru zmywarki. Tabletki do zmywarki to nieodłączny atrybut wyposażenia zmywarki. Bez nich efektywne zmywanie naczyń jest praktycznie niemożliwe. Ogromny wybór tabletek do zmywania na rynku sprawia, że użytkownicy zmywarek często nie wiedzą, na które się zdecydować. Różnią się one od siebie marką, ceną i właściwościami. Najtańsze są tabletki do zmywarek z funkcją myjącą. Jednak należy do nich dokupić wówczas jeszcze sól oraz płyn nabłyszczający. Z tego powodu konsumenci preferują zakup detergentów do zmywarek wielofunkcyjnych, które nie tylko myją, ale również zabezpieczają zmywarkę przed osadzeniem się kamienia. Na rynku dostępne są także tabletki do zmywarek, które dodatkowo chronią szkło.

Zalety tabletek do zmywarek:

 • precyzyjne dozowanie detergentu;
 • zabezpieczenie przed rozlewaniem;
 • zawartość środków nabłyszczających i innych dodatków, które mogą radykalnie poprawić jakość mycia naczyń;
 • multifunkcjonalność – mycie wstępne i odtłuszczanie, nabłyszczanie, zapobieganie osadom, ochrona przez zarysowaniami na szkle;
 • walory zapachowe;
 • łatwa aplikacja – brak konieczności dozowania;
 • szeroka oferta na rynku.

SOLE

Sole do zmywarek to to niezbędny produkt dla fanów automatycznego mycia naczyń. Dlaczego ? W domowych rurach płynie najczęściej bardzo twarda woda, bogata w związki wapnia. Jeśli woda nie jest odpowiednio zmiękczana, wewnętrzne części zmywarki są stale narażone na osadzanie się kamienia. W efekcie jego nadmierna ilość może doprowadzić do zatkania filtrów, zalania kuchni a nawet uszkodzenia zmywarki.  Aby tego uniknąć, najlepiej stosować specjalne sole do zmywarek, które skutecznie zmiękczą wodę. Sól należy uzupełniać w zmywarce raz na jakiś czas, w zależności od częstotliwości mycia w danym urządzeniu. Wsypuje się ją do specjalnego pojemnika, z reguły umieszczonego na dnie zmywarki.

Zalety soli do zmywarek:

 • zmiękczanie wody;
 • zapobieganie osadzaniu się kamienia i zatykaniu filtrów w zmywarkach;
 • zapobieganie zaciekom i osadzaniu się kamienia na szklanych naczyniach;
 • pozytywny wpływ na żywotność i bezawaryjność zmywarek.

NABŁYSZCZACZE DO ZMYWAREK

W zmywarkach warto również używać środków nabłyszczających . Dzięki nim na naczyniach nie pozostają brzydkie smugi, zwłaszcza wtedy, gdy woda w domu jest wyjątkowo twarda. Działanie nabłyszczaczy widać szczególnie na naczyniach ze zwykłego, białego szkła. Po myciu  z  użyciem  środków nabłyszczających szklane naczynia stają się błyszczące i nabierają estetycznego wyglądu. Zakup soli i nabłyszczaczy to oczywiście dodatkowe koszty, jednak lepiej inwestować w prawidłowe użytkowanie zmywarki niż płacić za jej naprawy lub wymianę. Należy pamiętać o tym, że sole  i nabłyszczacze  w przeciętnej zmywarce uzupełnia się tylko raz na jakiś czas, w zależności od częstotliwości użytkowania urządzenia. Dlatego też ich zakup nie obciąża zbyt mocno domowego budżetu.

Zalety nabłyszczaczy do zmywarek:

 • zapobieganie zaciekom i estetyczny, błyszczący wygląd naczyń,
 • utrzymanie zmywarki w dobrej kondycji,
 • niska częstotliwość uzupełniania preparatu w dozowniku zmywarki .

Różnice pomiędzy powyższymi środkami czyszczącymi do zmywarek wynikają z ich funkcji i szybkości rozpuszczania się ich w wodzie podczas w czasie mycia. Najmniej problematyczne z nich okazują się żele oraz tabletki, które nie pozostawiają niechcianych resztek na ściankach naczyń czy wewnątrz urządzenia. Warto zaznaczyć że nowoczesne tabletki do zmywarek często zbudowane są z kilu warstw i zawierają w swoim składzie również sole i substancje nabłyszczające. Wygodne w użyciu są również kapsułki, ale podobnie jak sole mogą powodować zbieranie się osadów na wewnętrznych częściach zmywarek lub też na samych naczyniach.

Dokonując wyboru środków chemicznych do zmywarek należy więc przetestować różne rodzaje produktów i dopasować je do zakupionego sprzętu oraz własnych preferencji. Należy przy tym pamiętać, że podstawowym zadaniem detergentów do zmywarek jest przede wszystkim dokładne mycie naczyń, odtłuszczanie i nabłyszczanie.  

DETERGENTY DO ZMYWAREK  3w1 lub 2w1

W grupie detergentów do zmywarek najwygodniejsze opcje na rynku to tabletki 2w1 lub 3w1. Ilość nabłyszczacza i soli jest w tych przypadkach ustalona przez producenta w optymalnych dawkach i proporcjach. Problem w tym, że proponowane przez producenta proporcje nie zawsze dobrze sprawdzają się u różnych użytkowników. Zależy to przede wszystkim od kondycji zmywarki, częstotliwości mycia czy stopnia zabrudzenia naczyń.  Specjaliści utrzymują, że lepszym rozwiązaniem dla  kondycji urządzenia jest osobne dozowanie detergentu, nabłyszczacza i soli zmiękczającej. Stosowanie kapsułek lub tabletek jest jednak wygodniejsze i szybsze. Dlatego też produkty te cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością wśród użytkowników. W pakiecie 3 w 1 mamy detergent łącznie z nabłyszczaczem i solą, natomiast w produktach pakiecie 2 w 1 występuje detergent oraz nabłyszczacz albo sól.
Warto zaznaczyć, że nowoczesne środki nabłyszczające, oprócz nadawania naczyniom blasku i świeżości, posiadają dodatkowo funkcję wspomagania procesu osuszania naczyń.

JAK PRAWIDŁOWO ZADBAĆ O ZMYWARKĘ ?

Podstawowym zadaniem zmywarek, jest mycie naczyń. Żeby urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję należy zadbać o jego prawidłową pielęgnację.  Oprócz typowych detergentów do mycia należy stosować również preparaty, przeznaczone bezpośrednio do czyszczenia wnętrza zmywarki. Jak prawidłowo konserwować urządzenie, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie i długą żywotność?

Bardzo ważne jest regularne odkamienianie zmywarki i usuwanie gromadzącego się w niej tłuszczu i resztek organicznych, które sprzyjają namnażaniu się bakterii. Należy pamiętać, że właściwa pielęgnacja zmywarki umożliwia dłuższe utrzymanie jej pełnego potencjału. Niedostatecznie wypłukane naczynia i sztućce czy też nieestetyczne zacieki na szkle, to sygnał, że zmywarka potrzebuje czyszczenia. Zaleca się przeprowadzanie tej czynności przynajmniej raz w miesiącu. Rynek oferuje różnego rodzaju specjalistyczne produkty do czyszczenia zmywarek. Są to głównie sole czyszczące, które doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami odkładającymi się głęboko wewnątrz zmywarki. Pamiętajmy, że tylko zadbane urządzenie daje nam gwarancję efektywnego i skutecznego działania.  Osobom dysponujących małą ilością czasu, którym zdarza się zapomnieć o myciu i konserwacji zmywarki, rekomenduje się detergenty do mycia naczyń, które dodatkowo wzbogacone są o substancje, które jednocześnie myją i okamieniają zmywarkę.

CO PRZYNIESIE PRZYSZŁOŚĆ?

Zmywarki wiszące jako dodatkowe szafki na brudne naczynia lub też miniaturowe zmywarki dla singli? Przewiduje się, że w najbliższych latach na rynkach europejskich zatriumfują urządzenia ergonomiczne i wielofunkcyjne. Pozwolą zaoszczędzić przestrzeń, wodę, energię,  a jednocześnie będą bardzo innowacyjne, szybkie, wydajne i przyjazne dla środowiska. Wraz ze zmieniającymi się trendami w obrębie samych urządzeń, kształtują się też nowe trendy w zakresie stosowanych detergentów oraz surowców do ich wytwarzania. Nowoczesne technologie produkcji oraz innowacyjne receptury wymagają różnego rodzaju, nowych surowców chemicznych, które sprawiają, że środki do zmywarek będą bardziej skuteczne, wydajne, przyjazne w użyciu, a przy tym multifunkcjonalne i  przyjazne środowisku. Producenci środków do zmywarek oraz surowców do ich produkcji już dziś poszukują nowych rozwiązań technologicznych oraz prowadzą intensywne prace R&D wprowadzając do swoich ofert kolejne, bardziej nowoczesne i wydajne produkty.

Jednym z producentów formulacji dedykowanych do produkcji środków do zmywarek jest Grupa PCC oferująca ponad 1000 produktów i formulacji chemicznych dla rożnych gałęzi przemysłu.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz