URODA I ZDROWIE

Dbamy o oczy – jak zadbać o swój wzrok już zaraz?

8 marca 2021, dodał: Redakcja

Wzrok jest jednym z naszych najważniejszych narządów. Powinniśmy więc zadbać o oczy i wiedzieć jak to zrobić. Poniżej zapoznacie się z kilkoma podpowiedziami, które wydają się proste, ale często umykają uwadze w codziennym życiu.

Dbajmy o wzrok codziennie

Dla każdego jest oczywiste, że widzi wszystko dookoła, jednak żeby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem trzeba poświęcić mu trochę uwagi. Nasze oczy w dzisiejszych realiach wystawiane są na wiele męczących bodźców. Praca przed ekranem komputera jest jednym z czynników, które wpływają negatywie na pracę narządu widzenia, a podczas pandemii zyskuje ona tylko na popularności. Tak samo czytanie książek, nut, lub rysowanie to duży wysiłek, zwłaszcza w przypadku długotrwałego wykonywania danej czynności. Co więc zrobić, żeby zadbać o oczy w celu uniknięcia chorób i spowolnienia pogarszania wzroku?

Ćwiczenia wzrokowe

Ćwiczenia na oczy cieszą się dużą popularnością, jednak często się o nich zapomina. Mogą wyglądać na uciążliwe, ale tak naprawdę regularne wykonywanie chociażby jednego z nich nie zajmuje wiele czasu. Mnóstwo różnych ćwiczeń można znaleźć w internecie. Wystarczy tylko wpisać słowa kluczowe, a zaraz wyświetli się ich cała masa do wypróbowania.

Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń wzrokowych. Niektóre dotyczą skupienia, inne relaksu, a kolejne poprawy motoryki. Wykonywanie takich małych czynności może pomóc zapobiegać przedwczesnej starczowzroczności, a nawet przywracać sprawność widzenia po wypadkach.

Sport także dla oczu

Wiadomo, że sport to zdrowie. Cały organizm korzysta na wykonywaniu aktywności fizycznych, a razem z nim również nasze oczy. Ćwiczenia nie muszą być bardzo wymagające, wystarczy chodzić na spacery, lub biegać ze swoim psem. W dobie pracy zdalnej ruch jest jeszcze bardziej potrzebny, gdyż większość czasu spędzamy w domu przed ekranem komputera. Takie oderwanie się od cyfrowego świata na rzecz sportu będzie również korzystne dla oczu. Zrobimy sobie bowiem przerwę od długiego patrzenia na monitor, który emituje duże ilości światła niebieskiego szkodliwego dla wzroku.

Jedz zdrowo

Nawyki żywieniowe mają bardzo duży wpływ na stan naszego wzroku. dobrze jest wprowadzić do swojej diety warzywa (zawierające pokłady potrzebnych witamin) oraz ryby (naturalne złoże kwasu omega-3 zmniejszającego ryzyko różnych poważniejszych chorób). Ważne jest też picie wody, która pomaga w produkcji łez. Dzięki temu oczy pozostają odpowiednio nawilżone i chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Zdrowa żywność może wydawać się oczywistym rozwiązaniem, ale warto zrobić w tej kwestii rachunek sumienia oraz zadbać o całe ciało także poza wzrokiem.

Noś soczewki i okulary

Jeżeli zauważysz pogorszenie wzroku, jest to znak, ze czas wybrać się do okulisty. Nie należy lekceważyć objawów, gdyż bez okularów oczy bardziej się męczą. Próba wyostrzania wzroku przez marszczenie powiek, lub przybliżanie się do czytanego tekstu sprawia, że nadwyrężamy narząd widzenia. Długotrwałe negowanie symptomów może doprowadzić do szybszego pogarszania wzroku. Wizyta u specjalisty jest wskazana, a dobrze dobrane okulary mogą nawet dodawać walorów estetycznych. Dla osób bardziej aktywnych (ale nie tylko) poleca się soczewki kontaktowe. Są bardzo wygodne w użytkowaniu, a ich żywotność każdy dobiera do swoich preferencji. Dla osób powyżej 40 roku życia i starszych poleca się okulary progresywne, lub soczewki wieloogniskowe. Dzięki nim wygodnie patrzy się zarówno w bliż, jak również w dal.

Dbanie o wzrok jest bardzo istotne, gdyż każdy chciałby cieszyć się dobrym widzeniem jak najdłużej. W poszukiwaniu bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego tematu, warto zajrzeć pod link: https://mamwzrokok.pl/jak-dbac-o-oczy-8-praktycznych-wskazowek/

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Automaty do kawy
Można kupić zwykły automat i też się sprawdzi w niewielkiej firmie... Nie każdy pracownik...
Nazwisko dwuczłonowe
> coolinarna napisał/a: > Przypomina mi się takie nazwisko ze skeczu jakiegoś kabaretu: Smaruj-Rogala. Apetyczne...
Organizacja wesela na świeżym powie…
Świetna sprawa, nie tylko w czasie pandemii. Większy luz i lepsza atmosfera...
Buty dla pana młodego
Będzie tego dnia w centrum uwagi.. Czy naprawdę chce, żeby goście patrzyli...