URODA I ZDROWIE

Czytanie książek sposobem w walce z Alzheimerem?

11 grudnia 2014, dodał: wzdolny

file1418290846

Jak co roku Dzień Księgarza jest obchodzony 13 grudnia. To dobra okazja, aby zachęcić wszystkich do czytania, które może wpływać na poprawę zdrowia. Wyniki badań amerykańskich naukowców potwierdzają, że regularna lektura to jeden ze sposobów na zapobieganie chorobie Alzheimera. A to dopiero początek długiej listy zalet.

Pozytywny wpływ aktywności intelektualnych na sprawność mózgu został potwierdzony przez zespół lekarzy doktora Roberta Friedlanda z Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. Czytanie, gra w szachy czy rozwiązywanie krzyżówek w znaczący sposób mogą ograniczać skutki Alzheimera. Dla osób aktywnych ryzyko choroby zmniejsza się ponad dwa razy w stosunku do tych, którzy spędzają swój wolny czas na kanapie przed telewizorem.

Czytanie to także inne korzyści. Dobra książka wzbogaca zasób słownictwa, poszerza wiedzę o świecie i poprawia umiejętność wyrażania własnych myśli. Dla zabieganych i zapracowanych Polaków, czytanie może być sposobem na stres. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Sussex w 2009 roku, wystarczy zaledwie sześć minut, aby obniżyć puls i napięcie mięśni. Pod tym względem czytanie przebija inne sposoby na relaks, np. wypicie kubka herbaty lub słuchanie ulubionej muzyki.

Jak Polacy (nie) czytają

Niestety z ostatniego raportu opracowanego przez Bibliotekę Narodową wynika, że ponad 60 procent Polaków w trakcie roku nie czyta ani jednej książki! Za tak słaby wynik powszechnie uważa się brak nawyku czytelniczego, który zanika po zakończeniu edukacji.

Z drugiej strony są też dobre informacje. Analiza przeprowadzona przez KodyRabatowe.pl, portal oferującą zniżki na zakupy w internecie, potwierdza, że Polacy, jeśli decydują się na zakup książki, robią to świadomie i z przekonaniem. Produkty ofertowane przez internetowe księgarnie  są najrzadziej zwracanym towarem spośród wszystkich kategorii produktowych.

W okresie od stycznia 2013 do maja 2014 roku odsetek klientów, którzy zdecydowali się oddanie nabytej książki, wyniósł zaledwie 3,9 procenta. Dla porównania odzież zwracała prawie co trzecia osoba – tłumaczy Kamil Brożek, manager w portalu KodyRabatowe.pl.

W świetle ostatnich badań, czytanie książek posiada wiele zalet. Być może ten fakt zachęci Polaków do regularnej lektury. Tymczasem już w sobotę 13 grudnia, będziemy obchodzić kolejny Dzień Księgarza. Dla wielu z nas prawdopodobnie to najlepszy pretekst, żeby na nowo rozpocząć przygodę z książką.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Suche włosy - nic nie działa
Może wypróbuj Botanic Formula Bielendy - szamponu i odżywki do włosów farbowanych i zniszczonych...
wózek riko naturo ecco opinie
Znam wózek Riko Villa i uważam że to świetny wózek. Korzystam z niego z przyjemnością...
Codzienny make up
Już o tym pisałam w innym wątku, ale uwieżcie mi tenfluid jest moim największym...
Podkład dla suchej cery
JEstem posiadaczką cery suchej i wypróbowałam ju wielu podkładów. Faktycznie, większość z nich wysusza......