Czyszczenie fug – jak radzić sobie z pleśnią?

12 września 2017, dodał: EKSPERTKA

Co robić gdy na łazienkowych fugach pojawi się ciemny nalot w postaci pleśni? Pleśń nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest przede wszystkim szkodliwa dla zdrowia. Może powodować wiele dolegliwości od osłabienia odporności po choroby układu oddechowego. Poznaj skuteczne sposoby na czyszczenie fug, by uniknąć pojawienia się wykwitów!

Przyczyny powstawania pleśni na fugach

W prawidłowo ocieplonym domu najczęstszą przyczyną powstawania pleśni w łazience jest ograniczona wentylacja pomieszczenia. Winą obarcza się komin, który jest zbyt krótki, przez co ma zbyt mały ciąg. Wtedy w pomieszczeniu pojawia się wilgoć, która jest otwartym zaproszeniem dla bakterii i grzybów. Zobacz, jak regularnie dbać o fugi, by zminimalizować ryzyko powstania pleśni i poznaj skuteczne sposoby na czyszczenie fug.

Jakie choroby może wywoływać pleśń?

Wykwity mogą powodować zapalenie:

  • zatok,
  • gardła,
  • oskrzeli,
  • płuc,
  • nerek.

Pleśń jest silnym alergenem, który może przyczyniać się do powstawania astmy. Co więcej, wtórne produkty przemiany materii grzybów pleśniowych – mikotoksyny – mogą zaburzyć przemianę materii i prowadzić do otyłości.

Co robić, gdy pleśń się pojawi?

Przetarcie fugi wilgotną ścierką będzie szybkim sposobem na pozbycie się brzydkiego nalotu. Jest jednak rozwiązaniem tymczasowym, gdyż nie likwiduje źródła problemu. Wiąże się z tym, że po jakimś czasie pleśń pojawi się ponownie. W takiej sytuacji najlepiej skupić się na przyczynie poprzez np. kupno wentylatora mechanicznego. Następnie można rozpocząć czyszczenie fug z pleśni przy pomocy specjalistycznych preparatów lub domowych sposobów.

Jak przebiega skuteczne czyszczenie fug z pleśni?

Jeśli pleśń nie uszkodziła struktury fugi, można zastosować specjalistyczny środek grzybobójczy. Preparaty są łatwe w aplikacji i po ich nałożeniu wystarczy odczekać kilka- kilkanaście minut, by następnie wyczyścić fugi mechanicznie szczoteczką, bądź gąbką. Pamiętaj, by w trakcie prac mieć założone rękawice ochronne, gdyż preparaty mogą być szkodliwe dla skóry. Kupując konkretny środek warto sprawdzić, czy nie zniszczy on powierzchni glazurowanych.

4 domowe sposoby, które ułatwią ci czyszczenie fug

Domowe środki na czyszczenie fug są skuteczne i mają mniejsze właściwości żrące od specjalistycznych preparatów, przez co są mniej szkodliwe dla organizmu i bardziej przyjazne dla środowiska. Do domowych sposobów na czyszczenie fug zaliczamy roztwory z:

  • proszku do pieczenia,
  • proszku do pieczenia z octem,
  • sody oczyszczonej,
  • cytryny,
  • pasty do zębów.

Po nałożeniu specyfiku należy, tak jak w przypadku specjalistycznych środków, odczekać kilkanaście minut, a następnie wyszorować fugi gąbką lub bardziej precyzyjną szczoteczką, np. do zębów. W trakcie czyszczenia fug nie możesz pominąć żadnego miejsca w łazience, nawet jeśli wydaje się czyste, gdyż wiąże się to z ryzykiem powstania kolejnych wykwitów.

A co, jeśli struktura fug została naruszona?

Jeśli pleśń naruszyła fugi, należy je odpowiednio zaimpregnować. Czyszczenie fug zaczyna się to od całkowitego ich wydłubania i nałożenia w miejscach zainfekowanych wybranego środka grzybobójczego. W łazience, w której raz pojawiły się wykwity istnieje ryzyko, że pojawią się ponownie, dlatego poleca się, już na etapie układania płytek, wybrać fugi odporne na wnikanie brudu i wody.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Naturalna Witamina C - Colyfine.com
(ekstrakt z rokitnika) + Imbir + Kurkuma + Echinacea
Cena:
59,99 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Sukienka wyszczuplająca sylwetkę
Błękitna sukienka ze sklepu Thecovershop.pl
Cena:
170 zł
Piżama chłopięca marki KANZ
Bawełniana, miła w dotyku piżama dla chłopca na wiosenne i letnie noce
Cena:
39,90 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
facebook