Dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych są charakterystyczne nie tylko dla okresu zimowego, ale również dla wczesnej wiosny. Właśnie wtedy rozpoczyna się sezon alergiczny, który trwa do późnej jesieni. Objawy alergii wzmagają się, gdy stężenie pyłków roślin w powietrzu rośnie, ale bardzo często mogą być mylone z początkowymi objawami przeziębienia. Zarówno przeziębienie, jak i alergia mogą się zazębiać, jeśli chodzi o okres występowania, dlatego warto wiedzieć, jak je od siebie odróżnić.
Inny mechanizm powstawania
Przeziębienie i alergia to dwie zupełnie inne jednostki chorobowe. W przypadku przeziębienia mamy do czynienia z infekcją, na skutek której do organizmu dostają się obce patogeny. Przeziębienie zwykle wywołują wirusy, a najliczniej te z grupy rynowirusów lub koronawirusów. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową, a wirus dostaje się do organizmu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych, w których ulega replikacji i powoduje wytworzenie stanu zapalnego. Natomiast mechanizm powstawania alergii jest całkowicie odmienny. Tutaj udział biorą mediatory stanu zapalnego, które wydzielane są w odpowiedzi układu immunologicznego na kontakt z alergenem. Istotną rolę w tym procesie odgrywają przeciwciała, które wiążą się z antygenem na powierzchni cząstki uczulającej.
Różny czas trwania
Przeziębienie w odróżnieniu od alergii poprzedzone jest ogólnym złym samopoczuciem i jego przebieg jest stopniowy. Największe natężenie objawów ma miejsce około trzeciego dnia choroby, po czym z każdym dniem słabnie. Choroba przeziębieniowa trwa 7-10 dni i ustępuje bez powikłań. Natomiast w przypadku alergii objawy zauważalne są prawie natychmiast od kontaktu z alergenem i zwykle od razu występują z pełnym nasileniem. Alergia może trwać ciągle, aż do momentu wyeliminowania czynnika alergizującego. Ponadto, jeżeli alergik ma powtarzający się kontakt z alergenem, powoduje to rozwój przewlekłego stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek, co skutkuje tym, że mimo unikania alergenów objawy mogą się utrzymywać.
Odmienne objawy
Przeziębienie i alergia dla niektórych osób mogą wydawać się bardzo podobne w przebiegu, jednak niektóre objawy wyraźnie je różnią. Wspólne dla obu chorób będą:
- poczucie ogólnego rozbicia,
- nieżyt nosa,
- zatkanie nosa,
- wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła,
- kaszel,
- kichanie.
Natomiast w przypadku alergii dołączają się także: świąd nosa, a czasem nawet swędzenie skóry połączone z wysypką, zaczerwienienie i łzawienie oczu, niekiedy obrzęk powiek i świszczący oddech. Z kolei przeziębienie będzie charakteryzowała gorączka lub stan podgorączkowy, ból mięśni i stawów oraz ból i zaczerwienienie gardła. Należy mieć na uwadze, że kaszel w przypadku przeziębienia może utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni po ustąpieniu choroby, co również może być mylące.
Inne leczenie
Ponieważ przeziębienie i alergia wywoływane są przez zupełnie inne mechanizmy, również ich leczenie jest odmienne. W przypadku przeziębienia leczenie jest wyłącznie objawowe i polega na redukowaniu dokuczliwych objawów. Tutaj zastosowanie znajdą leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), środki udrażniające przewody nosowe oraz tabletki z lidokainą, uśmierzające ból gardła. Z kolei ulgę w alergii przyniosą leki blokujące uwalnianie histaminy, czyli tzw. leki przeciwhistaminowe np. Claritine, zawierający loratadynę i niewywołujący senności. Poza tym można zastosować trwalszą metodę w postaci odczulania, czyli tzw. immunoterapię, która polega na podawaniu rosnących dawek alergenu (przez okres 3-5 lat), aż do momentu, kiedy organizm przestanie na niego reagować.