Czym są zęby mądrości? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Czym są zęby mądrości?

15 maja 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ósemki, czyli potocznie zwane zęby mądrości to trzonowce, które wyrzynają się bardzo późno, bo dopiero między 17. a 25. rokiem życia. Są one ostatnimi zębami w łuku i nie mają odpowiedników w zębach mlecznych. Często ósemki sprawiają dużo problemów w czasie wyżynania, są także często przeznaczone do ekstrakcji. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

zęby mądrości

Dlaczego ósemki są tak problematyczne?

Ósemki to jedne z najbardziej problematycznych zębów. Z uwagi na to, że nie mają one swoich odpowiedników mlecznych, to bardzo często w jamie ustnej po prostu brakuje dla nich miejsca. Z tego powodu podczas ich wyrzynania mogą się pojawić różne problemu. Warto także zaznaczyć, że w kwestii problemów z zębami mądrości bardzo duże znaczenie ma ewolucja. Dziś mamy jednak znacznie mniejsze kości żuchwy niż nasi przodkowie.

Wyrzynanie się ósemek może być bardzo dokuczliwe z kilku powodów. Przede wszystkim często pojawiają się różne dolegliwości bólowe, a także obrzęk i stany zapalne. Często ósemki są trudne do właściwego umycia, a także leczenia.

Dlaczego zaleca się usuwanie ósemek?

Usunięcie ósemek jest konieczne w naprawdę wielu przypadkach. Stomatolog w DANADENT może zalecić takie rozwiązanie w kilku przypadkach. Przede wszystkim ząb mądrości nadaje się do ekstrakcji, kiedy nie wyrósł do końca, a jest zniszczony przez próchnicę. W innym przypadku ósemki mogą zostać zupełnie zatrzymane. O takiej sytuacji można mówić, gdy ząb jest w pełni otoczony kością. W takiej sytuacji konieczne jest jego usunięcie chirurgicznie.

Przyczyną ekstrakcji ósemek może być też ich niewłaściwe ułożenie spowodowane zbyt małą ilością miejsca w jamie ustnej. Usunięcie zębów mądrości może być też podyktowane względami ortodontycznymi i może być konieczne, dla wyprostowania zgryzu.

O czym należy pamiętać po usunięciu ósemek?

Chcąc, żeby usunięcie ósemek przebiegło prawidłowo i bez żadnych komplikacji, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim przez kilka dni po zabiegu nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Nie wskazane jest także sięganie po gorące potrawy oraz napoje. Po ekstrakcji zębów mądrości trzeba też bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, aby nie doszło do żadnego zakażenia bakteryjnego.

Sam zabieg może nie jest zbyt skomplikowany. Jeśli ósemka nie wyrośnie do końca, konieczne może się okazać chirurgiczne usunięcie, które wiąże się z koniecznością nacięcia dziąsła lub nawet czasem usunięcia fragmentów kości otaczającej zęby, aby mieć do nich lepszy dostęp.

Odczuwając jakiekolwiek problemy z wyrzynającymi się zębami mądrości, warto udać się na kontrolę do stomatologa. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do poważnych powikłań i komplikacji zdrowotnych. W zdecydowanej większości przypadków usuwanie ósemek to bardzo prosty i szybki zabieg.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Brak możliwości komentowania.