Budowanie pozytywnych relacji rodzinnych z nastolatkami: wskazówki | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Budowanie pozytywnych relacji rodzinnych z nastolatkami: wskazówki

15 maja 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

W obecnych czasach zauważa się coraz częstszy zanik więzi rodzinnych. Powodów, dla których warto zacząć się o nie martwić jest co najmniej kilka. Jednak jak się bronić przed niszczącym wpływem otoczenia czy Internetu i zadbać o więzi rodzinne? Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci rozwiać wątpliwości na ten temat.

nastolatki

Zasady w domu – klucz do troski o relacje rodzinne

Wniosek, że dzisiejsza młodzież jest trudna do utrzymania w ryzach często jest wygodną wymówką, która zwalnia rodziców z odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia. Łatwiej jest zrzucić ją na barki pedagogów czy otoczenia lub śledź lokalizacja tel po numerze, co jednak często okazuje się skutecznym wyjściem, destrukcyjnym dla nastolatka.

Kłopoty mogą też wynikać z braku ustalonych zasad, w których tworzeniu bierze udział młody człowiek. Mogą one dotyczyć zachowania w domu, wzajemnych obowiązków czy innych spraw, które dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa i porządku.

Więzi rodzinne zawiązują się między innymi na gruncie odpowiedzialności za wykonywane zadania – każdy lubi być doceniony, a wartość wykonanej pracy umacnia poczucie własnej wartości.

Chroń swoje dziecko przez więzi rodzinne

Więzi rodzinne mają wielką moc, która często utrzymuje dziecko na dobrej drodze oraz pozwala szybko zareagować rodzicom, gdy na horyzoncie pojawia się zagrożenie. Jednak trudno w ten sposób przeciwdziałać wszystkim niebezpieczeństwom, które mogą spotkać młodych ludzi. Dlatego warto zadbać o właściwy poziom kontroli rodzicielskiej.

Liczne aplikacje do kontroli dzieci posiadają wbudowane funkcje, które umożliwiają uzyskanie wielu informacji. Na tle konkurencji wyróżnia się jednak aplikacja localize.mobi, która pozwoli Ci między innymi na:

  • śledzenie lokalizacji telefonu Twojego dziecka,
  • ustalenie obszaru, w którym Twoja pociecha powinna się znajdować (po opuszczeniu otrzymasz alert),
  • ustalenie słów kluczowych, o których użyciu poinformuje Cię aplikacja,
  • blokowanie pewnych stron internetowych czy aplikacji.

Dzięki funkcji nagrywania ekranu będziesz też w stanie uzyskać dostęp nawet do usuniętych wiadomości w komunikatorach oraz historii przeglądania. W ten sposób będziesz w stanie wiedzieć więcej o życiu Twojego dziecka w sieci oraz powziąć odpowiednie kroki w niebezpiecznych sytuacjach, chroniąc relacje rodzinne.

Jak zadbać o relacje rodzinne?

Praca z dzieckiem ma to do siebie, że nie da się jej prawidłowo wykonać bez regularności. Dziecko musi wiedzieć, że zależy Ci na nim oraz że może na Tobie polegać – bez względu na okoliczności. Wychowanie to trudna sztuka, jednak dzięki codziennej pracy osiągniesz lepsze rezultaty.

Co cementuje więzi rodzinne? Przykłady można mnożyć, jednak chcielibyśmy wyróżnić tylko kilka z nich. Są to między innymi dzielone zainteresowania. Jeżeli dziecko lubi robić to samo, co jego rodzice, istnieje spora szansa, że właśnie w ten sposób cała rodzina będzie spędzać ze sobą wartościowy czas, który dla każdego będzie rozrywką.

Bardzo ważne jest też wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków. Wspólny wysiłek łączy ludzi, a możliwość dzielenia i zachwycenia się własną pracą buduje poczucie własnej wartości i zwiększa sens podejmowania wysiłku.

Wspólny obiad to także doskonała okazja do rozmowy. Krótka wymiana zdań o szkole czy pracy nie da dziecku poczucia, które tak bardzo wpływa na relacje rodzinne – poczucia zaufania i docenienia.

Kluczowy wpływ na zaufanie dziecka do rodziców ma dotrzymywanie słowa, choćby wiązało się to z pewną stratą dla rodziców. Jeżeli można polegać na rodzicach w każdym momencie, dziecko nauczy się na tym przykładzie bardzo wartościowej cechy charakteru.

Innymi przydatnymi działaniami może być:

  • wspólna rozrywka,
  • uprawianie sportu całą rodziną,
  • wprowadzenie pewnych charakterystycznych zwyczajów domowych.

Podsumowanie

Więzi rodzinne mają nadzwyczajną moc, która jest w stanie ustrzec młodego człowieka przed wieloma zagrożeniami. Warto jednak zadbać też o te płaszczyzny, na które nie masz bezpośredniego wpływu. Dotyczy to głównie życia w sieci.

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej, takie jak localize.mobi, pozwolą Ci chronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwami Internetu. Nie warto w tym względzie korzystać z niesprawdzonych narzędzi.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...