Czym są zabiegi fizjoterapeutyczne?

29 czerwca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Fizjoterapia to dział rehabilitacji, zajmujący się poprawą stanu fizycznego pacjenta najczęściej poprzez usprawnienie zdolności ruchowych. Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą być również stosowane prewencyjnie. Stosuje się je u osób narażonych na kontuzje, lub wykonujących pracę w pozycji skutkującej dolegliwościami bólowymi. Wspólnym mianownikiem zabiegów fizjoterapeutycznych jest wykorzystywanie zjawisk fizycznych w celu pobudzenia naturalnych procesów biologicznych w tkankach.

ZABIEGI FIZJOTERAPEUTYCZNE

Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych

Istotą fizjoterapii jest wykorzystanie w procesie leczenia form energii naturalnie występującej w środowisku. Można tu wymienić ruch, bodźce elektryczne, cieplne, chemiczne, magnetyczne czy kinetyczne. Pobierane z natury bodźce pozytywnie oddziałują na organizm, zmniejszają ból, leczą stany zapalne i przyspieszają procesy gojenia powstałych urazów.  Fizjoterapia dzieli się na szereg osobnych gałęzi. W zależności od rodzaju zastosowanego bodźca będą to:

  • laseroterapia – wykorzystuje się w niej światło laserowe o niskim stężeniu, które dostarcza do tkanek dodatkową energię, stymulując procesy regeneracji,
  • krioterapia – polega na wykorzystaniu naturalnych zdolności obronnych organizmu w reakcji na zimno,
  • magnetoterapia – oddziaływanie na tkanki polem magnetycznym daje efekty przeciwzapalne i łagodzi ból,
  • terapia falą uderzeniową – niezwykle skuteczna w leczeniu przewlekłego stanu zapalnego układu szkieletowo-mięśniowego,
  • galwanizacja – czyli leczenie prądem stałym, pomaga w gojeniu przewlekłych ran i odmrożeń.

Zabiegi fizjoterapeutyczne to również masaże, czyli odziaływanie na wybrane partie ciała za pomocą precyzyjnego ucisku. Masaże pobudzają krążenie krwi i limfy, przyczyniając się do głębokiej regeneracji organizmu. Mogą być wykonywane manualnie przez fizjoterapeutę lub za pomocą urządzeń wibracyjnych, strumieniami wody i innymi technikami. 

Kiedy zabiegi fizjoterapeutyczne stają się potrzebne?

Skierowanie na fizjoterapię może wystawić lekarz rodzinny ale również ortopeda, neurolog, czy traumatolog i wtedy możemy skorzystać z zabiegów refundowanych. Istnieje jednak szereg specjalistów, przyjmujących pacjentów w gabinetach lub klinikach bez skierowania. Zabiegi fizjoterapeutyczne warto rozważyć zawsze wtedy, gdy towarzyszą nam dolegliwości bólowe, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa i narządów ruchu. Wskazaniem może być siedzący tryb pracy, lub zawód związany z nieustannym pochylaniem pleców, jak fryzjer czy kosmetyczka. Pacjenci po urazach i przebytych operacjach mogą skorzystać z tej formy rehabilitacji w domu. Jednak większość zabiegów wymaga specjalistycznego sprzętu i jest przeprowadzana w odpowiednio wyposażonych gabinetach.

Zabiegi fizjoterapeutyczne zalecane są osobom starszym, dzieciom już w wieku niemowlęcym oraz kobietom w ciąży. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba polepszenia komfortu życia poprzez usprawnienie narządów ruchu. 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz