Czym różni się tani materac od drogiego? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Czym różni się tani materac od drogiego?

17 lutego 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Z tym pytaniem najczęściej spotykają się sprzedawcy sklepów z materacami. Jest to bardzo właściwe pytanie ze strony klienta. Warto bowiem wiedzieć, dlaczego jedne materace wymagają większej inwestycji, inne zaś mniejszych środków finansowych.

MATERACE DO ŁÓŻKA

Drogie materace, czyli które?

Klasyfikację drogich materacy otwierają materace kieszeniowe (pocketowe). Ich ceny zaczynają się w granicach 600 zł a kończą na 2000 zł. Czym charakteryzują się te materace? Przede wszystkim są wykonane m.in. ze sprężyn, przy czym każda z nich jest zapakowana w oddzielną kieszonkę. Dzięki temu działają one niezależnie od siebie a materac ma sprężystość punktową. To znaczy, że ugina się tylko w punkcie nacisku.

Jak widać nawet wśród materacy tego samego typu, możemy wskazać duże różnice w cenach.  Od czego to zależy? Przede wszystkim od liczby sprężyn zastosowanych w budowie materaca. Im jest ich więcej, tym materac jest droższy. To właśnie one sprawiają, że materac lepiej dostosowuje się do naturalnych krzywizn naszego kręgosłupa (i nie pogłębia ich!). Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest rozmiar materaca. Naturalnym jest fakt, że materac w rozmiarze 80 x 200 cm będzie tańszy niż jego większy odpowiednik np. o parametrach 90 x 190 cm. Trzeci czynnik, który decyduje o cenie materaca pocketowego to rodzaj wypełnienia. Musimy bowiem mieć na uwadze, że  skład materaca to nie tylko sprężyny i ich kieszenie. Tym towarzyszą również podkład filcowy, pianka, owata i pokrowiec antyalergiczny. W zależności od tego, jaką pianką został wypełniony materac, cena będzie rosła bądź malała. Np. jeśli wypełnienie materaca stanowić będzie pianka poliuretanowa, materac będzie tańszy niż taki, który zawierałby w sobie piankę lateksową.

Materacami, które mają wyższe ceny niż materace pocketowe są te, wypełnione pianką.

Ich ceny wahają się pomiędzy 200 zł a 8 500 zł. Jak widać różnica w cenie jest zasadnicza. Dlaczego? Tak jak w przypadku materacy kieszeniowych, wszystko zależy od rodzaju wypełnienia. Jeśli materac piankowy jest wykonany w 100% z pianki poliuretanowej, jego cena będzie najniższa. Ale nie tylko cena, bowiem komfort i żywotność takiego materaca będą znacznie odbiegały od materaca wypełnionego różnymi warstwami pianek, np. pianką termoelastyczną czy lateksową. Na rynku możemy spotkać także materace wysokoelastyczne, które wzbogacane są dodatkowymi warstwami zwiększającymi komfort snu np. w postaci owczej wełny.

Czy tani materac jest gorszy?

Do tanich materacy zaliczyć można materace sprężynowe. Górna granica cenowa tych materacy oscyluje wokół 1000 zł. Materace bonellowe wykonane są z metalowych sprężyn połączonych ze sobą w kształcie klepsydry. Oczywiście bonelle są tylko częścią składową materaca, ponieważ znajdziemy w nich również inne wypełnienie, takie jak podkład filcowy, czy piankę poliuretanową. Droższe materace bonellowe są wzogacone wkłądem z maty kokosowej a także pianki lateksowej. Takie modele są polecane dla osób puszystych, a nawet dla alergików!

Odpowiedź na pytanie, czy tani materac jest gorszy, nie jest jednoznaczna. Jak widzimy nawet materace, które uchodzą za najtańsze (bonellowe), wzbogacone o odpowiedni wkład, dorównują tym, wykonanym z pianki. Wszystko zależy od preferencji przyszłego użytkownika. Cena nie musi być wyznacznikiem użyteczności materaca, jednak warto zwrócić na nią uwagę i rozpatrzyć wszystkie argumenty “za” i “przeciw”.

Artykuł powstał przy współpracy z: https://materace-dla-ciebie.pl

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Czym różni się tani materac od drogiego?

  1. avatar BRANDO pisze:

    Miałem tani materac. Istna porażka, śmierdział klejem strasznie niewygodny. Niestety nie mogłem go zwrócić bo okres zwrotu minął. Oddałem go koledze na działkę. Następnym wyborem był droższy materac. Nad zakupem zaważyły dwie rzeczy 1. Polecił mi go szwagier 2. Cena. Materac użytkuje 6 miesięcy i żadnych zastrzeżeń, no może po za małą rzeczą, że na pokrowcu pojawiły się kulki materiału. Oczywiście nie przeszkadza to absolutnie w użytkowaniu bo za jedynie efektem wizualnym. Oceniam materac 8/10

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Strony internetowe
A ja lubię strony o innych krajach, teraz czytam o Gruzji.
Firany. Jakie wybrać
U mnie są muslinowe firany.
Sztywność stawów , reumatyzm
Kolagen też trzeba uzupełniać żeby stawy nie sztywnialy.
Czy każdy facet to oszust i kłamca?…
Ponoć w USA 30 procent kobiet to singielki właśnie z powodu braku odpowiednich facetów.. .