Czym jest miażdżyca? Jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?

25 września 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Osoby cierpiące na choroby układu krążenia bardzo często boją się, że w ich wypadku może dojść do rozwoju miażdżycy. Czym właściwie jest ta choroba, jak ją leczyć, jak jej zapobiegać i czy naprawdę jest aż tak niebezpieczna, jak się o niej mówi?

Bez wątpienia, miażdżyca stanowi poważne zagrożenie dla naszego życia.

Jak rozpoznać chorobę?

Miażdżyca tętnic często objawia się poprzez uporczywe mrowienie palców i całej stopy. Ogólnie rzecz ujmując jest to przewlekły proces zapalny, który dotyka dużych i średnich tętnic. Bardzo znaczącym sygnałem, który pomaga rozpoznać zbliżającą się miażdżycę jest początkowe odkładanie się cholesterolu w ściankach tętnic. Tego typu zmiany w naczyniach mogą występować już nawet w okresie dziecięcym, choć zazwyczaj rozwijają się dopiero w wieku dorosłym, ze względu na prowadzony styl życia.

Co może przyśpieszyć rozwój miażdżycy?

Chcąc uniknąć rozwoju miażdżycy należy prowadzić zdrowy styl życia. Przede wszystkim trzeba unikać spożywania pokarmów podnoszących zły cholesterol we krwi, czyli przede wszystkim tłustych mięs i wędlin, serów żółtych i topionych oraz pełnotłustego mleka.

Zalecanymi produktami spożywczymi są: owoce, warzywa, orzechy, pełnoziarniste pieczywo, ryż i makaron, oliwa z oliwek, chude mięso i nabiał. Równie istotne jest pilnowanie tego, aby każdego dnia wypijać przynajmniej dwa litry wody niegazowanej. Dodatkowo należy unikać soli, cukru, żywności przetworzonej i fast-foodów.

Dodatkowo równie ważne jest regularne uprawianie sportu. Mogą to być spacery, ćwiczenia na basenie czy jazda na rowerze. Najważniejsze jest to, aby uprawiać wysiłek fizyczny przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.

Po więcej informacji na temat diety zalecanej w chorobach serca zapraszamy tu: https://dietadlaserca.pl/artykuly/cholesterol/miazdzyca-a-dieta/.

Do miażdżycy może doprowadzić także siedzący tryb życia, przebywanie w ciągłym stresie, nadużywanie używek (szczególnie papierosów i alkoholu) oraz ograniczanie ilości snu. Dużym czynnikiem, który może spowodować miażdżycę jest też nadwaga, szczególnie ta typowo brzuszna.

Jak leczy się miażdżycę?

Leczenie miażdżycy powinno przede wszystkim polegać na zmianie sposobu życia. Należy włączyć do swojego planu dnia codzienną dawkę ruchu oraz całkowicie zmienić dietę. O ile jest to możliwe, to trzeba unikać stresu lub przynajmniej wypracować sobie jakieś metody relaksacji, które dobrze walczą ze skutkami stresu. Dodatkowo lekarze zalecają przyjmowanie leków obniżających poziom złego cholesterolu. Są to przede wszystkim preparaty nowej generacji w formie tabletek, które dodatkowo podnoszą poziom dobrego cholesterolu.

W niektórych przypadkach samo podawanie leków i zmiana sposobu życia niestety nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wtedy lekarze kierują pacjentów na bardziej radykalne leczenie, polegające przede wszystkim na przeprowadzeniu pewnych zabiegów, jak np. balonikowanie, stenty czy by passy.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz