Czy zielona herbata odchudza?

28 kwietnia 2023, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Zdrowe odżywianie, diety i odchudzanie stały się w dzisiejszych czasach najbardziej popularnymi tematami. Zdobywając wiedzę na temat tego, co jeść i jak spalać nadmiar kalorii, prędzej czy później, trafimy na informacje o pozytywnym działaniu zielonej herbaty. Dlaczego? Ponieważ picie zielonej herbaty przyspiesza metabolizm, co ma ogromny wpływ na proces odchudzania.

 

Co przyczynia się do tego, że zielona herbata odchudza?

Zielona herbata odchudza, ponieważ zawiera katechiny, a w nich ten pełniący szczególną rolę, czyli EGCG. To właśnie on powoduje przyspieszenie metabolizmu. Jednocześnie przeciwutleniacz ten działa profilaktycznie w przypadku wielu chorób, m.in. miażdżycy tętnic, zawału serca i zakrzepów. Według przeprowadzonych badań, regularne spożywanie zielonej herbaty w ciągu dnia może spalać w naszym organizmie około 100 kalorii dziennie. Ci, którzy patrzą na zawartość kaloryczną produktów wiedzą, że nie jest to dużo, ale w ciągu tygodni, czy miesięcy robi się już z tego pokaźna liczba. Pamiętajmy jednak, że mowa tu o piciu codziennie około 3 – 4 filiżanek tego dobroczynnego naparu. Zielona herbata może także pełnić rolę regulatora poziomu glukozy i spowalniać wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku.

Jak ją pić, by uzyskać najlepsze efekty?

Podczas odchudzania najlepsze efekty przynosi spożywanie ekstraktu z zielonej herbaty. Oczywiście bez dodatku cukru, gdyż wtedy spalane kalorii tracą sens i nie wspomagają odchudzania. Herbatę powinno się pić chwilę po przygotowaniu, ponieważ zbyt długo parzona spowoduje gorzki smak.

Herbata zielona a kofeina

Naukowcy z Uniwersytetu w Meryland wykazali, że podczas odchudzania ważną rolę odgrywają dwie substancje: polifenole, które regulują glukozę, ograniczając przemianę glukozy w tłuszcz i aktywują enzymy rozpuszczające trójglicerydy oraz kofeina, która przy współpracy z polifenolem przyczynia się do przerobienia tłuszczu na energię i pozbycia się nadmiaru wody z organizmu.
W zielonej herbacie znajdująca się kofeina, przyspiesza termogenezę (proces odpowiedzialny za spalanie kalorii). Oznacza to, że zielona herbata korzystnie wpłynie na metabolizm i przyspieszy proces odchudzania. Warto więc do odpowiedniej diety odchudzającej włączyć kilka filiżanek zielonej herbaty dziennie, aby szybciej osiągnąć wymarzoną figurę.

zobacz również:

 1. Zielona kawa odchudza?

 2. Kosmetyki z zieloną herbatą robią furorę!

 3. Dieta zielona

 4. Jak parzyć zieloną herbatę?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Czy zielona herbata odchudza?

 1. avatar Iwona Maziarz pisze:

  Lubię i często piję herbatę zieloną najbardziej lubię pić herbatę zieloną z dodatkiem cytryny bądź limonki czy też innych równie smakowitych dodatków. Ale czy odchudza?! Z pewnością pomaga schudnąć przy odpowiedniej diecie i ćwiczeniach fizycznych.

 2. avatar Karol pisze:

  Witam,
  nie wiem czy faktycznie odchudza,
  przynajmniej na mnie to nie działa :)ale na pewno jest smaczna.
  Ja osobiście najbardziej lubię zieloną herbatę liściastą z pąkami róż jest przepyszna i bardzo aromatyczna! Polecam!

Dodaj komentarz