Czy zapalenie zatok może nawracać i jakie są tego przyczyny?
Zapalenie zatok przynosowych to uciążliwa choroba, która osłabia organizm oraz uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Ból zatokowy jest bardzo charakterystyczny, ponieważ powoduje ucisk w okolicy czoła i policzków, który zwiększa się w przypadku poruszania głową. Kolejnymi objawami rozwijającego się stanu zapalnego jest wydzielina z nosa, zmęczenie oraz wyczerpanie organizmu. Objawów tych nie można ignorować, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań w przyszłości. Co powoduje zapalenie zatok i jakie mogą być konsekwencje tego stanu?
Co to są zatoki?
Zatoki, to fizjologicznie puste przestrzenie występujące w twarzoczaszce, które połączone są z jamą nosową. Ich zadaniem jest nawilżanie i ocieplanie wdychanego powietrza dostającego się dalej do układu oddechowego. Biorą też udział w oczyszczaniu powietrza oraz wyrównywaniu ewentualnej różnicy ciśnień. U człowieka można wyróżnić zatoki: szczękowe, czołowe, klinowe i sitowe – nazwane w ten sposób ze względu na lokalizację.
Bóle zatok – przyczyny
Zapalenie zatok przynosowych rozwija się najczęściej z powodu infekcji wirusowej, rzadko bakteryjnej, bądź grzybiczej. Można też wyróżnić czynniki sprzyjające wystąpieniu tej choroby jak np. nieprawidłowa budowa anatomiczna, towarzyszące alergie, czy niekorzystne warunki środowiska. Niedrożny nos to kolejna predyspozycja do rozwinięcia się stanu zapalnego, może być to spowodowane polipami lub guzami w jamie nosowej. Choroby zębów, takie jak np. próchnica, również są czynnikiem ryzyka. Zatoki są bardzo wrażliwe na wilgotność powietrza, a raczej na jej brak, dlatego warto o tym pamiętać, zwłaszcza w sezonie grzewczym, ponieważ czynnik ten może doprowadzić do wystąpienia infekcji zapalnej. Jeżeli stan przejdzie w schorzenie przewlekłe, to jest ono dużo trudniejsze do wyleczenia, a etiologia bardziej złożona i trudniejsza do rozpoznania [1].
Kiedy rozwija się przewlekłe zapalenie zatok?
Po wniknięciu do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych, np. wirusów, dochodzi do uruchomienia reakcji odpornościowej oraz rozwoju stanu zapalnego. Zapalenie zatok może występować w formie ostrej (trwającej do ok. 4 tygodni) lub przewlekłej (jeżeli trwa powyżej 12 tygodni). Chroniczne zapalenie zatok jest powikłaniem ostrego stanu zapalnego, który został zignorowany, niedoleczony, bądź leczony w nieprawidłowy sposób. Przyczyną rozwinięcia choroby może też być nawracające zapalenie zatok. Stan przewlekły trwa dłużej niż 12 tygodni i ma najczęściej etiologię bakteryjną [2] oraz przebiega w cięższy sposób, ponieważ poza typowymi objawami choroby, pojawia się też gorączka, oraz silniejsze bóle głowy. Przewlekłe zapalenie zatok można również podzielić ze względu na występowanie lub brak występowania polipów i diagnozuje się je pod tym względem w trakcie badania jamy nosa [3]. Organizm chorego jest bardzo osłabiony, a codzienne funkcjonowanie upośledzone, dlatego w takiej sytuacji należy koniecznie skontaktować się z lekarzem specjalistą.
Jak leczyć zapalenie zatok?
Stan zapalny zatok w zależności od jego zaawansowania wymaga różnego leczenia. W przypadku odczuwania pierwszych dolegliwości najważniejsze jest, by ich nie zlekceważyć, tylko starać się od razu zwalczać. Można skorzystać z leków dostępnych w aptece, np. Soledum® forte, który działa przeciwzapalnie w drogach oddechowych, ogranicza produkcję gęstej wydzieliny oraz wspomaga leczenie ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Jeżeli leczenie nie pomaga, a stan robi się poważniejszy – m.in. pojawia się wysoka temperatura, a objawy nasilają się, to należy skonsultować się lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. W przypadku rozwinięcia się przewlekłego zapalenia zatok należy już obowiązkowo udać się do specjalisty, a terapia polega na minimalizowaniu objawów i dyskomfortu oraz ustaleniu przyczyny, która doprowadziła do zaostrzenia [4]. Bardzo często leczenie przewlekłego zapalenia zatok wiąże się w głównej mierze z opanowaniem choroby, a całkowite jej wyleczenie jest bardzo trudne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia reakcja na pierwsze objawy zapalenia zatok.
Soledum forte, kapsułki dojelitowe, miękkie. Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 200 mg cyneolu (Cineolum). Wskazania do stosowania: Jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu. Leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok. Przeciwwskazania: Nie należy stosować Soledum forte u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na cyneol lub którąkolwiek substancję pomocniczą, w przypadku występowania krztuśca lub pseudo-krztuśca, u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.