Czy warto jeść mrożonki?

27 maja 2011, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Gdy asortyment świeżych warzyw i owoców w sklepach pozostawia wiele do życzenia, konieczne jest włączenie do codziennego jadłospisu produktów przetworzonych, spośród których najkorzystniejsze dla zdrowia są mrożonki.

Według badań oceniających sposób żywienia Polaków, ciągle jemy za mało warzyw i owoców, zarówno świeżych, jak i przetworzonych. W Polsce ich spożycie kształtuje się na poziomie ok. 150 kg rocznie na osobę,  natomiast przeciętny europejczyk spożywa ok. 250 kg, a Grek  ponad 400 kg. W prawie każdym sklepie, gdy zajrzysz do lodówek czy chłodziarek zobaczysz duży asortyment produktów mrożonych, przede wszystkim warzyw i owoców, ale także różnorodnych mieszanek, gotowych dań i potraw. Dodatkowym plusem mrożonek jest to, że są bardzo wygodne w użyciu, łatwo je przygotować, można z nich w krótkim czasie przygotować smaczny i zdrowy posiłek. Stanowią doskonałe uzupełnienie diety w okresie niedoboru świeżych produktów w sklepach, czyli podczas jesieni i zimy.

Co to są mrożonki?

To produkty utrwalone najlepszą metodą, ponieważ zachowują zazwyczaj cechy smakowo-zapachowe i co najważniejsze wartość odżywczą. Surowce zaś użyte do mrożonek charakteryzuje zazwyczaj dobra jakość i gatunek.

Najbardziej popularne produkty mrożone to:


1. mrożonki owocowe – najczęściej: truskawki, maliny, śliwki, wiśnie, porzeczki;
2. mrożonki warzywne:
– pojedyncze warzywa np. brokuły, fasolka szparagowa, marchew, groszek zielony, brukselka, buraki, kalafiory, brokuły;
– zupy np. jarzynowe, barszcze, grzybowe i wiele innych;
– mrożonki dań obiadowych – gotowe warzywne dania, potrawy, np. warzywa na patelnie.
Choć konsumenci wciąż bardziej preferują jednorodne warzywa niż mieszanki, widoczny jest trend polegający na coraz większym zainteresowaniu mieszankami warzywnymi. Z owoców zdecydowanie największą popularnością cieszą się truskawki, znacznie dalsze miejsca w strukturze zakupów dokonywanych przez konsumentów zajmują wiśnie, mieszanki wieloowocowe i śliwki.
Na czym polega mrożenie? Jest to proces, który w odróżnieniu od innych metod utrwalania żywności np. słodzenia, solenia, marynowania, pozwala na zachowanie największej ilości składników odżywczych. Dodatkowo nie wymaga użycia żadnych środków konserwujących, dodatków (np. soli, octu, konserwantów), które mają czasami niekorzystne działanie na nasz organizm. Mrożenie produktów odbywa się zazwyczaj w 2 fazach. Najpierw owoce lub warzywa poddawane są obróbce wstępnej – blanszowaniu. Jest to proces krótkiego obgotowywania, przeprowadzany w celu unieczynnienia enzymów mogących działać niszcząco na składniki odżywcze oraz powodować niekorzystną zmianę barwy, bądź też rozwój flory bakteryjnej. Po tym następuje właściwy proces mrożenia, w którym produkty są schładzane do temperatury od -18 do –25 stopni.

Jaka jest wartość odżywcza mrożonek?

Wartość odżywcza mrożonek, szczególnie owocowych, jest zbliżona do wartości odżywczej świeżych owoców. Co więcej mrożenie warzyw i owoców pozwala w dużym stopniu na zachowanie koloru, zapachu i smaku świeżych produktów. Sole mineralne, cukry proste, kwasy organiczne oraz elementy śladowe podczas zamrażania nie ulegają istotnym zmianom. W tabeli przedstawiono kształtowanie się zawartości ekstraktu i suchej masy w owocach badanych odmian truskawki. Straty, do których dochodzi podczas mrożenia są niewielkie i zachodzą głównie podczas obróbki wstępnej tzn. mycia, płukania, blanszowania.
Tabela. Ekstrakt i sucha masa w owocach wybranych odmian truskawek w stanie świeżym oraz po 4 i 8 miesiącach przechowywania w stanie zamrożonym
Za: K. Skupień: Ocena wybranych cech jakościowych świeżych i mrożonych owoców sześciu odmian truskawki. Acta Scientiarum Polonorum, Hortorum Cultus 2(2)2003, 115-123.
Charakter chemiczny, początkowa zawartość w surowcu oraz parametry zamrażania i przechowywania wpływają na straty witamin podczas zamrażania. Największe straty występują zazwyczaj podczas zbyt długiego przechowywania przed przerobem oraz w procesie blanszowania warzyw. Największy podczas mrożenia ubytek pojawia się w przypadku witaminy C i wynosi ok. 20-30%. (Dla porównania – w syropach tracimy średnio 75%). Wyniki obrazujące zmiany zawartości witaminy C w owocach odmian truskawek przedstawia tabela. Mrożone owoce tracą też beta – karoten (witaminę A) ale tylko w 5-10%, a mrożone warzywa w 20-30%. Ubytki innych witamin są też znacznie mniejsze niż obserwuje się to przy innych metodach przechowywania żywności.  Względną stabilność wykazuje niacyna i kwas pantotenowy, nieco mniejszą pirydoksyna, tokoferol i ryboflawina, najmniejszą tiamina. W wyniku procesu zamrażania następuję osłabienie aromatu i barwy w stosunku do produktu naturalnego.
Tabela. Witamina C i kwasowość ogólna w owocach wybranych odmian truskawek w stanie świeżym oraz po 4 i 8 miesiącach przechowywania w stanie zamrożonym
Za: K. Skupień: Ocena wybranych cech jakościowych świeżych i mrożonych owoców sześciu odmian truskawki. Acta Scientiarum Polonorum, Hortorum Cultus 2(2)2003, 115-123.
Nie znaleziono naukowego potwierdzenia hipotezy o pozytywnym wpływie zamrażania na wzrost przyswajalności niektórych mikro składników mrożonej żywności, m.in. żelaza, witamin grupy B, czy wartościowych frakcji albumin.
Najważniejsze zmiany fizyczne występujące w produktach zamrożonych to zmiany struktury produktów wyrażające się utratą turgoru, spadkiem jędrności, osłabieniem konsystencji produktów, ubytkami masy w wyniku parowania i sublimacji pary wodnej. Zmiany chemiczne i biochemiczne powstają głównie na skutek działania enzymów, które mogą być przyczyną złożonych reakcji.
Tabela. Zawartość cukrów redukujących, ogółem i sacharozy u wybranych odmian truskawek w stanie świeżym oraz po 4 i 8 miesiącach składowania niskotemperaturowego
Za: K. Skupień: Ocena wybranych cech jakościowych świeżych i mrożonych owoców sześciu odmian truskawki. Acta Scientiarum Polonorum, Hortorum Cultus 2(2)2003, 115-123.
Odporność drobnoustrojów na niskie temperatury jest znacznie większa niż na temperatury wysokie. Przemiany mikroflory produktów podczas zamrażania wyrażają się w zaniku ich zdolności rozwojowych, w kolejności określonej właściwościami poszczególnych gatunków oraz w redukcji ogólnej liczby drobnoustrojów, głównie w wyniku przemiany fazowej wody w lód. Ich redukcja w niskich temperaturach jest procesem powolny i zróżnicowanym. Zależy ona od ilości składu mikroflory produktu w momencie jego zamrożenia, składu chemicznego i własności produktu oraz stosowanych parametrów technologicznych. Szczególnie dużo drobnoustrojów ginie w zakresie temperatur od -20C do – 5°C, tj. w strefie maksymalnej krystalizacji. Wielokrotne zamrażanie i rozmrażanie oraz większa kwasowość zwiększają efekt letarny. Komórki wegetatywne są tym wrażliwsze, im mniej ich kształt jest zbliżony do kulistego. Bakterie Gram-ujemne są bardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur niż bakterie Gram-dodatnie. Wymrożenie prawie całej ilości wody hamuje procesy mikrobiologiczne w zamrożonych produktach i powoduje, że ich stan sanitarny jest na ogół lepszy niż produktów świeżych lub schłodzonych. Pod względem zmniejszenia liczby drobnoustrojów bardziej efektywne jest niekiedy zamrażanie powolne oraz przechowywanie w wyższych temperaturach.

O czym trzeba pamiętać podczas „mrożonkowych” zakupów?

Spożycie mrożonek owocowo-warzywnych stanowi około 50% ogólnego spożycia produktów mrożonych. Około 70% konsumentów nabywa mrożonki warzywne, natomiast mrożone owoce kupuje około 45% konsumentów. Należy również zaznaczyć, że udział mrożonych warzyw w strukturze zakupu mrożonek owocowo-warzywnych wciąż się zwiększa (kosztem owoców).
Bardzo ważne jest by produkt, który został zamrożony, nie uległ niepożądanemu rozmrożeniu, ponieważ nie można będzie go ponownie zamrozić. Dlatego od samego momentu kupowania pamiętaj o kilku rzeczach:
1. kupuj produkty tylko dobrze zmrożone,
2. podczas zakupów i w drodze do domu nie dopuść do ich rozmrożenia (można użyć w tym celu specjalnych toreb izotermicznych, dostępnych w każdym supermarkecie),
3. w domu przechowuj je w temperaturze takiej, w jakiej uległy zamrożeniu (informacja ta zamieszczona jest zawsze na opakowaniu).
4. ważne jest również to, by mrożonki, przeznaczone do gotowania, wyjmować z zamrażarki tuż przed przygotowywaniem posiłku i wrzucać od razu do wrzącej wody (małej ilości) lub lepiej przygotować na parze,
5. unikaj również zbyt długiego gotowania (rozgotowywania), a na garnek, w którym przygotowujesz mrożonkę, najlepiej połóż przykrywkę; takie postępowanie, zapobiega dużym stopniu stratom witamin i składników mineralnych,
6. mrożonkę, której nie trzeba gotować, najlepiej rozmrozić w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej.

Co i jak możemy mrozić?

Warto wiedzieć, że nie wszystkie odmiany owoców i warzyw nadają się do mrożenia. Do produktów, które nie powinny być zamrażane należą na przykład: warzywa kapustne, sałaty i miękkie owoce. Mrożonki otrzymuje się zwykle z całych lub pokrojonych owoców oraz warzyw, można je jednak otrzymywać także z przecierów owocowych, czy też warzywnych, jak również z owoców z cukrem.
Owoce przeznaczone do mrożenia powinny znajdować się w stadium optymalnej dojrzałości, w którym ich barwa, smak i zapach są najlepsze. Jednak ze względu na pełną dojrzałość owoców ich struktura tkankowa jest osłabiona i bardziej podatna na uszkodzenia wywołane mrożeniem, które mogą powodować deformację owoców i znaczny wyciek soku po rozmrożeniu. Dzieje się tak dlatego, gdyż owoce nie mają elementów włóknistych występujących w warzywach, które pozwalają na zachowanie kształtu produktu po rozmrożeniu. Z tych właśnie względów mrożenie owoców jest trudniejsze od mrożenia warzyw. Aby uzyskać mrożonkę dobrej jakości należy zastosować tzw. szybkie mrożenie w krótkim czasie. W czasie szybkiego mrożenia wytwarzane kryształki lodu, powstające w komórkach tkanki zamrożonego surowca, są małe i nie powodują rozerwania struktury i powstawania niekorzystnych zmian.
Ze względu na zwartą strukturę tkankową większość warzyw lepiej znosi mrożenie i rozmrażanie. Stopień dojrzałości warzyw przeznaczonych do mrożenia powinien być nieco mniejszy niż owoców. Mrożone warzywa zachowują dość dobrze cechy i wartość odżywczą surowca świeżego, muszą być jednak uprzednio poddane procesowi blanszowania, w którym zostaje zahamowana działalność enzymatyczna. Blanszowanie warzyw, przed zamrożeniem, zapobiega powstawaniu niekorzystnych zmian organoleptycznych takich jak ciemnienie i zmiany smaku. Blanszowaniu poddaje się większość warzyw a w szczególności: fasolę szparagową zieloną i żółtą, ziarna kukurydzy, groszek cukrowy zielony, marchew, pietruszkę, selera, buraka, brukselkę, kalafiora oraz brokuły. Niektóre z warzyw, takie jak: kapusta, pomidor, papryka, cebula, por i cukinia nie wymagają blanszowania, podobnie jak owoce, które przed zamrożeniem należy jedynie umyć i wysuszyć. Do najczęściej mrożonych warzyw zalicza się: groszek, fasolkę, marchew, szpinak, kapustę brukselkę, kalafior.
Drobne warzywa i owoce (groszek, poziomki, jagody itp.) mrozimy początkowo na tacce, a dopiero potem wsypujemy do woreczków. Chcąc zachować pełny smak, kształt i wartości odżywcze mrożonek, pakujmy je do szczelnie zamkniętych opakowań, z których wcześniej usunęliśmy powietrze (wyciskając je dłonią lub przy pomocy aparatów do próżniowego pakowania), pamiętając, aby nie były one zbyt ściśnięte, co zapobiegnie ich zbrylowaniu.
W warunkach domowych zamrożone produkty spożywcze mogą być bezpiecznie przechowywane przez okres 3 do 12 miesięcy w temperaturze od minus 18°C do minus 25°C bez pogorszenia ich jakości. Okres ten może być różny zależnie od rodzaju zamrażanego produktu. Dłuższe przechowywanie (do 18 miesięcy) wymaga temperatury od minus 22°C do minus 30°C.
Do zamrażalnika nie należy wkładać gorących produktów, gdyż powoduje to wzrost temperatury w zamrażalniku i może uszkodzić inne produkty. Ważny jest także dobór odpowiednich opakowań np. toreb, folii lub plastikowych pojemników tak aby przechowywana żywność nie została uszkodzona.
Należy pamiętać, że na końcowy efekt przedłużania czasu spożywalności produktu ma wpływ pięć czynników: początkowa jakość produktu, odpowiedni proces początkowego jego schładzania, zamrażanie, przechowywanie i rozmrażanie. Ich odpowiedni przebieg zapewni bardzo dobrą jakość spożywanej żywności.
Za: mkrukowska.blog.iwoman.pl, www.linemed.pl, www.kaloria.com.pl, www.poradnikhandlowca.pl, www.invenview.pl.

Zobacz również:

  1. Zamrażanie dań dla dzieci
  2. Jak zamrażać owoce i warzywa?
  3. Które truskawki smakują najlepiej?
  4. Najlepsze dania z truskawek i maseczki

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz