Czy warto brać pożyczkę przy niespodziewanych wydatkach?

1 kwietnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

 

Polacy chętnie korzystają ze wsparcia oferowanego przez instytucje finansowe. O ile jednak korzystanie z pożyczek okazuje się uzasadnione w przypadku poważniejszych inwestycji, o tyle pojawia się pytanie o słuszność w przypadku niespodziewanych wydatków. Sprawdź, czy warto wówczas sięgać po pożyczkę.

kasa

Rynek pożyczek pozabankowych cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczą statystyki przytaczane przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W zaciąganiu tego typu finansowania nie ma nic złego, o ile jest to decyzja całkowicie przemyślana.

Pożyczka na nagłe wydatki – czy to się opłaca?

Wydatki potrafią zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego nie wszystkie osoby są na to przygotowane. Z tego powodu najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pożyczkę pozabankową – można otrzymać ją szybko i bez zbędnych formalności.

Warto jednak pamiętać, że pośpiech wcale nie jest dobrym doradcą. Wybór finansowania pod wpływem emocji czy pod presją czasu często powoduje podejmowanie błędnych decyzji. Decyzji, które mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Jak wybrać korzystną pożyczkę pozabankową?

To, że pożyczki pozabankowe są często wybierane w sytuacji nagłych wydatków, czego można dowiedzieć się m.in. z porównywarki chwilówek sowafinansowa.pl. Widać zwiększone zainteresowanie ofertą pożyczek – już nie tylko w okresie okołoświątecznym, ale właściwie przez cały rok. Oznacza to, że Polacy mają różne potrzeby i w różnych momentach potrzebują solidnego zastrzyku gotówki.

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z konkretnego wsparcia finansowego, musisz porównać dostępne oferty. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale wiele innych aspektów wpływających na przewagę jednego rozwiązania nad pozostałymi.

  • RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to główny parametr, który decyduje o kosztach zaciąganego zobowiązania. Uwzględnia nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe, np. prowizję.

  • Okres spłaty

Okres spłaty jest ważny, ponieważ decyduje o zdolności do terminowego uregulowania zaciągniętego zobowiązania. Jeśli masz świadomość, że nie będziesz w stanie oddać pieniędzy w ciągu 20 dni, wydłuż termin. Nie decyduj się na krótki okres finansowania tylko dlatego, że chcesz zapłacić mniej. Często jest tak, że im dłuższy termin na spłatę, tym niższe RRSO. W efekcie różnica między całkowitą kwotą zobowiązania do spłaty nie będzie duża.

  • Możliwość wydłużenia terminu spłaty

Chociaż z góry zakładasz terminową spłatę zobowiązania, kolejny nieoczekiwany wydatek może pokrzyżować plany. Warto więc przygotować się na taką sytuację już na etapie wyboru pierwszej pożyczki pozabankowej. Chodzi o możliwość wydłużenia terminu spłaty, co oferuje – odpłatnie – wielu pożyczkodawców.

  • Wymagane formalności

Chociaż formalności w żaden sposób nie wpływają na całkowitą kwotę zobowiązania do spłaty, mogą mieć decydujące znaczenie. Ustalone procedury mogą zadecydować o szybkości wypłaty środków. W przypadku pilnego wydatku jest to dość istotne – każdy chciałby móc otrzymać pieniądze od ręki.

Sprawdź więc, jak szybko pożyczkodawca podejmuje decyzję pożyczkową, na co może wpłynąć liczba wymaganych dokumentów. Im mniej formalności, tym w krótszym czasie można otrzymać zastrzyk gotówki.

Dokładnie przemyśl decyzję o pożyczce

Nagły wydatek faktycznie może zaskoczyć i w pierwszej chwili w głowie pojawia się jedyne rozwiązanie – związane z koniecznością zaciągnięcia pożyczki. Nie decyduj się na taką opcję pod wpływem emocji. Ochłoń, by „na trzeźwo” jeszcze raz spojrzeć na swoją sytuację.

Zanim złożysz wniosek pożyczkowy, odpowiedź sobie na kilka istotnych pytań:

  • czy faktycznie potrzebujesz pieniędzy
  • o jak dużą kwotę musisz się ubiegać
  • jak szybko będziesz w stanie spłacić zobowiązanie
  • czy nic nie przeszkodzi Ci w terminowym uregulowaniu należności.

Jeśli to możliwe, skorzystaj z tzw. darmowej pożyczki. Jest to chwilówka z RRSO wynoszącym 0%. W praktyce oznacza to zwrot środków dokładnie w takiej wysokości, jaka wpłynęła od pożyczkodawcy na rachunek bankowy.