Wiele osób, które dopiero zaczyna swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi, zastanawia się, czy istnieje ryzyko wypadnięcia lub wypłynięcia soczewki z oka. Problem ten może nawet zniechęcać potencjalnego użytkownika do korzystania z soczewek. A czy faktycznie jest się czego obawiać?
Istotny element w tym temacie to kwestia dobrania i dopasowania soczewek. Mianowicie soczewki nie powinny mieć zbyt małej lub zbyt dużej średnicy, by nie leżeć zbyt ciasno na oku lub za luźno. To skutecznie powinno zapobiec ryzyku wypadnięcia soczewki w trakcie ich normalnego użytkowania.
Właściwy dobór soczewek powinniśmy zostawić specjaliście, który dokona odpowiedniego pomiaru naszej gałki ocznej, zaproponuje nam soczewki próbne, pozwoli nam sprawdzić, jak w soczewkach się czujemy, zobaczy, jak leżą one na oku. Powinniśmy również uważnie zapoznać się z intrukcją ich użytkowania i przestrzegać przedstawionych przez specjalistę wskazówek. Wystarczy tak niewiele, by problem całkowicie zniknął.
Jednym z nielicznych przypadków, gdy mogłoby ewentualnie dojść do przemieszczenia się soczewki poza oko, jest dostanie się do niego dużej ilości wody, np. w trakcie pływania w soczewkach kontaktowych. Zaleca się, by ściągnąć soczewki kontaktowe przed wizytą na basenie lub założyć specjalne okularki pływackie. Pływanie w soczewkach nie jest również zalecane ze względu na zdrowie oczu, dlatego też wizyta na basenie powinna się odbywać tylko w soczewkach jednodniowych, których po użyciu będziemy mogli się pozbyć jeszcze tego samego dnia.