Czy podczas miesiączki można chodzić na siłownię?

17 lipca 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Choć jest przyczyną bólu i dyskomfortu, miesiączka to nie choroba, a zupełnie fizjologiczne zjawisko. Każda kobieta przechodzi ją nieco inaczej, więc nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od nasilenia bólu, intensywności krwawienia oraz ogólnego samopoczucia.

Kilka słów o prawidłowym cyklu menstruacyjnym

Książkowo cykl trwa 28 dni. Oczywiście nie każda kobieta miesiączkuje podręcznikowo i niekoniecznie oznacza to że jest chora. Jako normę przyjmuje się cykl trwający od 21 do 35 dni. Krwawienie miesiączkowe u zdrowej kobiety trwa do 5 dni, a jego pierwszy dzień przyjmujemy za pierwszy dzień cyklu. Na początku okresu dolegliwości są zwykle najbardziej nasilone, z czasem ulegają osłabieniu. Podobnie na początku zapotrzebowanie na środki higieniczne jest większe niż
w ostatnich dniach miesiączki.

Ćwiczenia fizyczne a menstruacja

Nasilenie wykonywanej aktywności fizycznej powinno być dopasowane do możliwości
i samopoczucia danej osoby. Wiele kobiet podczas ,,tych dni” czuje się nieco gorzej niż zwykle. Wówczas wykonywanie forsownych ćwiczeń jest niewskazane. Jeżeli jednak ktoś czuje się na siłach i nie odczuwa nieprzyjemnych dolegliwości czy osłabienia, nie ma przeciwskazań do wykonywania treningu na siłowni. Co ciekawe, ćwiczenia wymagające lekkiego lub umiarkowanego wysiłku są wręcz wskazane w łagodzeniu bólu menstruacyjnego. Jeżeli podczas ćwiczeń czujesz, że robi ci się słabo, nie wahaj się i zrób sobie przerwę. Lepiej chwilę odpocząć i nie wykonać kilku ćwiczeń niż zasłabnąć.

Jak pozbyć się bólu przed planowanym treningiem?

Szybką i skuteczną metodą złagodzenia dolegliwości bólowych związanych z menstruacją jest przyjęcie leku z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) np. preparatu zawierającego deksketoprofen. Dostępny w postaci tabletek i granulatu do sporządzania roztworu, szybko przynosi ulgę a dzięki temu twój trening może być znów taki jak lubisz. Niektóre osoby obawiają się przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wolą znosić ból i rezygnować z zaplanowanych aktywności. Warto wiedzieć, że wymienione wyżej leki są zazwyczaj dobrze tolerowane i często polecane w walce z bólem menstruacyjnym.

O czym jeszcze warto pomyśleć przed treningiem w ,,te dni”?

Oczywiście o zaopatrzeniu się w odpowiednie środki higieniczne. Dobrym rozwiązaniem dla kobiet aktywnych fizycznie są kubeczki menstruacyjne lub tampony. Ważny jest także wygodny, komfortowy strój i przewiewna bielizna z naturalnej tkaniny. Konieczne jest posiadanie wody mineralnej. Warto także spakować coś słodkiego np. banana lub batonik. Przyda się w razie gorszego samopoczucia i utraty sił lub jako przekąska po treningu.

Czy można korzystać z sauny podczas miesiączki?

Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku intensywnych ćwiczeń fizycznych. Część specjalistów nie zaleca korzystania z sauny podczas menstruacji powołując się na fakt, że wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie wzmożone krwawienie z jamy macicy. Jednak, jeżeli kobieta dobrze znosi pobyt w saunie, może korzystać z niej także w czasie okresu.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz