Czy oczyszczacz powietrza pomaga przy alergii na kurz?
Alergie to problem dotyczący coraz większej części społeczeństwa. U wielu osób dolegliwości uczuleniowe wywołuje kontakt z kurzem, a dokładniej z tym, co się w nim znajduje. To uporczywy problem, ale istnieją urządzenia, które mogą uczynić życie alergika trochę prostszym.
Objawy alergii na kurz
Schorzenie określane nie w pełni poprawnie jako alergia na kurz to choroba układu odpornościowego, który jako zagrożenie rozpoznaje odchody bytujących w kurzu roztoczy. Roztocza są niewidocznymi gołym okiem pajęczakami, które żywią się złuszczonym naskórkiem ludzi i zwierząt. Ich rozmnażaniu sprzyja ciepło i wysoka wilgotność powietrza. Magazynami dużych ilości roztoczy, a co za tym idzie ich wydzieliny, bywają przede wszystkim materace, meble tapicerowane, pościel oraz dywany i wykładziny. To właśnie dlatego wiele osób odczuwa dolegliwości alergiczne rano, po spędzeniu kilku godzin w zasiedlonym przez pasożyty łóżku.
Popularne objawy alergii na roztocza to wodnisty wyciek z nosa, kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, kaszel i duszności. Rzadziej pojawiają się natomiast ból głowy, problemy z oddychaniem oraz wysypka. W leczeniu schorzenia wykorzystuje się leki antyhistaminowe, jednak w profilaktyce alergii istotną rolę odgrywa częste sprzątanie (głównie odkurzanie i zmiana pościeli), które pozwala ograniczyć ilość kurzu i roztoczy obecnych w domu. Niestety w trakcie takich czynności kurz wzbija się w powietrze, skąd trudno usunąć go odkurzaczem. Idealnie sprawdzi się tu natomiast dobry oczyszczacz powietrza.
Oczyszczacz powietrza a kurz
Na początek warto wyjaśnić, że nie każdy oczyszczacz powietrza jest w stanie usuwać kurz. Cząsteczki unoszące się w powietrzu są drobne i lekkie, dlatego najwyższą skuteczność w zatrzymywaniu ich wykazują urządzenia wyposażone w technologię HEPA. Tę samą, która stanowi znakomitą broń w walce z pyłem zawieszonym, czyli jednym z głównych składników smogu. Kolejna rzecz, o której musimy pamiętać, to, że oczyszczacz usunie wyłącznie kurz unoszący się w powietrzu, a nie ten, który osiadł na meblach, elementach dekoracyjnych lub jakichkolwiek innych powierzchniach. Urządzenie nigdy nie zastąpi zatem regularnego sprzątania. Więcej o wpływie oczyszczacza powietrza na alergię i astmę można przeczytać w artykule https://klarta.pl/encyklopedia-smogu/idealny-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika-i-astmatyka-klarta/.
Zestaw skutecznych filtrów w walce z alergią i astmą, Klarta.pl
Obecność odpowiedniego filtra to nie jedyne, co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza dla alergika. Obowiązują tu podobne zasady jak w przypadku urządzenia kupowanego wyłącznie z myślą o ochronie przed smogiem. Oznacza to, że oczyszczacz musi mieć wydajność adekwatną do wielkości pomieszczenia i najlepiej, jeśli będzie w stanie samodzielnie dostosować tempo obrotów wentylatora do stanu powietrza.
Zazwyczaj podawany jest optymalny stosunek wydajności sprzętu do powierzchni (70-80 m³/h na 10 m²) pokoju, jednak nie bez znaczenia jest wysokość pomieszczenia. Dla przykładu, oczyszczacze oferowane przez firmę Klarta sprawdzą się w pokojach o powierzchni 38 m² (model Klarta Forste 2) oraz 80 m² (model Klarta Stor), ale wtedy, gdy wysokość pomieszczenia wynosi standardowe 2,7 m. Jeśli oczyszczacz ma pracować np. w wysokim salonie (z tzw. sufitem katedralnym), to powierzchnia, z jaką sobie poradzi, będzie dwukrotnie niższa. Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2 został zrecenzowany przez redakcję PCWord https://www.pcworld.pl/testy/Klarta-Forste-2,411151.html w której oczyszczacz dostał 4,5/5 gwiazdek!
Inne parametry, którymi warto się kierować w trakcie wyboru oczyszczacza dla alergika to stosunek jakości do ceny, koszty eksploatacji (wartość filtrów i zużycie prądu) oraz estetyka urządzenia.