Czy obecność brokatu w kosmetykach może iść w parze z ochroną środowiska? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy obecność brokatu w kosmetykach może iść w parze z ochroną środowiska?

2 lutego 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Brokat jest uwielbiany przez wielu, a nawet Ci, którzy na co dzień nie podzielają tego entuzjazmu, w trakcie trwającego karnawału chętnie sięgają po odrobinę blasku. Jednak te mieniące się drobinki wzbudzają wiele społecznych i ekologicznych kontrowersji, o których zdecydowanie warto wiedzieć. 

Brokat obecny w kosmetykach to najczęściej mikroskopijnych rozmiarów plastik. Dość powszechnie używaną alternatywą jest mika, czyli minerał, który występuje w postaci naturalnie błyszczących płatków. Jednak wykorzystanie brokatu, w którejkolwiek z tych form, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

W październiku 2023 roku Komisja Unii Europejskiej wydała rozporządzenie ograniczające użycie mikroplastików, w tym właśnie powszechnie występującego w kosmetykach syntetycznego brokatu. Zmywając produkty, które go posiadają plastik ten dostaje się do wód, a jako że nie ulega rozkładowi potrafi zalegać i zanieczyszczać środowisko przez bardzo długi czas.

Natomiast w kwestii naturalnej miki, to nie sam minerał, a jego wydobycie budzi kontrowersje. Ze względu na występowanie tego surowca, najczęściej przy jego pozyskiwaniu wykorzystywane są dzieci. Ze względu na częsty problem z weryfikacją źródeł i sposobu wydobycia miki, coraz więcej firm, postanowiło z niej zrezygnować.

Marka Lush, dla której ochrona środowiska i dobro ludzi są niezwykle ważne od 2018 roku wykorzystuje w swoich kosmetykach syntetyczną mikę.

Naśladuje ona efekt naturalnej miki, ale jest wytwarzana w laboratorium. Podobnie jak jej pierwowzór, syntetyczna alternatywa zapewnia błyszczące wykończenie zarówno w produktach do makijażu, kulach do kąpieli czy żelach pod prysznic. Ponadto gładsze krawędzie syntetycznej miki, pozwalają na wykorzystanie większej jej cząsteczki, a tym samym uzyskanie odważniejszych kolorów i mocniejszego błysku.

Syntetyczna mika jest zdecydowanie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, dlatego coraz więcej firm decyduje się na jej wykorzystanie. Lush w swojej ofercie posiada szeroki wybór produktów z brokatem. Kule do kąpieli, kostki bąbelkowe, produkty pod prysznic oraz kolekcja eyelinerów, które sprawią, że makijaż będzie piękny i pełen blasku.

Intergalactic

Żel pod prysznic

100.00 zł/250ml

Goddess

Bomba do kąpieli

45.00 zł

Fantasy

Eyeliner

100.00 zł

Twilight

Galaretka pod prysznic

43.00 zł

Butter Wouldn’t Melt

Olejek zapachowy w kostce

42.50 zł

O LUSH Świeże Ręcznie Robione Kosmetyki

Brytyjska firma LUSH jest zaangażowanym społecznie producentem i sprzedawcą świeżych, ręcznie robionych kosmetyków z ponad 900 sklepami i dodatkowymi sklepami e-commerce w 51 krajach. Firma została założona w 1995 roku i jest znana na całym świecie przede wszystkim jako twórca bomby kąpielowej. Aktualnie w swojej ofercie LUSH posiada ponad 300 produktów do zrównoważonej i świeżej pielęgnacji skóry oraz włosów. Cały asortyment jest produkowany etycznie, 60% produktów jest sprzedawanych bez opakowań, 100% z nich jest wegetariańskich, a 92% wegańskich.

LUSH jest firmą zaangażowaną w szereg kampanii i regularnie współpracuje z grupami oraz aktywistami działającymi na rzecz praw człowieka, praw zwierząt czy ochrony środowiska. Swoje sklepy wykorzystuje jako platformę do oddania głosu tym, którzy są pomijani. Oprócz wspierania lokalnych projektów za pośrednictwem organizacji charytatywnych non-profit, firma LUSH przyznaje również 2 międzynarodowe nagrody pieniężne za rozwój metod testowania bez udziału zwierząt oraz projekty tworzone w sposób zrównoważony dla naszej planety i społeczeństwa.

Oficjalna strona polskiego sklepu: www.lush.com/pl/pl

LinkedIn | Twitter | Instagram | Pinterest | YouTube

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kurs na technika usług fryzjerskich…
Jak będą Ci potrzebne jakieś szkolenia, to polecam INOAR. Współpracują zarówno z nowicjuszami...
studia- co nosić i w czym
Plecaki są super. Teraz to nawet do pracy zdarza mi się zakładać plecak,...
Wasz wolny czas
Ale mam nadzieję, że nie kosztem odpoczynku. To prawda, dom jest miejscem, w którym...
Co jest zdrowsze - owoce czy warzyw…
Uwielbiam zieleninkę. :) Zauważcie, że nawet odrobina zielonego dodatku sprawia, że danie wygląda atrakcyjniej,...