Czy można oślepnąć po laserowej korekcji wzroku?
Wraz z rozwojem technologii oraz ewolucją wiedzy medycznej utrata wzroku podczas zabiegu laserowej korekcji wady staje się coraz mniej prawdopodobna. Odkąd dodatkowym wsparciem dla doświadczonego chirurga refrakcyjnego jest sztuczna inteligencja (AI), czyli algorytm komputerowy bardzo szybko przetwarzający mnóstwo danych, także tych wielce skomplikowanych albo takich, które mogłyby umknąć uwadze człowieka czy wręcz być dla niego niezauważalne, diagnostyka przedoperacyjna jest maksymalnie precyzyjna. To gwarancja, że jeśli cokolwiek wzbudzi wątpliwość lekarza, nie będzie ryzykował zabiegu.
Ryzyko utraty widzenia w wyniku laserowej korekty wady wzroku jest zbyt małe, by je zmierzyć
Maksymalnie precyzyjna diagnostyka przedoperacyjna umożliwia maksymalną indywidualizację zabiegów laserowej korekcji wad wzroku. Obecnie to naprawdę zabieg szyty na miarę, każdorazowo dostosowany do specyfiki wady wzroku pacjenta, warunków anatomicznych jego oka, ogólnego stan zdrowia oraz oczekiwań co do ostrości wzroku po leczeniu.
Aby w czasie tak sformatowanego zabiegu doszło do utraty wzroku przez pacjenta musiałaby zaistnieć najpierw cała seria błędów w ramach diagnostyki przedzabiegowej a potem seria błędów podczas tworzenie prawidłowej architektury zabiegu. Z uwagi na fakt, że w obu procesach doświadczonego chirurga refrakcyjnego wspiera sztuczna inteligencja jest to przypadek mogący zaistnieć w granicach błędu statystycznego.
Pamiętajmy jednak, że mówiąc o wszelkich zabiegach medycznych nie używa się pojęcia „gwarancji”, a „skuteczności zabiegu”. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 95%, a liczba powikłań to poniżej 1% przypadków. I w ramach ego procent powikłań rzeczywiste ryzyko utraty widzenia w wyniku laserowej korekty wady wzroku wykonanej przez doświadczonego chirurga jest zbyt małe, by je zmierzyć – wynosi mniej niż 1 na 5 milionów.
Czy współpraca AI oraz doświadczonego chirurga refrakcyjnego może zaowocować błędem w diagnostyce?
Teoretycznie tak, ale w praktyce takie przypadki nie są notowane. I to nie dlatego, że AI jest nieomylna, a i chirurg przypisuje sobie wszechwiedzę. Korekcja wady wzroku laserem zawsze poprzedzona jest tak szczegółowymi badaniami kwalifikacyjnymi, że jeśli cokolwiek wzbudzi wątpliwości lekarza, operacja nie dojdzie do skutku.
Laserowa chirurgia oka jest obecnie uważana za jedną z najbezpieczniejszych procedur medycznych na świecie. Decydując się na nią nie musimy obawiać się utraty wzroku, ale powinniśmy pamiętać, że po każdym zabiegu chirurgicznym, również tym laserowym, mogą wystąpić nieoczekiwane komplikacje lub niespecyficzna reakcja organizmu, czego nie jest w stanie przewidzieć ani sztuczna inteligencja, ani lekarz. Potencjalne powikłania niezwiązane z utratą wzroku także są możliwe, ale dyskomfort towarzyszący rekonwalescencji nie należy do powikłań – to naturalny proces wpisany w gojenie się oka oraz jego przystosowanie do nowych warunków funkcjonowania.