Czy klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia?

3 września 2019, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Szczególnie w lecie używamy bardzo często klimatyzacji. Czy to w biurze, samochodzie czy w centrach handlowych. Niektórzy idą z duchem czasu i montują sobie klimatyzację w domu. Kwestia zdrowia dla organizmu wciąż wywołuje burzliwe dyskusje. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej kwestii. Zobaczcie sami.

klimatyzacja

Czym jest klimatyzacja?

Odpowiada za wymianę powietrza oraz wentylowanie pomieszczenia. Urządzenie utrzymuje stałą temperaturę bez znaczenia ile stopni jest na zewnątrz. Powietrze zostaje pobrane z pomieszczenia i poddane obróbce dzięki czemu się nawilża, oziębia i ucieka otworami klimatyzacyjnymi.

Najnowsze klimatyzacje ułatwiają codzienne życie osobom zmagającym się z alergiami, ponieważ powietrze w procesie klimatyzacyjnym zostaje oczyszczone z kurzów, roztoczy, sierści psów lub kotów a nawet pyłków kwiatów.

Dlaczego więc powstają opinię, że klimatyzacja szkodzi? Głównym powodem jest nieumiejętne korzystanie z urządzenia.  Samo zainstalowanie klimatyzacji nie załatwi sprawy, bardzo ważne jest regularne dbanie o nią, wymienianie filtrów, czyszczenie i podobne zabiegi. Jeżeli zaniedbamy ten proces, wtedy urządzenie nie pracuje jak powinno i może powodować szkody dla zdrowia, więc to użytkownik sam sobie szkodzi.

klimatyzacja

Skutki nieumiejętnego używania

Jak już wspomnieliśmy nieodpowiednie dbanie o urządzenie do klimatyzacji może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Zaliczamy do nich ból gardła, chrząkanie, uczucie drapania, kaszel, chrypka, a nawet duszności u astmatyków.

Pamiętajmy o ustawianiu odpowiedniej temperatury urządzenia i wilgotności. Filtry z kolei powinny być czyszczone często i okresowo wymieniane. Jeżeli chcecie zapobiec uczuciu suchego gardła, to warto co jakiś czas popijać wodę, ale małymi łyczkami. Na suchość nosa pomoże Wam roztwór z chlorku sodu, a przy bólu gardła przydadzą się tabletki lub pastylki do ssania.

Kolejną przyczyną nie czyszczenia klimatyzacji jest rozwój pleśni i grzybów, co w szczególności będzie odczuwać alergik i astmatyk.

Zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym również nie jest dla nas najlepsze. Może to doprowadzić do problemów z oczami, ponieważ suche powietrze wysusza spojówki, powoduje swędzenie i szczypanie.

klimatyzacja

Klimatyzacja w domu

Upały dają się we znaki więc ciężko wytrzymać szczególnie w domu. Na rynku znajdziecie sporo przenośnych i stacjonarnych klimatyzatorów. Pamiętajcie jednak, aby różnica temperatur pomiędzy tą panującą na zewnątrz a w domu nie powinna być większa niż 6 stopni C.  Zimą temperatura powinna wynosić ok 22 stopni, latem ok 20.

Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do szoku termicznego, osłabienia układu odpornościowego a nawet jego spadku. Nie zapominajcie o częstym wietrzeniu pomieszczenia i aby nie ustawiać nawiewu bezpośrednio na siebie.

Klimatyzacja w samochodzie

Długie podróże w lato w upalne dni mogą być naprawdę przyjemne pod warunkiem, że ma się klimatyzację. Jednak tutaj również powinniśmy przestrzegać kliku zasad. 

Przede wszystkim nigdy nie wsiadajmy do rozgrzanego auta, najpierw powinniśmy je porządnie przewietrzyć. Klimatyzację natomiast włączamy dopiero po zamknięciu drzwi oraz okien. Strumień skierujcie na szybę albo dach, ale nigdy nie bezpośrednio na siebie. W aucie powinno być maksymalnie 6 stopni mniej niż na zewnątrz. Kiedy będziecie zbliżać się do celu pamiętajcie, aby powoli  i stopniowo wyłączać klimatyzację, aby nie narazić się na dużą różnicę temperatur przy wysiadaniu.

klimatyzacja

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Żywność medyczna - posiłki w chorob…
Też uważam że najlepiej kupić produkty bio i samemu robić jedzenie dla chorego...
Bioenergoterapia
Czasem na kogoś może mieć zbawienny wpływ sama wiara, taki efekt placebo...
zaczerwieniona twarz
Często kosmetyki powodują podrażnienia...
Najlepsza pizza włoska Poznań
Sama piekę taką pizzę, że w niejednej pizzerii nie mają tak dobrych:)