Czy istnieją naturalne sposoby na zahamowanie rozrostu prostaty?
Prostata to gruczoł, który występuje u każdego mężczyzny. Odpowiedzialny jest on za produkcję płynu będącego składnikiem spermy. Inne nazwy prostaty, z jakimi możemy się spotkać, to stercz lub gruczoł krokowy. Organ ten znajduje się pod pęcherzem moczowym i otacza fragment cewki moczowej, która opuszcza pęcherz i zmierza w kierunku prącia.
Co sprawia, że prostata się powiększa?
Prostata z wiekiem powiększa się u prawie 80% mężczyzn, jednak nie u każdego z nich pojawiają się objawy związane z zaburzeniami w oddawaniu moczu. Czynnikiem, który powoduje powiększenie się gruczołu krokowego zmniejszenie stężenia testosteronu w męskim organizmie na rzecz dihydrotestosteronu (DHT) – to właśnie on stymuluje komórki stercza do podziału. Dlatego jeżeli chcemy zahamować rozrost prostaty i zmniejszyć dokuczliwe objawy, należy zadziałać antagonistycznie w stosunku do tego hormonu, żeby zablokować jego działanie.
Objawy łagodnego rozrostu stercza
Na początku zastanówmy się, jakie objawy powinny obudzić naszą czujność? Prostata ma kształt i wielkość orzecha włoskiego. Przez jej środek przebiega cewka moczowa. W łagodnym rozroście prostaty komórki gruczołu zaczynają dzielić się od jego centralnej części, co oznacza, że nawet niewielkie powiększenie spowoduje ucisk na cewkę moczową i zaburzenie odpływu moczu.
Na początku typowymi objawami bywają: spadek libido oraz problemy z erekcją. Wraz z dalszym powiększaniem się stercza odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości związane z:
- utrudnionym oddawaniem moczu, który wypływa pod niskim ciśnieniem, często „po kropelce”,
- uczuciem niepełnego wypróżnienia pęcherza moczowego,
- konieczności nocnego odwiedzania toalety nawet kilka razy.
W przypadku pojawienia się takich objawów należy w pierwszej kolejności udać się do urologa – lekarza, który zajmuje się męskim układem moczowo-płciowym. Taki specjalista pomoże kontrolować nam stan zdrowia i zaplanuje regularne wizyty, podczas których będziemy mieli wykonywane USG oraz oznaczany poziom PSA.
PSA to antygen swoisty dla prostaty, który może być markerem nowotworowym. Pomaga on we wczesnym wykrywaniu raka prostaty, ale jego podwyższenie świadczy o łagodnym rozroście lub stanie zapalnym. Należy pamiętać, że łagodny rozrost, o którym traktuje ten artykuł, nie ma związku z ryzykiem raka prostaty!
Jak zahamować rozrost prostaty w sposób naturalny?
Podstawowym postępowaniem, który złagodzi nasze dolegliwości, jest zmiana stylu życia związana z ograniczeniem używek takich jak: papierosy, alkohol, kofeina – te substancje działają drażniąco na pęcherz moczowy, przez co częściej odczuwamy potrzebę chodzenia do toalety.
Warto przyzwyczaić się, aby nie spożywać dużej ilości napojów w godzinach wieczornych lub przed wyjściem do miejsca publicznego, gdzie dostęp do toalety jest utrudniony. Ponadto po każdej mikcji warto odczekać minutę lub dwie i spróbować raz jeszcze oddać mocz – często gwarantuje to uczucie ulgi i pełnego wypróżnienia pęcherza.
Pozostałe sposoby na złagodzenie objawów
Warto wiedzieć, że istnieją leki o naturalnym składzie takie jak Prostamol Uno – preparat zawiera wyciąg z owoców boczni piłkowanej, znanej także jako Serenoa repens. Regularne przyjmowanie wyciągu z boczni przez minimum miesiąc skutecznie łagodzi objawy związane z częstym oddawaniem moczu w ciągu dnia i w nocy, zmniejsza uczucie parcia na mocz oraz wzmacnia strumień moczu. Bocznia piłkowana hamuje powstawanie dihydrotestoteronu, czyli czynnika, który jest odpowiedzialny za rozrost prostaty.
Wpływ na poprawę funkcji układu moczowego ma także pokrzywa. Jej pozytywne właściwości zostały po raz pierwszy udokumentowane w 1950 roku. W celach leczniczych można wykorzystywać liście pokrzywy (zbierane przed kwietniem) oraz korzenie (wykopywane jesienią i wczesną wiosną).
Ochronny wpływ i zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka prostaty wykazuje także olej z pestek dyni. Sekret tkwi w fitosterolach – związkach, które powodują śmierć komórek nowotworowych.
Źródła:
[1] – Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, PZWL, Warszawa 2019
[2] – https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168064,lagodny-rozrost-stercza
[3] – http://www.czytelniamedyczna.pl/3816,wlasciwosci-lecznicze-pokrzywy-zwyczajnej-urtica-dioica-la.html