Czy dotyczy Cię deficyt wyprostu kręgosłupa piersiowego? Sprawdź! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Czy dotyczy Cię deficyt wyprostu kręgosłupa piersiowego? Sprawdź!

28 marca 2023, dodał: Public relations
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W codziennym życiu wypełnionym obowiązkami zwykle nie zastanawiamy się nad tym, czy przez większą część dnia zachowujemy prawidłową postawę. Jak się okazuje – w coraz większym stopniu jako społeczeństwo cierpimy na różnorodne patologie w obszarze narządu ruchu, a tzw. deficyt wyprostu kręgosłupa piersiowego jest niemalże zmianą ewolucyjną! Fizjoterapeuci z Warsaw Clinic pomogą zarówno w diagnozie tej dysfunkcji, jak i zaproponują właściwy program terapeutyczny.

Czy kiedykolwiek zastanawiamy się, ile godzin spędzamy przy komputerze w ciągu roku i jak to wpływa na nasz kręgosłup, jeśli nasza postawa nie jest prawidłowa? Zakładając, że pracujemy 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu – negatywnie wpływamy na nasz narząd ruchu aż przez niemal 2 000 godzin rocznie! Warto zadbać o kręgosłup, zwracając uwagę na właściwą postawę zarówno podczas pracy siedzącej, jak i np. w trakcie podróży autem. 

 Co oznacza deficyt wyprostu kręgosłupa piersiowego?

Jak wyjaśnia magister fizjoterapii Piotr Chyliński z Warsaw Clinic: „tzw. deficyt wyprostu kręgosłupa w odcinku piersiowym to powiększona kifoza piersiowa albo inaczej wada postawy określana jako plecy odcinkowo okrągłe. Ta dysfunkcja może mieć wiele przyczyn, wynikających z nieprawidłowych nawyków funkcjonalnych lub z przeciążeń i mikrourazów kręgosłupa piersiowego”.

Najczęstsze przyczyny deficytu wyprostu kręgosłupa w odcinku piersiowym to:

– nieprawidłowa pozycja siedząca podczas pracy przy komputerze,

– nieodpowiednia pozycja podczas korzystania ze smartfona albo tabletu,

– niewłaściwa postawa stojąca podczas różnych prac domowych,

– nieprawidłowe sposoby podnoszenia przedmiotów z podłoża,

– dolegliwości bólowe w obszarze jamy brzusznej,

– długotrwały kaszel w infekcjach oddechowych, w tym Covid-19.

Diagnoza deficytu wyprostu kręgosłupa piersiowego

„Deficyt wyprostu odcinka piersiowego kręgosłupa można dosyć łatwo zdiagnozować w badaniu przedmiotowym pacjenta w oparciu o badanie manualne i funkcjonalne przeprowadzone przez doświadczonego fizjoterapeutę\” – wyjaśnia mgr Chyliński z Warsaw Clinic. „Przeprowadzone ostatnio takie badanie na zajęciach z dwudziestoosobową grupą studentów wykazało występowanie deficytu wyprostu aż u 80% badanych”. Dysfunkcja ta jest zatem powszechna już u młodych ludzi! Z całą pewnością pandemia, której doświadczyliśmy jako społeczeństwo i zmiany, które ugruntowała (praca zdalna) przyczynia się do nasilenia problemów z kręgosłupem i całym narządem ruchu. 

Konsekwencje omawianego deficytu mogą obejmować:

– ograniczenie możliwości pełnego ruchu wentylacyjnego klatki piersiowej, czyli ograniczenie pojemności wdechowej; skutkiem tego może być niewydolność wysiłkowa, szybkie męczenie się i duszność powysiłkowa,

– pogłębienie lordozy w odcinkach szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa, co z kolei może prowadzić do dolegliwości bólowych, promieniowania bólu do kończyn górnych i dolnych oraz w konsekwencji do nieprawidłowej postawy wywołującej dyskopatię,

– ograniczenie ruchomości łopatki w stawie ramiennym; zdarza się, że pacjenci zgłaszający się z takim problemem cierpią na hipermobilność w stawie ramiennym i przewlekły zespół bolesnego barku,

– zaburzenia wegetatywne: problemy z trawieniem i wchłanianiem w układzie pokarmowym, z ukrwieniem obwodowym czy zaburzenia pracy oskrzeli.

Terapia deficytu wyprostu kręgosłupa w odcinku piersiowym

Jak tłumaczy mgr Chyliński: „terapia deficytu wyprostu jest również dla doświadczonego fizjoterapeuty dosyć łatwa i szybka w oparciu o terapią manualną kręgosłupa, a szczególnie poprzez zastosowaną terapię elongacyjno-ekstensyjną odcinka piersiowego. Należy jednak uzupełnić ją o instruktaż ćwiczeń wzmacniających stabilizację mięśniową kręgosłupa piersiowego oraz o instruktaż profilaktyki prawidłowej postawy i pozycji podczas wykonywania pracy i czynności dnia codziennego. Element samokontroli funkcjonalnej i stosowanej przez pacjenta fizjoprofilaktyki zapewnia trwałość efektów zastosowanej terapii manualnej”.

Warsaw Clinic zaprasza na konsultacje fizjoterapeutyczne, które rozpoczynają postępowanie diagnostyczno–terapeutyczne. Za profesjonalną opiekę nad Pacjentami odpowiada zespół doświadczonych fizjoterapeutów pod kierownictwem Pana Piotra Chylińskiego – Prodziekana Wydziału Nauk Medycznych Warszawskiej Akademii Medycznej, magistra fizjoterapii z trzydziestoletnim stażem zawodowym. 

Więcej informacji o klinice: www.warsawclinic.eu

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Czy dotyczy Cię deficyt wyprostu kręgosłupa piersiowego? Sprawdź!

  1. avatar ominka pisze:

    taka konsultacja fizjoterapeutyczna to super sprawa. a specjaliści mają naprawdę ogromną wiedzę w tym zakresie także zdecydowanie warto :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak inwestować w srebro
Srebro na wagę jest tańsze niż wyroby z niego, można kupić większą...
Czarnogóra - warta poznania?
Pojechalabym w takie urokliwe miejsce....
Biseksualność
Najcwwazniejsze to być szczęśliwym ze swoją orientacja....
Czy mezalianse dziś istnieją?
Są takie kasty gdzie się dobiera żonę do statusu, np. w prestiżowych zawodach...