Czy AZS może wystąpić po raz pierwszy w życiu dorosłym? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy AZS może wystąpić po raz pierwszy w życiu dorosłym?

10 listopada 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe schorzenie dermatologiczne, diagnozowane co-raz częściej. Jego objawy po raz pierwszy zwykle występują w dzieciństwie, nawet u małych dzieci. Czy jeżeli w wieku dorosłym na skórze wystąpią zmiany skórne o podłożu zapalnym, mogą one świadczyć o wyprysku atopowym? Jakie jeszcze schorzenia objawiają się w podobny sposób? Poznaj kilka informacji na ten temat.

atopowe zapalenie skóry

Jak objawia się AZS?

AZS jest przewlekłą, nawrotową, zapalną chorobą skóry. Początkowe objawy obejmują zaczerwienienie, grudki, pęcherzyki, niekiedy sączące się ranki. Z czasem dochodzi do pogrubienia i lichenizacji skóry. Typowym objawem jest także zaawansowana suchość, a ponadto świąd, który jest intensywny, uporczywy i czasami trudny do ukojenia. Umiejscowienie zmian różni się w zależności od wieku osoby chorej. Małe dzieci przeważnie mają objawy AZS na policzkach, czole i głowie, u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym miejscami predysponowanymi są zgięcia łokciowe i doły podkolanowe, okolice nadgarstków, skóra szyi i rąk. Dorośli natomiast przeważnie mają zmiany na twarzy, górnej części klatki piersiowej, dłoniach, w wieku 30-40 lat dosyć charakterystyczne są ogniska zapalne w okolicach zgięć stawowych, jednak objawy mogą także wystąpić na innych częściach ciała.(1,2)

W jakim wieku ujawnia się wyprysk atopowy?

W połowie przypadków schorzenie po raz pierwszy ujawnia się u niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia. W przypadku 95% chorych objawy występują natomiast do ukończenia przez dziecko 5 lat. Jest to więc choroba, którą charakteryzuje niewielkie prawdopodobieństwo ujawnienia się w okresie dorastania albo u ludzi dorosłych, aczkolwiek i taki scenariusz jest możliwy. Trzeba również zaznaczyć, że mniej więcej u co czwartej osoby, która w dzieciństwie zachorowała na AZS, wyprysk utrzymuje się jeszcze w okresie dorosłości lub po kilku latach spokoju objawy wracają.(3)

Zmiany skórne u dorosłego – czy to na pewno AZS?

Czasami objawy, które przypominają atopowe zapalenie skóry, mogą oznaczać inną chorobę dermatologiczną, w której przebiegu występują podobne zmiany. Do schorzeń, z którymi różnicowane jest AZS, należą: łojotokowe zapalenie skóry, opryszczkowate zapalenie skóry, kontaktowe i nieswoiste zapalenie skóry, łuszczyca czy świerzb.(3) Dlatego po pojawieniu się na skórze ognisk zapalnych, należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa w celu znalezienia ich przyczyny. Co ważne, wyprysk atopowy jest chorobą o złożonym podłożu, jednak znaczącą rolę w jej rozwoju odgrywają geny – dodatni wywiad rodzinny stwierdzany jest u około 60% pacjentów.(2) Jeżeli więc ktoś w twojej rodzinie miał zdiagnozowane AZS, alergię lub astmę, wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że i u ciebie wystąpi choroba atopowa.

AZS – co robić?

Pomimo dorosłego wieku borykasz się z wypryskiem atopowym? Choć to choroba uciążliwa, dzięki systematycznym działaniom profilaktycznym możesz wydłużyć okresy bezobjawowe i cieszyć się dobrą kondycją skóry. Podstawą terapii są emolienty, czyli preparaty odbudowujące płaszcz wodno-lipidowy skóry. Aplikacja emolientów jest ważna w okresach zaostrzeń i remisji.

Co wybrać na co dzień, aby produkt łatwo się rozprowadzał, szybko wchłaniał i nie pozostawiał tłustej warstwy? Odpowiednim preparatem będzie Balsam nawilżająco-natłuszczający Emotopic, który pomaga złagodzić suchość, zaczerwienienia i podrażnienia oraz zapobiega ich nawrotom w przyszłości. Wspierając funkcje barierowe skóry, balsam czyni ją bardziej odporną na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych (suchego powietrza, mrozu), odzieży czy drażniących substancji.

Choć niektórzy pacjenci muszą aplikować na skórę leki, a czasami konieczna jest farmakoterapia systemowa, to emolienty oraz unikanie czynników zaostrzających chorobę (infekcje, alergeny, stres) stanowią filar troski o skórę, która potrzebuje wsparcia każdego dnia.

Piśmiennictwo:

  1. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 9.12.2019.
  2. Millan M., Mijas J. Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Nowa Pediatr 2017; 21(4): 114-122.
  3. Thomsen S.F. Atopic Dermatitis: Natural History, Diagnosis, and Treatment. ISRN Allergy. Volume 2014, Article ID 354250, http://dx.doi.org/10.1155/2014/354250 Data dostępu: 9.12.2019.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...