URODA I ZDROWIE

Czy akupunktura może pomóc w staraniach o dziecko?

8 kwietnia 2019, dodał: Redakcja

Choć dla niektórych osób akupunktura nadal może brzmieć egzotycznie, jest metodą leczenia uznaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Stosowana jest jako główna lub wspomagająca metoda terapii wielu chorób. O jej wpływie na stan zdrowia i płodność rozmawiamy z dr n. med. Dorotą Kuśnierczak z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Poznaniu.

Akupunktura rzadko polecana jest przez lekarzy, choć jest uznaną metodą leczenia. Nie każdy lekarz wie, jak bardzo i w jakich dolegliwościach może pomóc. Dlatego rozmawiamy z jedną ze specjalistek od akupunktury w Polsce – dr n. med. Dorotą Kuśnierczak. Osoby, które leczą się z powodu niepłodności, mogą skorzystać z przeprowadzanych przez nią zabiegów akupunktury w klinice InviMed w Poznaniu. Doktor Kuśnierczak to specjalista ginekolog-położnik, lekarka prowadząca niepłodne pary i certyfikowana akupunkturzystka.

Co to jest akupunktura?

Doktor Dorota Kuśnierczak: – W tłumaczeniu z języka chińskiego akupunktura znaczy tyle co kłucie igłą. Jednak kłucie to nie jest ani przypadkowe, ani szkodliwe. Wręcz przeciwnie, ta metoda leczenia stosowana jest z sukcesami od kilku tysięcy lat. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej zdrowie i dobre samopoczucie uzależnione są od stanu równowagi energetycznej pomiędzy Yin i Yang. W przypadku zadziałania na nasz organizm zewnętrznych lub wewnętrznych czynników patogennych, może dojść do zaburzenia przepływu energii. Konsekwencją tego jest złe samopoczucie, choroba, ból czy stres. To właśnie z takimi przeciwnikami można walczyć akupunkturą.

Na czym polega akupunktura?

– Na naszym ciele jest 365 akupunkturowych punktów, w których zgromadzona jest energia. To właśnie one nakłuwane są podczas leczenia. Punkty te tworzą ścieżki energetyczne zwane meridianami. Dzięki odpowiedniemu ich pobudzaniu można przywrócić prawidłowy przepływ energii Qi (chi) w ciele i zapoczątkować naturalne zdolności organizmu do regeneracji. Qi występuje w dwóch uzupełniających się postaciach. Yin to energia pasywna. Yang – aktywna. Akupunktura przywraca równowagę między elementem Yin i Yang, czyli przywraca zdrowie.

Czy akupunktura jest bezpieczna?

– Akupunktura jest bezpieczną techniką, gdy stosuje ją certyfikowany specjalista. U podstaw jej sukcesu leży nie tylko doświadczenie i wiedza z zakresu akupunktury, ale także solidnie przeprowadzony wywiad lekarski. W niektórych krajach, na przykład w Niemczech i Szwajcarii, zabiegi akupunktury są refundowane przez państwo, ponieważ przy porównywalnej skuteczności są tańsze od farmakologii, a nie mają działań niepożądanych.

Czy taki zabieg jest bolesny?

– Niektórzy pacjenci określają akupunkturę jako bezbolesną, inni odczuwają lekkie ukłucie, drętwienie lub mrowienie. Przy akupunkturze znieczulenie nie jest wymagane i się go nie stosuje. Bardzo rzadko pojawiają się sińce w miejscu ukłucia czy stan zapalny. Czasami odczuwany jest przepływ ciepła, który odbierany jest przez pacjentów jako przyjemny i relaksujący. W czasie akupunktury wydzielają się endorfiny i serotonina, które nazywane są hormonami szczęścia. Są one odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie, redukują stres i ból.

Kiedy pacjenci kliniki leczenia niepłodności zgłaszają się do akupunkturzysty?

– W naszej klinice akupunktura stosowana jest jako terapia wspomagająca, najczęściej w trakcie stymulacji do in vitro lub przed i po transferze zarodków. Działa na wzrost pęcherzyków, regenerację po punkcji, a także na lepsze ukrwienie macicy, zagnieżdżenie i przyjęcie zarodków. Poza tym jest stosowana u pacjentów celem obniżenia napięcia i stresu związanego z procedurami in vitro. Największą grupą pacjentów korzystających w naszej Klinice z akupunktury są pacjenci z Niemiec. W Niemczech akupunktura jest powszechną komplementarną metodą leczenia i praktykuje się ją w każdej dziedzinie medycyny.

Jak akupunktura wpływa na płodność?

– Z punktu widzenia medycyny chińskiej zaburzenia płodności wiążą się najczęściej z zaburzeniem równowagi energetycznej w Elementach Woda i Ziemia. Celem terapii będzie zatem nakłuwanie odpowiednich punktów na ciele, wpływających energetycznie na te Elementy i przywrócenie w nich harmonii. W ten sposób można pozytywnie wpłynąć między innymi na zaburzenia miesiączkowania, stymulację jajników, ukrwienie endometrium i implantację zarodka. Poza tym akupunktura skutecznie relaksuje, wycisza i minimalizuje stres, co u par leczących się na niepłodność odgrywa ogromną rolę.

Jak akupunktura wpływa na organizm kobiety, a jak mężczyzny?

– W medycynie chińskiej i kobieta i mężczyzna są diagnozowani w ten sam sposób, płeć nie ma żadnego znaczenia. Co więcej, rozmieszczenie punktów akupunkturowych jest takie samo u każdego człowieka. W przypadku niepłodności mężczyzn, akupunktura może pomóc na przykład w poprawie jakości nasienia. Ma wpływ na liczebność, ruchliwość i morfologię plemników.

W jaki sposób akupunkturzysta wyszukuje właściwe miejsca do nakłucia?

– Wspominane już kanały energetyczne (meridiany) biegną pod powierzchnią skóry. Jest ich 14. Wzdłuż każdego z nich leżą punkty akupunkturowe, które są ściśle powiązane ze strukturami anatomicznymi takimi jak elementy kostne, mięśnie i więzadła. Dzięki temu łatwo je na ciele odszukać – ich położenie jest bardzo precyzyjne. W terapii wykorzystuje się 365 najważniejszych.

Czy istnieją przeciwwskazania? Kto nie powinien poddawać się zabiegowi?

– Przeciwwskazaniem do zabiegu akupunktury są stany skrajnego wyczerpania organizmu, psychoza, zaburzenia krzepnięcia, małopłytkowość i leczenie kumarolem. Igieł nie wkłuwa się w miejsca ze zmianami skórnymi.

Ile zabiegów potrzeba, by uzyskać optymalny efekt i jaka jest cena akupunktury?

– Ilość zabiegów zależy od wskazań do leczenia. Istotna jest indywidualna sytuacja pacjenta oraz jego stan psychofizyczny, właśnie dlatego bardzo ważny jest dobrze przeprowadzony wywiad lekarski przed rozpoczęciem sesji. Akupunktura w InviMed w Poznaniu kosztuje 130 zł. Jest to cena za sesję, która trwa od 20 do 30 minut. Z mojego doświadczenia wynika, że największą skuteczność przynosi seria, czyli około 3-7 zabiegów, które wykonuje się co 3-7 dni. Jednak w niektórych przypadkach bardzo dobry efekt można uzyskać już po pierwszej wizycie.

***

Dr n med. Dorota Kuśnierczak jest specjalistą ginekologii i położnictwa. Na co dzień pracuje w klinice InviMed w Poznaniu. W 2014 roku uzyskała w niemieckiej Izbie Lekarskiej specjalizację z akupunktury i rozpoczęła leczenie komplementarne akupunkturą dolegliwości ciążowych, połogowych oraz okresu menopauzy.

 

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak kojarzy się Wam dentysta?
Trzeba chodzić tam gdzie mają potrzebny sprzęt i aparaturę. Eurodental w Olsztynie to godna...
Dobra odżywka do suchych włosów
Na całe szczęście moja dobra koleżanka jest fryzjerką, zna się na wlosach...
Suche włosy - nic nie działa
Ja sobie ostatnio kupilam taki uniwersalny olejek, bo mozna go stosowac...
Co na wypadanie włosów?
Moja kolezanka jest fryzjerka i troche zna sie na tym temacie. Zawsze mi...