Czerwona koniczyna na objawy menopauzy – właściwości i zastosowanie
Czerwona koniczyna rośnie praktycznie w każdym parku i na łąkach. Zapewne nie raz ją widziałaś, ale z pewnością nie zdawałaś sobie sprawy, że ten niepozorny kwiatek może posiadać mnóstwo drogocennych właściwości. Wykorzystuje się ją do poprawy funkcjonowania wątroby i serca, przyspieszenia polepszenia zdrowia a nawet na lepszy sen i problemy z nerwami. Zobacz co jeszcze musisz wiedzieć o czerwonej koniczynie.
Co nieco o roślinie
Możesz ją również spotkać pod nazwą koniczyny łąkowej lub koniczem. Znajdziesz ją w całej Europie oraz Północnej Afryce i środkowej Azji. Roślina posiada trzy listkowe liście, purpurowe kwiaty, których główki są kuliste lub jajowate. Natomiast płatki są bardzo drobne i malutkie. Głównym przeznaczeniem czerwonej koniczyny jest uprawa na pasze. Całość rośliny nadaje się do zjedzenie, ale korzenie najpierw powinno się ugotować.
W sklepie zielarskim dostaniesz mnóstwo produktów z czerwonej koniczyny. Od kapsułek, tabletek przez ekstrakty aż do herbat. Wszelkie leki pochodzenia roślinnego w tym zawierające naszą cudowną roślinę są przede wszystkim bardzo bezpieczne.
Właściwości lecznicze
Czerwona koniczyna przede wszystkim doskonale oczyszcza nasz organizm ze wszelkich szkodliwych produktów, które powstały przy przemianie materii. Dodatkowo oczyszcza krew, co wpływa na poprawę kondycji skóry, łuszczycy i wszelkich podrażnień i stanów zapalnych skóry. Wystarczy, że będziesz regularnie pić herbatę z koniczyny, pokrzywy oraz szczawiu żółtego. Natomiast na chorobowe miejsca świetnie nada się okład z posiekanej koniczyny wymieszanej z odrobiną wody.
Kolejnymi zaletami stosowania koniczyny różowej są właściwości wykrztuśne oraz rozkurczowe. Nie bój się stosować jej przy zapaleniach oskrzeli i płuc oraz przy walce z wydzieliną. Zdrowia dodadzą Ci zawarte w roślinie witaminy A, B, C, E oraz P. Ponad to nie zabrakło również niezbędnych mikroelementów typu wapń, żelazo, potas, magnez, miedź, fosfor, selen czy chrom.
Czy wiesz, jak działają izaflawony? Należą do nich genisteina, diadzeina, formononetyna i biochanina-A, które działają przeciwnowotworowo. Z kolei fitoestrogeny łagodzą objawy menopauzy i nie niosą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Możesz zapomnieć o uderzeniach gorąca, nerwowości, problemach ze snem, czy bólach stawów oraz kości. Te same składniki bywają polecane kobietom, jako domowy sposób na powiększenie piersi.
Przeciwwskazania
Jedynie nie zaleca się ich stosowania kobietom w ciąży oraz takich, które jeszcze karmią piersią. Również tego typu lekarstw i produktów powinny unikać dzieci do 12 roku życia i osoby, które są zależne od hormonów. Czerwonej koniczyny nie należy podawać wraz z lekami, które rozrzedzają krew. Czerwona koniczyna zawiera bowiem kumaryny, które zwiększają krwawienie, tym samym ograniczają krzepliwość krwi. Nie spożywaj więc produktów z tą rośliną do dwóch tygodni przed operacją, czy zabiegiem.
Herbata z czerwonej koniczyny
Co kupić?
- 1-3 łyżeczki suszonych kwiatów czerwonej koniczyny
- gorąca woda
Przygotowanie:
Wystarczy, że zalejesz kwiaty czerwonej koniczyny wrzątkiem i odstawisz napar na 15 minut. Przed piciem odcedź herbatę i pij ją do 3 razy dziennie.
Nalewka z czerwonej koniczyny
Co kupić?
- suszone kwiaty czerwonej koniczyny
- spirytus rektyfikowany (80%)
- słoik z czystą zakrętką
- gaza
- sitko
- duża miska
Przygotowanie:
Suszone kwiaty rośliny włóż do słoika i zalej je spirytusem tak, aby je całkowicie zakrył. Następnie zakręć słoik i postaw na 6 tygodni w ciemnym oraz suchym miejscu. Ważne jest, aby co jakiś czas potrząsać słoikiem i pilnować czy nie trzeba dolewać spirytusu. Czerwona koniczyna musi ciągle być pod powierzchnią płynu. Po upływie zalecanego czasu odcedź koniczynę przez sitko albo gazę. Nalewkę trzymaj w butelkach i pij od 2 do 6 ml, najlepiej trzy razy dziennie.