Czechy mniej znane: odwiedź urokliwy Brzecław!
Będąc na Morawach, nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu Brzecławia. To urokliwe czeskie miasto, położone tuż przy austriackiej i słowackiej granicy, nad rzeką Dyją, może się poszczycić perłami europejskiej architektury. Wiele zabytków historycznych, miejsc związanych z kulturą żydowską i słynnym rodem Lichtensteinów oraz malownicze kompleksy pałacowo-parkowe sprawiają, że czeski Brzecław po prostu trzeba odwiedzić. Szczególnie, jeśli lubujemy się w urokliwych uliczkach, kameralnych sklepikach i regionalnej kuchni.
Odpocznij na Morawach
Brzecław to wyjątkowe miejsce południowych Moraw, które oczaruje każdego miłośnika historii i dawnej architektury. Malownicze miasto z mnóstwem atrakcji, pyszną kuchnią i dużą ilością terenów zielonych to doskonałe miejsce na rodzinny wypad. Wybierając się tutaj na dłużej niż weekend, nie zapominajmy także o tym, że Brzecław stanowi doskonałą bazę wypadową: dzięki regionalnym połączeniom kolejowym dostaniemy się stąd do innych czeskich miast oraz za granicę – do Austrii i Słowacji.
Podczas zwiedzania nie zapomnij o…
Brzecław obfituje w dużą ilość zabytków historycznych i atrakcji turystycznych, które na pewno trzeba zobaczyć podczas wizyty w mieście. Naszej uwadze nie może umknąć:
- Zamek w Brzecławiu – jeden z najsłynniejszych zamków w okolicy, wzniesiony najprawdopodobniej w XII wieku na polecenie księcia Brzetysława. W XV wieku nieco go zmodyfikowano i nadano mu renesansowy charakter. Ostatecznie cztery wieki później rodzina Lichtensteinów nadała mu na powrót wygląd „romantycznej średniowiecznej twierdzy”.
- Zespół zamkowo-parkowy Lednice-Valtice – jeden z największych i najbardziej okazałych tego typu obiektów w Europie, znajdujący się na liście dziedzictwa UNESCO. Prawdziwa perła południowych Moraw, która zajmuje powierzchnię aż 300 kilometrów kwadratowych. Na jej terenie znajduje się neogotycki pałac w Lednicach i renesansowo-barokowa budowla w Valticach.
- Pałac Pohansko – budowla Lichtensteinów, w której obecnie znajduje się Muzeum Archeologiczne, zawierające zbiory z pobliskiego grodziska z czasów wczesnosłowiańskich. Obiekt można zwiedzać od kwietnia do października.
- Kościół Nawiedzenia NMP w Posztornie – parafialny kościół, którego budowa została dokończona w 1898 roku. W skład przyległych budynków wchodzi szkoła, plebania, biblioteka i centrum zdrowotne.
- Dom Lichtenstein – dawna siedziba rodziny Lichtensteinów, w której obecnie mieści się wystawa poświęcona dawnym władcom Brzecławia.
- Synagoga z 1868 roku – utrzymana w neoromańskim stylu budowla, w której prezentowana jest historia żyjącej tu do 1938 roku żydowskiej społeczności. Obecnie organizowane są tutaj także okazjonalne wystawy. Synagogę można odwiedzić codziennie, z wyjątkiem poniedziałku. Przy okazji wizyty w mieście warto także odwiedzi zlokalizowany nieopodal cmentarz żydowski.
Brzecław na weekend
W jaki sposób najwygodniej dostać się do Brzecławia? Oczywiście, pociągiem. Dzięki wielu codziennym relacjom od PKP Intercity możemy wybrać najbardziej dogodny dla nas termin podróży i dostosować wyjazd do zaplanowanego urlopu. Obecnie przewoźnik oferuje nam połączenia kolejowe do Brześcia z kilku polskich miast: cztery z Warszawy (w tym jedno kursujące także z Krakowa), cztery z Katowic i jedno z Trójmiasta. Aby podróż była dla nas maksymalnie komfortowa, możemy wybrać połączenie dzienne lub nocne – dzięki takiemu rozwiązaniu rodzaj podróży będzie w stu procentach dopasowany do naszych preferencji. Wybierając połączenie nocne, możemy skorzystać z wygodnych kuszetek i dogodnych wagonów sypialnych, a wcześnie rano wyruszyć prosto na zwiedzanie miasta. Aby zarezerwować bilet, wystarczy wejść na stronę PKP Intercity, wybrać interesujący nas termin podróży do Brześcia i zarezerwować bilety. Później pozostanie już tylko zaopatrzyć się w przewodnik i szykować do zbliżającego się wyjazdu!
Chcesz wybrać się w podróż do Brzecławia PKP Intercity? Wejdź na stronę www.intercity.pl i kup bilet na podróż pociągiem w atrakcyjnej cenie!