Masz wystarczającą masę mięśniową i chcesz w końcu wyrzeźbić swoją sylwetkę na lato? W tym artykule dowiesz się jak to zrobić skutecznie.
Rzeźbienie sylwetki to ukoronowanie całego procesu, jakim jest kształtowanie własnego ciała. Jest to jednocześnie najbardziej wyczerpujący czas w cyklu. Ćwiczenia stają się o wiele bardziej energochłonne, a ich intensywność gwarantuje końcowy sukces.
Jednak same ćwiczenia to tylko połowa sukcesu. Drugim elementem warunkującym osiągniecie zadowalających wyników redukcji jest odpowiednio skomponowana dieta.
Redukcja, czyli od masy do rzeźby.
Główną zmianą wynikającą z przejścia od nabierania masy do rzeźbienia sylwetki jest wyraźna zmiana ćwiczeń. Zmienia się przede wszystkim tempo, jak i cel wysiłku. I tak, o ile w przypadku nabierania masy, wykorzystuje się duże obciążenia i powolne ruchy, które maksymalnie naciągają i napinają włókna, tak na etapie redukcji używa się mniejszych obciążeń i większej liczby powtórzeń.
Celem tego etapu jest bowiem maksymalne spalanie tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu masy samych mięśni.
Podobnie rzecz ma się w przypadku diety. O ile na etapie nabierania masy trzeba brać pod uwagę to, że konieczne jest tworzenie nadwyżki kalorycznej, tak w czasie redukcji wymagany jest deficyt kaloryczny. Choć zasadniczo główny składnik diety, czyli białko wciąż pozostaje najważniejszy to zdecydowanej redukcji ulega ilość możliwych do przyjęcia węglowodanów.
Działanie takie ma na celu stworzenie reakcji metabolicznej, w której organizm będzie posiłkował się energią zgromadzoną w tkance tłuszczowej i tym samym palił ją, odsłaniając zdobyte na wcześniejszym etapie mięśnie.
Mobilizacja.
Większość osób mających za sobą pełen cykl kształtowania swojej sylwetki przyznaje, że najtrudniejszym etapem jest właśnie redukcja. Wynika to z faktu zmiany ćwiczeń na mniej siłowe, a wręcz aerobowe i konieczną niestety zmianę diety na mniej kaloryczną. Jakkolwiek można posiłkować się anabolikami typu hormon wzrostu, to trzeba pamiętać, że nie wszystko co szybko prowadzi do celu będzie bezpieczne.
Warto zachować zdrowy rozsądek i nie wprowadzać nagłych głodówek czy ćwiczeń, które prowadzą do omdleń. Tak jak na poprzednim etapie konieczne jest precyzyjne rozplanowanie redukcji i uparte dążenie do osiągnięcia celu