Ćwiczenia po porodzie

11 lipca 2023, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Czas po porodzie bywa piękny ale i niekiedy trudny. Gdy już opadną emocje i pierwsza euforia to zaczynają pojawiać się małe problemy z pogodzeniem nowych i starych obowiązków, nieprzespane noce, a także chęć szybkiego zrzucenia kilogramów, które przybyły w czasie ciąży. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zbiór ćwiczeń i porad, które pomogą Wam zrzucić zbędne kilogramy.

Skok na głęboką wodę

Wiele kobiet ulega presji otoczenia i pragnie jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży , co nie jest dobre dla naszego organizmu. Co prawda tempo i efekty zależą od twoich starań, ale w dużej mierze także od indywidualnych predyspozycji i przebiegu ciąży. Proces odchudzania nie powinien być bardzo szybki – im wolniej będziesz chudła, tym trwalsze będą efekty. Zaleca się chudnąć od 0,5 do 1 kg na tydzień.

Najłatwiej chudnie się przez pierwsze 6 miesięcy po porodzie, ponieważ organizm kobiety „nastawia się” na zrzucenie wagi. Z kolei brak łożyska powoduje przyspieszenie metabolizmu oraz stabilizację poziomu hormonów. Pamiętaj więc, aby nie zwlekać zbyt długo, ale też nie rzucać się na głęboką wodę z powodu  jakiejś presji.

Standardowe odchudzanie

Powracanie do wagi sprzed ciąży w swoich głównych założeniach niewiele różni się od odchudzania w każdym innym przypadku – najlepiej sprawdzi się zrównoważona dieta i ruch. Pamiętaj, aby jeść regularnie ze cztery lub pięć razy dziennie. Porcje dziel w miarę normalnie, ale nie przesadzaj z ich wielkością. Niestety musisz zapomnieć o wszelkich słodyczach, napojach gazowanych i fast foodach. Zdecydowanie lepsze będą owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste, mięso i ryby.

Dieta powinna zawierać produkty z małą ilością tłuszczu i eliminować żywność przetworzoną oraz półprodukty. Jeżeli chodzi o pierwsze ćwiczenia to już po 6 tygodniach po porodzie naturalnym i po 8 tygodniach po cesarskim cięciu można zacząć ćwiczenia o niewielkim poziomie intensywności. Młode mamy mogą wybrać pilates, jogę, ćwiczenia z piłką, fitness, a także bieganie, które jest jedną z najskuteczniejszych form spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli dodatkowo borykasz się z uporczywym cellulitem, wybierz aktywność na basenie (pływanie, ćwiczenia w wodzie).

Pomoc specjalisty

Kiedy skóra wyraźnie utraciła jędrność, ćwiczenia nie będą wystarczające. Skorzystaj z profesjonalnego zabiegu w gabinecie, który pobudzi procesy naprawy kolagenu, a przez to sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna i napięta. Przy takim zabiegu wykorzystuje się skoncentrowane fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości.

Kumulacja ultradźwięków w jednym punkcie na określonym poziomie w tkance, wywołuje jej miejscowe rozgrzanie do ok. 60 stopni Celsjusza, co pobudza procesy naprawy kolagenu. Zabieg cieszy się dużą popularnością przez wzgląd na nie inwazyjność, brak okresu rekonwalescencji oraz szybko widoczne efekty.

Innym zabiegiem jest karbokysterapia. Polega to na precyzyjnym wstrzykiwaniu dwutlenku węgla (CO2) w skórę. Gaz rozchodzi się w skórze równomiernie, rozszerzając naczynka i zwiększając natlenienie tkanek. Przywraca się komórkom prawidłowy metabolizm oraz stymuluje procesy regeneracyjne w tkance. Niemal natychmiast poprawia się napięcie i elastyczność skóry. .Efekt wygładzenia widać również w przypadku tzw. „brzucha pociążowego”. Dwutlenek węgla poprawia krążenie, dotlenia i stymuluje nowe włókna kolagenowe do produkcji. Skóra na brzuchu obkurcza się, co sprawia, że fałdki z czasem zanikają. Zaczynajmy wyglądać smuklej i atrakcyjniej.

Ćwiczenia po porodzie

Zacznij od wzmocnienia mięśni dna miednicy, ale pamiętaj aby nie zrażać się bólem, gdyż szybko minie. Jeżeli tylko poczujesz się na siłach możesz rozpocząć trening od łagodnych ćwiczeń. Wystarczy, że napniesz mięśnie pochwy i zaciśniesz pośladki. Następnie wstrzymuj jak najdłużej po czym rozluźnij się na kilka sekund. Nie zapominaj o oddychaniu. Ćwicz to po 10 razy co godzinę.

W pierwszych dniach wykonuj proste i nieobciążające ćwiczenia typu masowanie brzucha, wyprostowywanie się i zginanie sylwetki.

Kolejnym ćwiczeniem jest działanie na napięcie mięśni. Dzięki temu znacznie poprawi się Twoja postawa i znacznie zmniejszy się ryzyko wystąpienia bólu w dolnej części pleców. Najlepsze w tych ćwiczeniach jest to, że możesz je rozpocząć zaraz po porodzie. Należy położyć się na plecach i powoli unosić i opuszczać głowę. Dodatkowo możesz napinać i rozluźniać mięśnie brzucha.

Z kolei ćwiczenia z aerobiku możesz rozpocząć po 6-10 tygodniu po porodzie. Pamiętaj, aby zawsze wykonywać z 10 minutową rozgrzewkę. Poczałkowo wystarczą Ci tylko 3 sesje na tydzień i z czasem możesz zacząć zwiększać. Świetnym rozwiązaniem jest również jazda na rowerze, pływanie lub zajęcia w basenie typu wodny aerobik.

W przypadku cesarskiego cięcia najlepiej pozostać w konsultacji z lekarzem, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Zazwyczaj okres gojenia się ran wynosi 10 tygodni. Jeżeli jesteś już gotowa zacznij od położenia się w łóżku i zataczania kręgów stopami. Dzięki temu wzmocnisz mięśnie nóg i unikniesz powstawania zakrzepów. Kolejnym ćwiczeniem jest wciąganie brzucha wraz z napinaniem mięśni dna miednicy i jednocześnie przytrzymywaniu blizny po cesarce ręką lub poduszką, aby rana nie pękła.

 

 

 

 

.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Żółte paznokcie
Dlatego ja zmywam lakier zaraz po imprezie czy innej okazji, nie trzymam długo na paznokciach.
Tanie gotowanie
Ja nie lubię odgrzewanego,zwłaszcza z mikrofali. Jest gumowate...
Srebrna torebka, jaki kolor butów?
Z nią zawsze jest problem, lepsze są jednak stonowane kolory...
najbardziej nietrafiony prezent
Dostałam raz taki na 18-tkę - krowę ze śmiesznym napisem, chyba miało być...