Eksperci z UK Centre for Perioperative Care (CPOC) zawiadamiają, że zdrowa dieta zmniejsza ryzyko pojawienia się powikłań związanych z wirusem.
Informują, że wszystkie osoby powinny ćwiczyć, ograniczyć spożycie alkoholu i rzucić palenie.
Dzięki tym zaleceniom, ryzyko znalezienia się na oddziale intensywnej terapii jest dużo mniejsze.
Zastępca dyrektora Centrum oraz chirurg ortopeda, Scarlett McNally, zawiadamia, że istnieje „wiele ważnych zaleceń” mówiących, jak zmniejszyć ryzyko zarażenia się .
Dodaje również, że „mamy niewiele informacji, o tym, jak przygotować się na wypadek zarażenia się wirusem”.
CPOC zachęca do energicznych ćwiczeń, rzucenia palenia, zdrowego odżywiania, dbania o zdrowie psychiczne i ograniczenie alkoholu, tak aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się powikłań związanych z wirusem, tym samym nadmiernie nie obciążając służby zdrowia.
CPOC zachęca do natychmiastowego działania, aby zmniejszyć ryzyko powstania innych problemów zdrowotnych, które również mogłoby obciążyć służbę zdrowia.
Pani McNally twierdzi, że osoby – będące „w grupie podwyższonego ryzyka” – powinny regularnie ćwiczyć, ponieważ „w momencie, gdy zarażą się wirusem, istnieje mniejsze ryzyko, ze znajdą się na oddziale intensywnej terapii”.
CPOC, inicjatywa odbywająca się w Royal College of Anaesthetists, angażuje lekarzy posiadających różne specjalizacje, pracują oni na tym, w jaki sposób mogą poprawić wyniki pacjentów po operacjach.
McNally informuje, że jej zalecenie „Ćwicz, Lepiej, Wcześniej” dotyczące w szczególności pacjentów przygotowujących się do operacji „dotyczy również osób z wirusem Covid-19”.
Informując również, że „Nasze badania wykazują, że osoby, które tak przygotowują się do operacji, mają lepsze wyniki i szybciej dochodzą do siebie”.
Eksperci w Chinach, skąd pochodzi wirus, „zauważyli, że osoby z Covid-19 mające złą kondycją fizyczną miały pięć razy gorsze wyniki, a palacze trzy razy gorsze” – dodała.
Profesor Chris Whitty, główny doradca medyczny brytyjskiego rządu niedawno ostrzegał, że palenie sprawia, że nawet zdrowi ludzie „znajdują się w grupie ryzyka” mówiąc, że to „bardzo dobry moment” na rzucenie palenia.
Jak lepiej zwalczyć wirusa?
- Rzuć palenie.
- Ćwicz, chyba, że mając wirusa, źle się czujesz. Choć na energiczne spacery, jeźdź na wycieczki rowerowe lub biegaj. Zalecane są również ćwiczenia wzmacniające i odprężające.
- Osoby starsze, w wieku powyżej 70 lat – będące w grupie podwyższonego ryzyka z powodu możliwości wystąpienia wielu powikłań– powinny wychodzić na dwór, chyba, że występują inne zalecenia, będąc na dworze, powinny zachowywać 2-metrowy odstęp od innych osób i możliwie niczego nie dotykać.
- Nie stresuj się. Jak tylko możesz, unikaj stresujących i depresyjnych myśli. Jeśli przychodzi Ci to z trudem, możesz zwrócić się do lekarza o leki antydepresyjne lub alternatywne zamienniki,
- Zdrowo się odżywiaj, postaraj się jeść mniejsze porcje posiłków.
- Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne oraz dobrze się wysypiaj.
- Ogranicz alkohol.