Codzienne spożywanie zimnego piwa a uzależnienie od alkoholu

27 czerwca 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Wielu osobom alkoholizm kojarzy się przede wszystkim z zaawansowanym stadium tej choroby, w którym osoba uzależniona drastycznie degraduje swoje zdrowie, życie prywatne i zawodowe. Okazuje się jednak, że – aby dojść do tego etapu – potrzeba czasu, a świadomie obserwując pierwsze symptomy uzależnienia, można tego uniknąć i zapobiec destrukcyjnemu wpływowi alkoholu na codzienne funkcjonowanie. Zastanawiasz się, jaka częstotliwość i ilość wypijanego piwa powinna być niepokojąca? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi, które rozwieją Twoje wątpliwości!

 

piwko

Czy codzienne picie piwa może zaszkodzić?

Zimne piwo w upalny dzień to jedna z niewielu rzeczy, które potrafią skutecznie orzeźwić – nie ma w tym nic złego, dopóki nawyk sięgania po alkohol nie stanie się nałogiem, a zrezygnowanie z niego okaże się trudne, a nawet niemożliwe. Pamiętaj, że piwo – choć w pierwszym efekcie redukuje pragnienie i wydaje się nawadniać organizm – działa wręcz przeciwnie! Z uwagi na swoje właściwości moczopędne może wywołać odwodnienie, co zwłaszcza przy wysokich temperaturach nie sprzyja zdrowiu. Warto też podkreślić, że nic w nadmiarze nie jest korzystne – we wszystkim należy zachować równowagę i umiar. Nie inaczej wygląda to w przypadku alkoholu, a nawet pozornie niewinnego piwa po pracy czy podczas spotkań z przyjaciółmi.

Skutki codziennego spożywania niewielkiej ilości alkoholu

Zastanawiasz się, jakie są skutki codziennego picia piwa? Alkohol wpływa nie tylko na funkcjonowanie poznawcze, nastrój i zachowanie, lecz także oddziałuje na Twój organizm w sposób fizyczny:

  • wypłukuje mikroelementy i witaminy;
  • zwiększa ryzyko rozwoju chorób wątroby i trzustki;
  • może prowadzić do cukrzycy – w piwie zawarta jest maltoza – cukier sprawiający, że ten napój ma wysoki indeks glikemiczny, co z kolei sprzyja wzrostowi glukozy we krwi oraz zmniejszeniu wrażliwości na insulinę;
  • bywa powodem nadwagi, zwłaszcza otyłości brzusznej.

Nie zapominaj też, że codzienne spożywanie alkoholu – w tym przypadku piwa – szybko staje się nawykiem, a stąd już tylko krok do uzależnienia. Chcesz poznać więcej informacji na ten temat? Zajrzyj na portal o zdrowiu i znajdź inne ciekawe artykuły.

picie piwa

Uzależnienie od alkoholu: objawy i diagnoza

Skąd wiadomo, że niewinny nawyk staje się nałogiem? Istnieje kilka symptomów, które pomogą rozpoznać problem – powinny też stać się powodem do poszukania pomocy i wprowadzenia zmian w codziennej rutynie. Rozważ zgłoszenie się do specjalisty, jeśli:

  • zauważasz zwiększoną tolerancję na alkohol – oznacza to, że czujesz potrzebę wypijania coraz większych ilości piwa i choć dawniej zadowalało Cię jedno dziennie, teraz sięgasz po co najmniej dwa;
  • nie potrafisz zrezygnować z rytuału picia – po pracy czy wieczorem odczuwasz przymus spożycia alkoholu, a myśl o rezygnacji z niego lub niemożność napicia się wywołuje u Ciebie negatywne emocje: frustrację, złość, irytację lub smutek;
  • w trakcie dnia dużo myślisz o alkoholu, perspektywa wieczornego picia piwa poprawia Ci humor, pociesza w problemach i dominuje w Twoich planach;
  • szukasz okazji, żeby się napić i w ten sposób rozładowujesz nagromadzony stres czy radzisz sobie ze zmartwieniami;
  • kojarzysz każdą uroczystość czy imprezę z alkoholem – nie umiesz bawić się bez piwa.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie lub kogoś z bliskich podobne objawy, koniecznie zgłoś się po pomoc do specjalisty – zwłaszcza jeśli źle reagujesz na odstawienie alkoholu i nie jesteś w stanie sam zapanować nad potrzebą sięgnięcia po piwo. Fachowe wsparcie może okazać się niezbędne, aby zapobiec dalszemu rozwojowi uzależnienia, a im wcześniej zareagujesz, tym łatwiej i szybciej uporasz się z nałogiem.

Rozwiąż problem z alkoholem i zgłoś się do specjalisty

Nie jesteś pewny, czy Twój stosunek do alkoholu jest zdrowy i czy nie masz problemu z nadmiernym spożyciem piwa? Zajrzyj na portal o uzależnieniach Zdrowie i Życie – znajdziesz tam rozbudowaną bazę artykułów na ten temat, wśród których odszukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i wątpliwości. Zawsze też warto zgłosić się na konsultację ze specjalistą – dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy będzie on w stanie zweryfikować ewentualną konieczność podjęcia leczenia. Pamiętaj, że im wcześniej skorzystasz z pomocy, tym łatwiej będzie Ci uporać się z problemem uzależnienia.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Polecane strony w sieci
Ja polecam strony z ciekawostkami historycznymi, np. historykon.pl
Samodzielne matki- 20 proc. wszystk…
To powinno dać części facetów do myślenia, że nie potrafią w większości funkcjonować...
Jak usunąć makijaż permanentny?
Przecież można zamalować go makijażem w innym stylu...
Jak nabrać pewności siebie
Czasem warto brać przykład nawet z facetów jak widać:D