Co zrobić z chałwy – różne pomysłowe przepisy
Chałwa to wyrób cukierniczy uwielbiany przez wielu. Możecie spotkać wiele jej odmian. Różnią się rodzajem użytych nasion, konsystencją oraz smakiem i dodatkami. Jednak największą popularność zyskały chałwy sezamowa, turecka i grecka. Zobaczcie, co warto wiedzieć o tej pysznej przekąsce, jakie ma właściwości i co możecie z niej ugotować.
Co nieco o chałwie
Na początek kilka faktów o chałwie. Wytwarza się ją z nasion oleistych oraz karmelu. Charakteryzuje się kruchą, tłustą oraz włóknistą konsystencją. W zależności od zakątka kraju dodaje się różne dodatki. Przykładowo w południowej Azji, chałwa posiada kaszę manną, w Rosji mak, a w Indiach tartą marchew. Swoje początki chałwa miała w Iranie, natomiast do Europy trafiła w XX wieku.
Niestety jedynym minusem tej słodkości, jest kaloryczność. Mimo wszystko nie zaszkodzi po nią sięgnąć od czasu do czasu. Z pozytywnych rzeczy znajdziecie w niej kwasy tłuszczowe, magnez, żelazo, fosfor, witaminy B oraz E. Co to oznacza dla organizmu? Spożywając chałwę, dbacie o swoje naczynia krwionośne, cholesterol, niwelujecie występowanie migren, wspomagacie pracę płuc oraz zapobiegacie rozwojowi nowotworów.
Chałwa powstaje poprzez utworzenie oleistej miazgi nasion oleistych. Następnie oddziela się łupiny z nasion i poddaje się je procesowi prażenia. Później zostają one ochłodzone do 50 stopni C i zmielone. Kolejnym etapem jest dodanie masy karmelowej oraz wybranych dodatków i ręczne wyrobienie.
W sklepie możecie do woli wybierać ulubiony smak. Dostępne są chałwy z bakaliami, czekoladą, wielosmakowe lub z różnymi nasionami np. pistacją. Przed zakupem zwróćcie uwagę na skład. Unikajcie emulgatorów, barwników i aromatów. Ważna jest również procentowa ilość sezamu – im więcej, tym lepiej. Dobra jakościowo chałwa, charakteryzuje się również brakiem wyciekającego oleju oraz gorzkiego smaku.
Sernik
Co kupić?
Spód:
- 100 g kakaowych herbatników
- 40 g masła
Polewa
- 100 g gorzkiej czekolady
- 3 truskawki lub inne ulubione owoce
- 2 łyżki oleju
Masa
- 125 ml śmietanki kremówki
- 3 jajka
- 500 zmielonego twarogu
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 3 łyżki cukru
- 250 g wybranej chałwy
Przygotowanie:
Herbatniki ułóżcie na foremce wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie wysmarujcie je roztopionym masłem. Teraz pora na przygotowanie masy. Zacznijcie od zmiksowania jajek z kremówką i twarogiem. Na koniec dodajcie kawałki chałwy oraz pozostałe składniki. Wylejcie ją na herbatniki i pieczcie ciasto przez 50 minut w 170 stopniach. Po upieczeniu polejcie ciasto polewą. Wystarczy, że w kąpieli wodnej rozpuścicie czekoladę z dodatkiem oleju, a truskawki użyjcie do ozdoby ( mogą być w całości lub połówkach ).
Lody
Co kupić?
- 300 ml śmietanki 30% plus dwie łyżki cukru
- 250 gram serka mascarpone,
- 200 g chałwy waniliowej
Przygotowanie:
Śmietankę oraz cukier ubijcie na puszystą masę. Serek wymieszaj z chałwą. Przygotowaną masę odstawcie do lodówki, aby nabrało odpowiedniej temperatury. W tej formie możecie już je śmiało jeść. Jeżeli jednak chcielibyście utworzyć formę do wafelków, to przełóżcie lody do foremek i zamrażarki na 3-4 godziny. Mieszajcie je co godzinę.
Chałwa sezamowa – domowy przepis
- sezam
- miód albo cukier
- orzeszki włoskie
- migdały
- rodzynki
- skórka pomarańczy
Przygotowanie:
Sezam uprażcie na patelni na małym ogniu, do czasu aż ziarenka lekko ściemnieją. Uważajcie jednak, aby nie przegapić momentu uprażenia i nie dopuścić do spalenia. Kiedy sezam wystygnie musicie go rozdrobnić za pomocą moździerza lub młynka do kawy. Przy młynku układajcie małe porcje i nie doprowadźcie do jego zapchania, czy przegrzania. Natomiast w moździerzu będzie musieli długo pracować, aby stłuc sezam na drobno. Następnie sezam wymieszajcie z miodem, ilość zależy od Waszego smaku jednak zalecane są 2 łyżki na 100 gram sezamu. Miód możecie również zastąpić cukrem, ale wcześniej rozpuśćcie go w wodzie 4:1. Całość mieszajcie dokładnie, aż do uzyskania jednolitej masy. Jeżeli masa wyszła zbyt lejąca, to możecie dodać odrobinę sezamu. Dodajcie do chałwy odrobinę migdałów, orzechów oraz rodzynek. Jako dodatek możecie dodać startą skórkę pomarańczy, która nada ciekawy smak. Całość dokładnie wymieszajcie i odstawcie do lodówki. Kiedy stężeje pokrójcie na małe kawałki.
Kurczak z sosem chałwowym
Co kupić?
- kolendra
- mango
- świeży ogórek
- mleko kokosowe
- 2 filety z kurczaka
- 150 g chałwy waniliowej
- sos rybny
- sos słodki chili
marynata
- posiekane 2 ząbki czosnku
- utarty imbir
- sos słodki chili
- sos rybny
- sos sojowy
- kilka kropel soku z cytryny
- kilka kropel oleju
Przygotowanie:
Kurczaka pokrójcie na paski. Wymieszajcie ze sobą wszystkie składniki na marynatę. Następnie zalejcie mięso marynatą i odstawcie na pół godziny. W międzyczasie pokrójcie ogórka oraz mango na dowolny kształt, doprawcie kolendrą, sokiem z cytryny oraz sosem rybnym i chili. Kurczaka nabijcie na patyczki i pieczcie w 180 stopniach, aż do zarumienienia. W rondelku rozpuśćcie chałwę oraz mleko kokosowe i podawajcie wraz z kurczakiem oraz sałatką.
Muffinki jogurtowe z chałwą i porzeczkami
- Mąka 20 dag
- Cukier ¼ szklanki
- Soda 1 łyżeczka
- Cukier waniliowy ½ szt
- Jajko 1 szt
- Jogurt ½ szkl
- Masło 1 łyżka
- Olej 1 łyżka
- Sól 1 szczypta
- Porzeczki
- Czekolada do pieczenia
- Chałwa 10 dag
Przygotowanie:
Suche składniki wymieszajcie ze sobą, dodajcie jogurt, jajko, olej i masło. Ciasto wymieszajcie łyżką i nakładajcie w foremki do muffinek do ¾ wysokości. Na wierzchu posypcie pokruszoną chałwą (około ½ łyżeczki na każdą babeczkę), czekoladą i porzeczkami. Pieczcie w nagrzanym piekarniku 170 stopni C, około 20 minut. Po wystudzeniu udekorujcie porzeczkami.
zobacz również:
Wykwintne dania z cielęciny
Jakie potrawy zrobić z cebuli – super przepisy!