Buraki są niskokaloryczne i zawierają wiele składników odżywczych, w tym witaminę C, B6, kwas foliowy, żelazo, magnez, potas oraz błonnik. Zobaczcie, jakie jeszcze posiadają właściwości oraz jakie pyszne dania możecie z nich przygotować.
Co nieco o burakach
Składniki odżywcze obecne w burakach pomagają w naturalnym procesie detoksykacji organizmu, wspierając pracę wątroby i usuwając szkodliwe substancje z organizmu. Buraki są bogate w potas, który wspiera proces regulacji ciśnienia krwi. Zmniejsza się więc ryzyko zachorowania na choroby serca i nadciśnienie. Ponadto regularne spożywanie buraków może poprawić wydolność fizyczną. Składniki w nich zawarte zwiększają przepływ krwi, co może być korzystne dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Z kolei błonnik obecny w burakach wspomaga układ trawienny, pomagając w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit.
Antyoksydanty pomagają w zwalczaniu stresu oksydacyjnego w organizmie, który może przyczyniać się do procesów starzenia się oraz rozwoju różnych chorób. Buraki mogą pomóc w zwiększaniu częstotliwości oddawania moczu, co może być korzystne dla zdrowia nerek. Pamiętajcie, żeby włączyć buraki do swojej diety.
Chleb buraczkowy
Co kupić?
- 200 g obranych i drobno startych, surowych buraków
- 250 ml soku z buraków (surowych lub kiszonych)
- 1 łyżka syropu klonowego lub miodu lub cukru
- 1 łyżka kminku
- 1 łyżka soli morskiej
- 60 ml pestek dyni
- 60 ml ziaren siemienia lnianego, najlepiej brązowego
- 420 g mąki chlebowej np. orkiszowej (lub pszennej)
- 14 g drożdży instant (2 opakowania)
Przygotowanie:
Obrane buraki zetrzyjcie na tarce z drobnymi oczkami. Przełóżcie do miski, dodajcie sok z buraków oraz wybrany słodzik, kminek, pestki dyni, siemię lniane oraz sól. Następnie dodajcie mąkę i drożdże. Wyróbcie ciasto ręcznie lub przy pomocy robota kuchennego. Przykryjcie je ściereczką i odstawcie na 2 godziny, aż urośnie. Następnie papierem do pieczenia wyłóżcie foremkę ok. 30 cm. Ciasto wymieszajcie i przełóżcie do foremki. Ponownie przykryjcie ścierką i odstawcie na godzinę. Po tym czasie pieczcie w 200 stopniach przez 45 minut.
Buraczane smoothie
Co kupić?
- 1 burak średniej wielkości (ugotowany)
- 1/3 świeżego ananasa
- 1 banan
- sok z 1 pomarańczy
- ok. 2 cm kawałka imbiru
- 1 szklanka zimnej wody
- sok z 1/2 limonki lub cytryny
Przygotowanie:
Buraka pokrójcie na kawałki i włóżcie do blendera. Dodajcie pokrojonego i umytego ananasa, banana, sok z pomarańczy, obrany i pokrojony imbir, wodę oraz sok z limonki lub cytryny. Wszystko zmiksujcie i gotowe.
Buraczane pesto
Co kupić?
- burak 2 sztuki
- orzechy piniowe 2 łyżki
- oliwa 2 łyżki
- parmezan 3 łyżki
- czosnek 1 ząbek
- pieprz do smaku
Przygotowanie:
Buraki umyjcie, zawińcie w folię aluminiową i pieczcie 40 minut w 200 stopniach. Następnie uprażcie orzeszki, aż do zarumienienia. Buraki po upieczeniu ostudźcie i obierzcie. Zblendujcie z oliwą, orzeszkami, parmezanem, pieprzem i czosnkiem. Podawajcie z ulubionym pieczywem