Co zjeść w Kazachstanie? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co zjeść w Kazachstanie?

9 lutego 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W kuchni kazachskiej mieszają się smaki lokalne, rosyjskie oraz zaczerpnięte z odleglejszych zakątków Europy i Azji, które docierały tu Jedwabnym Szlakiem. Inspiracji było całkiem sporo: przyprawy i egzotyczne potrawy z Dalekiego Wschodu, ryby z terenów nadmorskich, dania wywodzące się z sąsiednich państw i obszarów kulturowych – Bliskiego Wschodu, Rosji czy Chin.

kuchnia kazachska

Tradycyjna kuchnia Kazachstanu od stuleci obfituje w mięso, mleko i nabiał. Aż do XIX w. nie jadano tu natomiast warzyw i ziół, które trudno uprawiać na surowych glebach Azji Centralnej.

Sztandarowe dania mięsne kazachskiej kuchni to:

  • Beszbarmak – baranina lub konina z cebulką, podawana na szerokich plastrach makaronu. To potrawa tradycyjnie jadana rękami, bez użycia sztućców, dlatego mówi się na nią „pięć palców”.
  • Szaszłyki i kebaby.
  • Pilaw – ryż z baraniną, czosnkiem, cebulą i innymi warzywami.
  • Kazy (qazı) i sujuk, czyli kiełbaski z koniny
  • Zhaya – plasterki mięsa z biodra i tylnej nogi konia.
  • Kuurdak – kawałki koniny lub baraniny smażone wraz z podrobami i cebulą, czasem również innymi warzywami.
  • Ulpershek, rytualne danie składające się z serca, aorty i końskiego tłuszczu – ta dość nietypowa propozycja doskonale pokazuje ducha „zero waste” kazachskiej kuchni : na stepie nic nie mogło się zmarnować.

kazachstan grill

Jeśli wolicie mniej ekstrawaganckie dania, warto spróbować czebureka. To pieczony albo smażony pieróg z rozmaitymi rodzajami nadzienia, najczęściej z mięsnym, ale spotykane są też wersje warzywne. Na uwagę zasługują również manty, czyli duże, gotowane pierogi, skrywające farsz z baraniny i cebuli, a coraz częściej serwowane również w wersji wegetariańskiej.

Dobrą sławą cieszą się kazachskie zupy, np. lagman, czyli zupa ze smażoną baraniną, makaronem, pomidorami i papryką albo gulaszowa zupa chorba, podawana z okrągłym chlebem zwanym lepioszką.

lepioszka

Wśród wartych spróbowania słodkości Krzysztof Nodar Ciemnołoński z Biura Podróży Tamada Tour wymienia baursak – smażony w głębokim tłuszczu trójkątny pączek, serwowany z masłem, dżemem albo kajmakiem, shelpeki, podobne do naszych naleśników oraz shek-shek, czyli małe kulki lub paski smażonego ciasta uformowane w stożek lub górę i sklejonych miodem.

warzywa w kazachstanie

Historia kuchni kazachskiej kształtowała się wraz z kolejnymi kilometrami przemierzanymi przez koczowniczych pasterzy. Ni więc dziwnego, że jednym z jej elementów pozostaje kumys – mleczny napój alkoholowy. Najpopularniejszy w Kazachstanie jest kumys ze sfermentowanego mleka klaczy (ma 1–3% alkoholu i lekko kwaskowy posmak).

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kurs na technika usług fryzjerskich…
Jak będą Ci potrzebne jakieś szkolenia, to polecam INOAR. Współpracują zarówno z nowicjuszami...
studia- co nosić i w czym
Plecaki są super. Teraz to nawet do pracy zdarza mi się zakładać plecak,...
Wasz wolny czas
Ale mam nadzieję, że nie kosztem odpoczynku. To prawda, dom jest miejscem, w którym...
Co jest zdrowsze - owoce czy warzyw…
Uwielbiam zieleninkę. :) Zauważcie, że nawet odrobina zielonego dodatku sprawia, że danie wygląda atrakcyjniej,...