Co warto wiedzieć o aparatach słuchowych dla seniorów?

7 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Niedosłuch to niezwykle krępująca i często pojawiająca się przypadłość. Statystycznie – najczęstszą jego przyczyną jest tzw. głuchota starcza, powodująca duży dyskomfort – zwłaszcza, jeśli senior często przebywa poza domem. Obecnie lekarze zalecają aparaty słuchowe, które są najefektywniejszą formą leczenia. W poniższym artykule przyjrzymy się nim nieco bliżej, wskazując najważniejsze parametry i cechy, które spełnić muszą te urządzenia.

Czym są aparaty słuchowe?

Aparaty słuchowe (https://www.pomocedlaseniora.pl/1309-aparaty-sluchowe) to grupa urządzeń, służących do wzmacniania głośności dźwięków u osób cierpiących na niedosłuch. Pierwsze, pierwotne aparaty przypominały blaszki lub trąbki, które wkładało się do uszu. W ten sposób mogły lepiej skupiać fale dźwiękowe, poprawiając słuch i wychwytując najważniejsze dźwięki – np. mowę.

Współcześnie aparaty są znacznie bardziej minimalistyczne i estetyczne, dzięki czemu jeszcze lepiej pełnią swoją rolę. Najpopularniejsze są modele wkładane do małżowiny usznej lub te, przymocowywane do ucha zewnętrznego.

Kiedy jest niezbędny aparat?

Statystycznie rzecz ujmując – najczęściej używają ich seniorzy po 65. roku życia, którzy na skutek zmian i starzejącego się organizmu, mają problemy ze zrozumieniem mowy. Dzięki nim możliwe jest również wychwytywanie głównego źródła dźwięku w sytuacji, gdzie bodźców jest znacznie więcej. Oczywiście moment, w którym należy sięgnąć po aparat, ustala lekarz – m.in. po wcześniejszych badaniach i analizach medycznych.

Protetyka słuchu, od 2014 roku, jest częściowo refundowana przez NFZ. Dlatego też, jeśli senior zauważa u siebie niedosłuch – warto udać się lekarza w celu postawienie diagnozy i zlecenia skutecznego leczenia.

Jak dobiera się aparat słuchowy?

W wyborze odpowiedniego aparatu niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, którzy przeprowadzi badania. Docelowo chodzi o dobór urządzenia, które wpasuje się w potrzeby i oczekiwania pacjenta, usprawniając prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Badania przeprowadza lekarz, specjalizujący się w protetyce słuchu.

Etap doboru aparatu jest bardzo rozbudowany. Najczęściej rozpoczyna się od diagnozy i wykluczenia zmian chorobowych, które mogą wpływać na stan słuchu seniora. Lekarze sprawdzają również, czy niedosłuch nie jest wynikiem urazów mechanicznych, które wynikają np. z niewłaściwego czyszczenia. Następnie ustala się jak niedosłuch wpływa na pacjenta – tj. czy utrudnia mu codzienne funkcjonowanie, czy pojawia się tylko w konkretnych sytuacjach (np. w miejscu publicznym). Po pierwszych wnioskach następuje konsultacja z protetykiem słuchu, który wskazuje najodpowiedniejszy aparat i wkładki otoplastyczne. Na koniec zlecana jest rehabilitacja słuchu, podczas to której starsza osoba uczy się życia z nowym urządzeniem.  

Wymagania aparatu słuchowego

Wymagania i funkcjonalności aparatu powinny być uzależnione od potrzeb i oczekiwań pacjenta. Docelowo jednak urządzenie powinno:

  • Mieć moc i parametry dostosowane do wady słuchu,
  • Mieć certyfikaty medyczne,
  • Być uregulowane pod potrzeby seniora – musi mieć odpowiedni rozmiar i kształt, który dostosowuje się do kształtu i budowy anatomicznej ucha.

Dodatkowo dobrze, aby urządzenie redukowało szumy, miało detekcję mowy, kontrolery okluzji i synchronizację, gdy niezbędne jest protetyzowanie obojga uszu.

Profesjonalne aparaty słuchowe znajdziesz w ofercie https://www.pomocedlaseniora.pl/1309-aparaty-sluchowe.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.